Stát podle Čechů podporuje podnikání spíš velkých firem než malých živnostníků

Založení a provozování podniku podporuje stát spíš v případě velkých podnikatelů. Ukazuje to průzkum, který zpracovala v rámci projektu Trendy Česka TNS Aisa pro Českou televizi. Zatímco v případě velkých subjektů hodnotí podporu jako dostatečnou skoro dvě třetiny lidí, v případě malých živnostníků si to myslí jenom něco málo přes čtvrtinu respondentů.

Stát dostatečně podporuje založení a provozování podnikání v případě velkých podnikatelů, myslí si to 64 procent respondentů. Pouze necelých 30 procent dotázaných zároveň vnímá určitou podporu státu při založení a provozování podnikání u malých nebo středních podnikatelů anebo živnostníků.

Optimističtější, pokud jde o podporu podnikání, jsou muži a mladí lidé od 18 do 29 let. Hůře než ostatní zároveň vnímají situaci ti, kterých se to bezprostředně týká, tedy sami podnikatelé.

Zatímco voliči některé ze stran a hnutí vládní trojkoalice a také KSČM se častěji domnívají, že stát své občany v podnikání podporuje, tak mezi příznivci pravicových stran, tedy ODS a TOP 09, je názor opačný.

Bariérou je nejčastěji legislativa

Mezi ty největší důvody, které Češi považují za překážky pro podnikání, patří zákonné prostředí v podobě státních nařízení a legislativy. Za palčivé to považuje celkem polovina dotázaných, pro skoro třetinu je to nejzávažnější bariéra. Často byla vybrána i složitost daňového systému, myslí si to 41 procent lidí, a peníze či financování podnikání, které uvedlo 37 procent lidí.

Naopak nejmenším problémem se jeví současná výše daní pro právní subjekty. Nicméně jak ukazuje detailní analýza, právě výše daní je jednou z častěji vnímaných bariér přímo mezi podnikateli.