Median: Růst ANO a ČSSD se zastavil, KSČM a TOP 09 si polepšily

Březnové volby do sněmovny by podle modelu agentury Median vyhrálo ANO před ČSSD. V porovnání s únorovým průzkumem obě uskupení podporu mírně ztratila, podobně jako KDU-ČSL a ODS. Občanské demokraty by těsně předstihla TOP 09. Polepšili si i komunisté. Výsledky průzkumu zveřejnila ve čtvrtek agentura Median.

Lidovci a Starostové byli podle agentury ve výzkumu ještě zařazeni samostatně, souhrn jejich zisku se pohyboval kolem 8,5 procenta. Jako koalice by potřebovali alespoň deset procent. „Ale pokud by koalici volili lidé, kteří vážně zvažují alespoň jednu z partají, mohla by dostat až 13,5 procenta,“ uvedl Median s odkazem na volební potenciál stran.

Růst obou nejsilnějších uskupení z minulých měsíců se podle agentury v březnu zastavil. ANO by volilo 28,5 procenta lidí (v únoru 29 procent), ČSSD 20 procent (v únoru 21 procent). „Pokud se do podpory ANO projevily kauzy okolo Andreje Babiše, tak zatím jen zastavením trendu posilující podpory z posledních čtyř měsíců,“ uvedl Median.

KSČM by měla 13,5 procenta (v únoru 12 procent) a na čtvrtou příčku by se z únorových sedmi procent vyhoupla TOP 09 s osmi procenty. ODS by měla 7,5 procenta a o půl procentního bodu si pohoršila. Stejně tak KDU-ČSL by klesla ze sedmi procent o půl bodu, přičemž STAN by měl dvě procenta. O půl procentního bodu na čtyři procenta se propadlo i hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Až za ním by se třemi procenty skončili jak zelení, tak piráti. Statistická odchylka pro malé strany činí plus minus jedno procento, u velkých 3,5 procenta, uvedl Median.

Nejvyšší volební potenciál, což je souhrn všech voličů, kteří stranu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb, mělo nadále ANO s 34 procenty. Jeho zisk lze v delším časovém horizontu těžko předpovídat, protože má relativně omezené jádro loajálních voličů (21 procent). Volební potenciál ČSSD činil 24,5 procenta, mohl by ale také klesnout k 15 procentům. Komunisté se pohybovali v rozmezí od 15,5 do deseti procent ‒ mají naopak relativně velké jádro voličů, ale málo volných sympatizantů.

Z ostatních stran žádná nemá jistý vstup do sněmovny, ale TOP 09 i ODS mohou teoreticky dostat více než deset procent hlasů. Šanci na vstup do sněmovny mají díky volebnímu potenciálu okolo pěti procent i Okamurova SPD, zelení a piráti.

Median se v průzkumu mezi 6. březnem a 7. dubnem dotazoval 1087 lidí starších 18 let. Voleb by se v březnu zúčastnilo 59 procent respondentů. Data nemusí reflektovat aktuální situaci.

Median: Sněmovní volební model pro březen 2017 1.01 MB