Z 20 let staré vraždy mafiána obviněn bývalý bodyguard Františka Mrázka

Policejní tým Tempus nejspíš vyřešil dvacet let starou vraždu. Podle Českého rozhlasu se případ týká jednoho z šéfů tuzemského podsvětí 90. let Antonína Běly. Obviněn byl Pavel Šrytr, který pracoval jako osobní strážce Běly a později i kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Za vraždu ve formě spolupachatelství mu hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Soud ve čtvrtek poslal Šrytra do vazby, protože se obává možnosti útěku a ovlivňování svědků.

Policie zatkla Pavla Šrytra obviněného z vraždy Antonína Běly z roku 1996
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Případ se podle žalobce Tomáše Milce stal v dubnu 1996, za několik dní by tak hrozilo uplynutí promlčecí lhůty. Podle informací ČTK byl zadržen na základě nových svědeckých výpovědí, které se podařilo detektivům získat. „Soud rozhodl, že existují důvody vazby útěkové, to znamená, že by uprchl nebo se skrýval. Je to dáno vysokým trestem, který mu hrozí,“ řekl soudce Jiří Wažik, který podezřelého poslal do vazby.

Dalším důvodem bylo možné ovlivňování svědků. „Nemuseli by vypovídat podle skutečnosti,“ doplnil Wažik. Podle Milce budou výpovědi svědků jedním ze zásadních důkazů v kauze, protože jde o velmi starou záležitost. „Vyšetřování je na samotném začátku,“ zdůraznil Milec. Šrytra k soudnímu jednání o vazbě za přísných bezpečnostních podmínek přivedli zakuklení policisté ozbrojení samopaly. Muž měl na sobě maskáčovou bundu a hlavu mu zakrývala kapuce.

Advokát Miroslav Kříženecký podal proti rozhodnutí o vazbě stížnost. Nejsou mu jasné důvody, proč byl jeho klient zadržen 31 dní před promlčením vraždy. „Pavel ví o té věci, že se něco otevírá už delší dobu, takže proč by utíkal, když by se mohl schovat na měsíc a bylo by to promlčeno. Nic takového neudělal,“ řekl novinářům Kříženecký, který byl v minulosti také právníkem Mrázka. Jeho klient prý cítí „velkou křivdu“.

Za vraždou Běly stál možná Mrázek  

Běla byl zavražděn v dubnu 1996 ve své vile v Úvalech u Prahy. Vraždu tehdy provedlo maskované komando. Skupina maskovaných ozbrojenců, kteří vnikli o sobotní noci do Bělova domu, si údajně odnesla mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, která mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu.

V médiích se tehdy objevovaly také informace, že za vraždou Běly stál právě Mrázek. Další informace zase hovořily o tom, že vražda souvisela s vyřizováním účtů mezi arménským a gruzínským zločineckým gangem.

Šrytrovo jméno v minulosti figurovalo i v jiných případech. Dostal například podmíněný trest za to, že chtěl po volbách v roce 2006 uplatit poslance ČSSD Pavla Ploce. Podle rozsudku nabídl Plocovi pět milionů za přestup z klubu ČSSD do Strany zelených.