Obcí, které zakazují hazard, přibývá. Češi loni přesto prosázeli o desetinu víc peněz

V loňském roce zakazovalo hazard na svém území 322 obcí a měst. Další stovky radnic ho pak nějakým způsobem regulují. V posledních letech je vidět jasný trend omezování. Přesto Češi loni prosázeli víc než 152 miliard korun, meziročně zhruba o desetinu víc. Závislých na hazardních hrách nebo sázení je v zemi sto tisíc lidí. Pomoc vyhledá jen zlomek z nich. Míst, kde by dostali radu, je ostatně stále málo.

Video Události
video

Události ČT: Obce i stát bojují s hazardem. Počet závislých se ale nemění, loni se prosázelo ještě víc

Ročně v Česku podstoupí terapii kvůli problémům s hraním až dva tisíce lidí. V průměru má každý z nich zhruba milionový dluh. Přitom takzvaných patologických hráčů se závislostí je podle odhadů přes sto tisíc.

Problém je i v tom, že míst, kde by patologičtí hráči dostali radu, ať už od psychologa nebo od odborníka na finance, je stále málo. V celém Česku asi dvacet.

Teprve několik měsíců funguje i ambulance Sananim, kde pracuje pět terapeutů a další by potřebovali. „Zájem o léčbu je poměrně vysoký a kapacitu máme po necelém půl roku fungování naplněnou,“ podotýká zdejší terapeut Martin Větrovec.

Na pravidelné konzultace k nim dochází asi šedesát lidí, přičemž léčba jednoho klienta trvá několik měsíců. „Závislost ať už na hracích automatech nebo na sázkách není na první pohled vidět. Velmi dlouho není vidět. Klienti jsou často schopni fungovat a chodí do práce,“ dodává Větrovec.

Stát si teď slibuje přísnější a přehlednější regulaci hazardu od nových zákonů, které vstoupí v platnost v lednu. Omezovat budou i herní byznys na internetu.

„Zákon je restriktivní a zároveň umožňuje podnikání na území České republiky, přináší veškeré moderní nástroje blokování a likvidace ilegálního hazardu,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Peněz do rozpočtu se některé obce vzdaly a hazard zakazují

Na prevenci a léčbu dává stát asi 30 milionů ročně. Přitom příjmy z hazardu pro státní a obecní rozpočty se v posledních letech pohybují kolem 8 miliard korun.

Roste ale počet obcí a měst, které herní terminály zcela zakázaly. Třeba v roce 2010 takových míst bylo jen čtrnáct, ale loni už jejich počet překročil 320. Další obce hazardní hry regulují vyhláškami – určují třeba čas nebo lokality, kdy a kde můžou herny fungovat. I tohle číslo strmě narostlo a loni už takových obcí a měst bylo skoro šest set.

Chomutov vyhláškou zcela zakázal hazardní hry na svém území. Zatím se ještě ve městě nachází devět heren, které mají licenci od ministerstva financí a skončit by měly během příštího roku. „Ministerstvo nemůže povolit žádné nové videoloterijní terminály proti vyhlášce města,“ upozorňuje primátor Chomutova Daniel Černý (Pro Chomutov).

Městskou vyhlášku zakazující hazard mají i Hranice na Přerovsku. „Snížila se nám dle vyjádření státní a městské policie kriminalita minimálně o 20 až 30 procent,“ přiblížil starosta Hranic Jiří Kudláček (Volba OK).

Příkladem opačné situace je Chodov na Sokolovsku. Úplný zákaz heren neplánuje, důvodem je příjem peněz. Podle místostarosty Luďka Soukupa (HNHRM) představuje až dvacet procent rozpočtu města.

Peníze do městské kasy posílaly i herny v Přerově. Město hazardní hry v roce 2015 zakázalo a o příjmy z heren přišlo. Teď situaci přehodnotilo a v říjnu hazard na svém území opět povolilo. „Regulace formou povolení ve specializovaných provozovnách typu kasino, kde mohou hrát pouze registrovaní hráči, je mnohem lepší, než zakazovat hazard celoplošně,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Hrát se tak smí jen v kasinech mimo centrum města.