Za odvolaného ředitele školy, kde žáci šikanovali učitelku, se postavili vyučující

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ocenila středeční odvolání ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla kvůli hrubé šikaně učitelky ze strany tří žáků, která se na této škole děla. Naopak učitelé se za svého ředitele postavili. Bártla podle učitelů rada hlavního města odvolala bez důkazů a čistě z politických důvodů. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Odvolání ředitele kvůli šikaně učitelky: Valachová ho vítá, učitelé jsou proti

Učitelé zvažují, že sepíší petici a za ředitele se postavili i studenti. „Považujeme rozhodnutí zřizovatele o odvolání za unáhlené, nic neřešící a zejména politické. Věc je i nadále v šetření kontrolními orgány i policií,“ řekla učitelka Erika Prausová.

Valachová považuje rozhodnutí zřizovatele školy za správné. „Jsem ráda, že mimořádné zasedání rady toto vzalo na program a rozhodlo, jak rozhodlo. Koneckonců já jsem o to požádala a shodly jsme se na tom s paní primátorkou Adrianou Krnáčovou již před návštěvou školy Na Třebešíně,“ řekla.

Bártl skončí ve funkci v pátek, od pondělka vedení školy převezme jeden z jeho současných zástupců Václav Jahoda. Od dočasného ředitele, který školu bude řídit do skončení konkurzu na nového ředitele, očekává ministryně především snahu o obnovení zdravých vztahů ve škole. „To je asi nejdůležitější pro učitele, žáky i rodiče,“ poznamenala ministryně.

Ředitel střední průmyslové školy v Malešicích František Bártl
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Výběrové řízení na nového ředitele vypíše pražský magistrát do několika týdnů. Připravit by měl hlavně přijímací zkoušky, které se mají konat v polovině dubna a chod školy vrátit do normálního stavu. Pro příští rok se na tuto školu hlásí dalších 150 studentů. Učitelé teď věří, že si to po kauze se šikanou, nerozmyslí. Nejpozději do tří týdnů by měla dokončit své šetření také školní inspekce.

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí.

Na základě videí se závažnějšími formami šikany, které prý škola v lednu neměla k dispozici, hrozí agresorům až vyloučení. Vedení školy se obrátilo na magistrát, aby zahájil příslušné správní řízení. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) to ale označil za nesmyslný postup. Trvá na tom, že o případném vyloučení žáků musí rozhodnout škola.

Valachová uvedla, že magistrát nyní buď povede přezkumné řízení, o jehož zahájení byl požádán, nebo usoudí, že obnovu řízení může udělat škola. Posouzení, kdo má pravomoc o případném zvýšení trestu rozhodnout, nemusí být jednoznačné. „V tuto chvíli se k tomu nechci takhle přesně vyjadřovat, protože to přeci jenom závisí na obsahu toho správního spisu,“ dodala ministryně.