Jiří Brady dostane medaile od poslanců, univerzity i premiéra Sobotky

Pamětník holocaustu Jiří Brady převezme 28. října večer na Staroměstském náměstí akademické ocenění z rukou rektora Univerzity Palackého. K ocenění se symbolicky připojí i většina dalších českých univerzit. O den dříve ho uctí také sněmovna a rovněž premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že Bradymu udělí medaili Karla Kramáře.

Předání akademického ocenění se v Praze uskuteční na přání rodiny Bradyových. „Toto ocenění je projevem úcty a uznání vůči panu Bradymu nejen ze strany olomoucké univerzity, ale obecně široké akademické veřejnosti,“ uvedl rektor Jaroslav Miller. Ten bude předávat Medaili Univerzity Palackého s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého.

Manželka Jiřího Bradyho Tereza v pondělí uvedla, že akademické ocenění považují za velmi důležité. „Ta forma není tak důležitá, je to vyjádření něčeho pozitivního,“ uvedla Bradyová. „Olomouc je velká pocta, můj muž je rád, že to může přijmout,“ doplnila.

Škola svou iniciativou reaguje na aféru s vyznamenáním pro Bradyho, kterého údajně prezident Miloš Zeman vyškrtl ze seznamu oceněných

„Potkal jsem pana Bradyho před mnoha lety jako student v Kanadě, byl jsem na jeho přednáškách o jeho sestře Haně. Jsem poctěn, že pan Brady přijme akademické ocenění z mých rukou, a můžeme tak uctít člověka, který pro Českou republiku mnoho vykonal,“ dodal rektor Miller.

Předání akademického ocenění se odehraje na Staroměstském náměstí, kde se vpodvečer plánuje sejít řada osobností na „oslavě státního svátku v podhradí“.

Ve sněmovně obdrží Brady medaili i pamětní list

Už ve čtvrtek v 11 hodin uctí Bradyho Poslanecká sněmovna na slavnostním shromáždění. Brady obdrží pamětní medaili spolu s pamětním listem. Po pravidelných písemných interpelacích bude schůze dolní komory přerušena a poslanci ocení Bradyho celoživotní postoje, uvedl šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v úvodu úterní schůze.

S myšlenkou uspořádat slavnostní shromáždění přišla už o víkendu poslankyně Miroslava Němcová (ODS) v souvislosti s aférou kolem udělení státního vyznamenání Bradymu, kterého na něj navrhla prezidentu Miloši Zemanovi právě sněmovna. 

Premiér udělí medaili Karla Kramáře

  • Jde o pamětní medaili udělovanou předsedou vlády za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována je po prvním předsedovi československé vlády Karlu Kramářovi.

Premiér Sobotka uvedl, že pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října na Pražském hradě. Proto mu udělí medaili Karla Kramáře: Bradyho chce ocenit za celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. 

Předseda vlády uvedl, že se na něj v posledních dnech obracela řada lidí s doporučením Bradyho ocenit. Sobotka ho poznal i osobně při návštěvě ve Washingtonu, kde mu Brady líčil své zkušenosti z nacistických koncentračních táborů.

„Jsem přesvědčen, že si Brady ocenění zaslouží, ať už za sílu a odvahu, se kterou dokázal přežít holocaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost,“ uvedl Sobotka. 

Kardinál Vlk odsoudil kšeftování s vyznamenáním

Pátečnímu ceremoniálu na Pražském hradě se věnovala i jednání poslaneckých klubů před začátkem schůze sněmovny. Na Hradě zřejmě budou chybět zástupci lidovců, TOP 09 nebo ODS. 

K neúčasti při předávání státních vyznamenání nově vyzval také kardinál Miloslav Vlk, který odsoudil „kšeftování“ se státními vyznamenáními. Ministr kultury ho prý od počátku informoval o situaci kolem možného vyznamenání svého příbuzného.

„Musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu,“ napsal Vlk s tím, že vyjádření Hradu popírající Hermanovu verzi jsou lživá.

„Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje,“ uvedl kardinál. Podle něj podobné aféry poškozují ve světě pověst České republiky. Lidé by proto měli lépe vybírat příští kandidáty na prezidenta.

Na Hrad v pátek nepůjde ani plzeňský biskup Tomáš Holub, který to uvedl na Twitteru. K bojkotu ceremoniálu už dříve vyzval i katolický kněz Tomáš Halík. Vyznamenaní mají podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu“ přijmout. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 1 mminutou

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 17 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 22 mminutami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
11:42Aktualizovánopřed 59 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 4 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 5 hhodinami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 6 hhodinami
Načítání...