Babiš píše premiérovi: Sněmovna se dopouští lynče, chce nahradit soud

Na poslance a jejich požadavky na objasnění obchodování s Agrofertem si postěžoval vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). V dopise, který předsedovi vlády zaslal, píše Babiš o lynči a údajné snaze poslanců odsoudit ho bez soudu. Babiš vyzval premiéra, aby se od sněmovny distancoval. Sobotka sám nicméně svého ministra také vyzval, aby své transakce vysvětlil.

Poslanci se v polovině března zabývali dokumenty, které Andrej Babiš předložil a chtěl jimi dokázat, že měl dost peněz, aby si mohl koupit korunové dluhopisy od Agrofertu. Bod jednání měl název „Daňové podvody ministra financí“. Poslanci se mimo jiné podivili nad tím, že Babiš prodal Agrofertu podíl ve společnosti s dvoumilionovým kapitálem za více než půl miliardy korun.

Andrej Babiš se v dopise, který napsal Bohuslavu Sobotkovi, proti krokům Poslanecké sněmovny ohradil. Vymezil se již proti názvu mimořádně zařazeného bodu jednání. „Podvod (ať už se to poslancům líbí nebo ne) je vymezen v trestním zákoníku jako trestný čin a o vině a trestu u nás rozhoduje jen soud. (…) Výše uvedeným bodem se tedy poslanci staví do role
žalobce i policie,“ uvedl vicepremiér. „Je asi dopředu jasné, jak to dopadne. Poslanecká sněmovna mě zlynčuje!“ dodal.

Poslanci schválili usnesení, že má šéf hnutí ANO „věrohodně“ vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu, a vyvrátit podezření z úniků. Současně se sněmovní plénum připojilo k žádosti rozpočtového výboru, aby finanční ředitelství vydalo metodický pokyn k prověření emisí korunových dluhopisů.

Andrej Babiš reagoval obviněním ze lží. Podezření označil za smyšlená. Premiér Sobotka, který na jednání sněmovny nebyl, se sice k poslaneckým usnesením fakticky připojil, když Babiše dopisem vyzval, aby své transakce vysvětlil, nyní však ministr financí reagoval vlastní výzvou, aby se premiér od sněmovny distancoval.

Ministr financí a bývalý majitel Agrofertu je přitom přesvědčen, že „veřejnosti (…) své příjmy vysvětlil“. Poslancům se zpovídat nechce a žádá, aby „smyšlená podezření“ vyšetřil „orgán k tomu příslušný“.

Na počátku stály dluhopisy

Celý spor kolem Babišovy kasy vyvolalo zjištění týdeníku Echo o nesrovnalostech v ministrových financích. Před několika lety nakoupil od své někdejší firmy Agrofert právě korunové dluhopisy za téměř 1,5 miliardy korun. Využil tak mezery v zákoně, protože – vzhledem k legislativním podmínkám – úrokový výnos dluhopisů nepodléhal zdanění.

Babiš současně čelil podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítl, a dal vypracovat na své finance audit. Dvě zprávy auditorských společností potvrdily, že jeho příjmy od roku 1996 dostačovaly na to, aby mohl obligace nakoupit, přibyly ale nové pochybnosti. 

Podle Českého rozhlasu příjmy obsažené ve zprávách nesouhlasí s majetkovými přiznáními, která podával jako poslanec. Babiš se hájil tím, že došlo k chybě, když majetková přiznání uváděla hrubé příjmy místo čistých.