Plastové tašky zdarma zřejmě v obchodech končí. Lidé dostanou jen nejtenčí sáčky

Od příštího roku už lidé v obchodech zřejmě nedostanou plastové tašky zdarma. Jejich zpoplatnění umožní vládní novela, kterou v závěrečném čtení schválili poslanci. Výjimku dostanou jen tenké sáčky. Norma má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu. Nyní ji dostane k posouzení Senát. 

Video Události
video

Události ČT: Bezplatným igelitovým taškám bude konec. Dotkne se to hlavně obchodů s oblečením či elektronikou

Vládní předloha měla původně v souladu s unijní směrnicí zpoplatnit jen lehké tašky, protože ty silnější už většina obchodníků zdarma nerozdává. Sněmovna ale zpoplatnila všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn. Přijatá úprava Robina Böhnische (ČSSD) má zamezit tomu, aby byl zákaz plastových tašek obcházen. 

Plastové tašky se už nyní v obchodních řetězcích prodávají minimálně za korunu. V některých obchodech s textilem či obuví se ale do nich zboží stále dává bezplatně.

Novela cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení. Nejtenčí sáčky, používané většinou na pečivo, zeleninu či maso budou nadále v obchodech zdarma.

Ministerstvo chystá osvětovou kampaň

Spotřeba tašek v Česku se pohybuje kolem 300 kusů na osobu ročně. Novela zákona o obalech má číslo do konce roku 2019 snížit na 90 kusů a do roku 2025 dokonce jen na 40. Ministerstvo životního prostředí proto počítá s osvětovou kampaní, která má vysvětlit smysl celé regulace. Jejím cílem je lidi naučit, aby nosili na nákupy tašku vlastní.  

Na balení potravin se igelitové sáčky začaly poprvé užívat v 50. letech ve Velké Británii, kde vznikaly první supermarkety. Od 60. let se do obchodů rozšířily plastové tašky. Nyní se zákazníci běžně setkávají se dvěma druhy plastových sáčků – buďto se jedná o tzv. nízkohustotní polyethylen (LDPE, dodnes se této sloučenině říká „igelit“), nebo tenčí, ale zároveň pevnější a šustivější vysokohustotní polyethylen (HDPE neboli „mikroten“).  

V době vzniku byl igelitový sáček takřka zázračným vynálezem, nyní ale plasty lidem přerůstají přes hlavu. Sáčky a tašky zamořují krajinu a ohrožují život v mořích. Jejich přirozený rozklad přitom trvá až 1000 let.   

Poslanci také ve vládním návrhu mírně upravili míru recyklace a využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla podle vládní předlohy zvýšit ze 60 na 70 procent, přičemž celkově se mělo využít 80 procent obalů. Sněmovna na návrh svého výboru pro životní prostředí ale celkové využití snížila na 75 procent. I tak to bude více, než požaduje unijní směrnice.