Nové policejní centrále bude šéfovat Mazánek. Byl jediným zájemcem

Ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu se stane Michal Mazánek. Do funkce nastoupí 1. srpna, tedy ve stejný den, kdy nový policejní útvar vznikne. 

Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla v rámci reorganizace policie, která v minulých týdnech způsobila koaliční roztržku mezi ČSSD a hnutím ANO. Pod nový policejní útvar bude spadat protikorupční policie a protimafiánský útvar.

Mazánek byl jediným zájemcem o novou funkci. Do tendru se mohli přihlásit ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, ale také například krajští ředitelé nebo jejich náměstci. Jeho jmenování musel potvrdit náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. „Akceptoval doporučení výběrové komise a rozhodl o ustanovení ředitele nově vznikajícího policejního útvaru,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

 

Video Události
video

Nové policejní centrále bude šéfovat Mazánek

Reorganizaci bude řešit sněmovní komise

Mazánek strávil většinu své kariéry ve Středočeském kraji. Vedl například oddělení vražd. Do konce loňského roku byl náměstkem krajského policejního ředitele. Od začátku letošního roku je ředitelem celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. V této funkci ho do ustanovení nového ředitele nahradí jeho náměstek Michal Foit.

Plán změn v policejním sboru podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům hnutí ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. Reorganizace policie přinesla také změny uvnitř policejních útvarů. Se sloučením elitních policejních útvarů nesouhlasil například šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který na svojí funkci rezignoval a na konci června odešel do civilu.

Reorganizací se bude zabývat také sněmovní vyšetřovací komise, která se poprvé sejde v pondělí. Výsledky vyšetřování by měla mít do konce října.