Konec urážek i napadání. Zákon zpřísní postihy za agresi na úřadech

Od příštího léta bude urážka policisty nebo úředníka přestupkem proti veřejnému pořádku. Hrozit za ni bude pokuta až deset tisíc korun. Zákon schválil parlament a podpis už připojil i prezident. Na rostoucí agresivitu lidí si stěžují i úřady práce. Měsíčně evidují přes třicet útoků - hlavně od klientů, kteří chtějí sociální dávky. Nejčastěji jde právě o slovní výhrůžky nebo ničení věcí.

Právě lidé, kteří jsou nespokojení s výplatou dávek, bývají nejčastějšími agresory. Loni úřad práce evidoval skoro 400 incidentů. Více než polovina z nich se odehrála na severu Moravy. Nezřídka lze zažít bouchání do stolu nebo shazování židlí, výjimkou ale není ani fyzické napadení úředníků. S přehledem však v projevech nespokojenosti vedou slovní urážky a výhrůžky.

Kvůli rostoucí agresivitě lidí už někteří úředníci docházejí i na kurzy sebeobrany. Úřad pro ně taky organizuje školení, aby věděli, jak se v krizových situacích chovat, a na jednotlivých pobočkách posiluje bezpečnostní opatření. Nyní jim v tom všem má pomoci i legislativa. „Naši lidé se snaží vždy maximálně pečlivě posuzovat všechny okolnosti, ale zákon stanoví jasná pravidla,“ dodává mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Video Události
video

Agrese na úřadech bude od léta 2017 přísněji trestána

„Lidé, kteří úředníka hrubě napadnou, by si měli uvědomit, že jim může hrozit i vězení,“ upozornil už před rokem ředitel Referátu bezpečnosti Generálního ředitelství Úřadu práce Zdeněk März. Mezi hlavní důvody, které vedou k napadání úředníků, patří nespokojenost s výplatním termínem, s rychlostí zpracování žádosti a následné výplaty dávek, s jejich výší či jejich nevyplacením v hotovosti.

Dalšími důvody jsou nesouhlas klientů s nepřiznáním dávky či podpory v nezaměstnanosti, s vyřazením z evidence uchazečů o zaměstnání nebo neochota doložit podklady nutné pro správní řízení.