České památky navštívilo rekordních 5,4 milionu lidí. Na vstupném utržily 420 milionů

Letošní sezona na státních hradech a zámcích byla zatím nejúspěšnější od vzniku České republiky. Do konce října stovku památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo 5,4 milionu lidí, uvedla ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Český Krumlov
Zdroj: ČTK Autor: Okla Michal

S návštěvností rostou NPÚ také výnosy, od počátku roku do konce října činily téměř 500 milionů korun, což je desetiprocentní nárůst proti stejnému období loňského roku. Díky velké návštěvnosti získal NPÚ již ke konci října na vstupném zhruba 420 milionů korun, víc než za celý minulý rok.

Peníze NPÚ má i z pronájmu od filmařů či svatebčanů, lidé se chtějí brát nejen v romantickém prostředí hradu či zámku, ale i třeba v Dole Michal v Ostravě. Výnosy NPÚ věnuje na rekonstrukci památek a zlepšování návštěvnického zázemí. Podle výroční zprávy ministerstva kultury loni NPÚ hospodařil s částkou 1,45 miliardy korun.

„Ve výnosech jsme už teď překročili skutečnost loňského roku a máme o 46 milionů vyšší výnosy než v loňském roce. Předpokládáme, že do konce roku to bude kolem 50 milionů,“ uvedla šéfka úřadu Goryczková.

Přesné údaje o počtu návštěvníků eviduje NPÚ teprve několik let. Přesto je podle vedení ústavu možné návštěvnost označovat jako rekordní ve srovnání s předchozím čtvrtstoletím. Poslední roky stále stoupá, od roku 2013, kdy si hrady a zámky přišlo prohlédnout 4,25 milionu návštěvníků, až do loňských rekordních 5,087 milionu lidí.

„Letos se pětimilionovou hranici návštěvnosti podařilo překonat již v září,“ uvedla ředitelka Goryczková. Na zvýšené návštěvnosti se podle ní výrazně projevují investice, které za pomoci evropských zdrojů památky udržují a zvelebují. V nedávné době to byl třeba Kuks, Valtice či Veltrusy. 

Ústav připravil i devět projektů na obnovu národních kulturních památek a památek UNESCO. „Při stoprocentní úspěšnosti bychom měli dalších 15 vzorově obnovených památek. S evropskými fondy se váže velký zájem veřejnosti, takže očekáváme i zvýšený zájem návštěvníků,“ dodala.

Nejoblíbenější památkou zůstávají Lednice a Český Krumlov

Nejvyšší návštěvnost tradičně zaznamenávají Český Krumlov a zámek Lednice, které patří na seznam UNESCO a jsou ve středu zájmu domácích i zahraničních návštěvníků.  Letošním „skokanem roku“ jsou jihomoravské Valtice, které navštívilo přes 125 000 návštěvníků, zatímco od ledna do října 2015 to bylo 48 000 návštěvníků.

„Zámek Lednice i českokrumlovský areál navštívilo letos již přes 400 000 lidí. Čtvrtmilionovou návštěvnost mají zatím Hluboká a Karlštejn, návštěvníci favorizují také Kroměříž, Konopiště, Bouzov, Pernštejn, Sychrov, Kuks nebo Trosky,“ uvedl Rudolf Pohl, náměstek pro správu památkových objektů.

Český Krumlov za celý loňský rok navštívilo 395 416 lidí a Lednici 385 303 lidí; obě památky se dlouhodobě v prvenství střídají.

Nejen ty nejznámější památky ale podle NPÚ vykazují nárůst návštěvnosti, větší zájem je prý letos o většinu objektů. Podle vedení NPÚ za zvýšením návštěvnosti stojí to, že mnoho lidí před zahraniční cestou upřednostňuje objevování domácích památek i fakt, že kasteláni vymýšlejí bohaté doprovodné programy a památky se také stále obnovují.

Nedávno rekonstruovaný Hospital Kuks letos přivítal již přes 100 000 návštěvníků, v letech před revitalizací přitom navštívilo památku zhruba 40 000 návštěvníků ročně. V Pardubickém kraji byl pak „skokanem roku“ Soubor lidových staveb Vysočina (Veselý Kopec a Betlém), který letos dosud navštívilo přes 60 000 osob, tedy o 10 000 více než loni za stejné období. Návštěvnicky nejsilnějším obdobím je v roubenkách ale advent.