Podvody s petrolejem se vrací k soudu do Zlína. Vaškůj uspěl s odvoláním

Olomoucký vrchní soud vrátil do Zlína na základě odvolání obžalovaných kauzu podnikatele Romana Vaškůje a jeho kompliců, ve které se zodpovídají z daňového úniku z obchodů s leteckým petrolejem ve výši téměř sto šedesát milionů. Podle vrchního soudu je verdikt zlínského senátu předčasný a nejasný, nevypořádal se především s pochybnostmi ohledně odposlechů. Vaškůjovi soud uložil devět let, podnikateli Stanislavu Nedbálkovi sedm roků vězení.

Roman Vaškůj
Zdroj: ČTK Autor: Igor Šefr

Podle vrchního soudu především není jasné, zda policie získala odposlechy, které jsou klíčovým důkazem, zákonným způsobem. „Jsme toho názoru, že rozsudek krajského soudu v této věci je předčasný, a to především v otázce viny, která vychází z odposlechů,“ řekl jeho mluvčí Vladimír Lichnovský. Soud také nesouhlasil s uložením dvoumilionového peněžitého trest Vaškůjovi, který ho už údajně zaplatil.

Vaškůj byl generálním ředitelem společnosti Discovery Travel, která před jedenácti lety provozovala leteckou linku ze slováckých Kunovic do Prahy a pak dál do zahraničí. Firma nakupovala v zahraničí letecký petrolej osvobozený od spotřební daně. Podle obžaloby ho však používala jinak. Z více než osmnácti milionů litrů mělo jít do letadel jen asi dva a půl milionu litrů.

Petrolej smíchaný s naftou končil v čerpacích stanicích

Zbytek petroleje podle vyšetřovatelů obžalovaní smíchali ve stáčírnách v Napajedlech, Vlkoši a Kyjově s naftou a prodávali čerpacím stanicím. Podle státního zástupce ušetřili miliony za spotřební daň, kterou by za takový prodej museli platit.

Žaloba uvádí, že Vaškůj objednával nákup petroleje a nepravdivě informoval dodavatele, že není potřeba platit spotřební daň. Jeho spoluobžalovaný Radomír Vybíral, který už dostal za daňové úniky v jiném případu třináct let vězení, jako hlava skupiny zajišťoval financování nákupu a distribuci pohonných hmot na čerpací stanice. I on  se proti verdiktu zlínského soudu odvolal.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Vrchní soud zrušil rozsudek nad Romanem Vaškůjem a spol.

Další obžalovaný podnikatel a někdejší předseda představenstva Discovery Travel Stanislav Nedbálek, kterého krajský soud potrestal sedmi roky vězení, podle obžaloby podepisoval smlouvy s dodavatelem, i když věděl, že letecký petrolej bude použit jinak. Všichni odmítají vinu.

Vaškůj byl odsouzen už v roce 2009 za půlmiliardové daňové úniky s motorovou naftou a benzinem ze Slovenska z devadesátých let k sedmi a půl roku vězení. Za stejnou trestnou činnost dostal třináct let také Vybíral, další aktér obou případů Dušan Gajdošík devět a půl roku. Zatímco u Vybírala a Gajdošíka zlínská soudkyně, která řešila podvody s leteckým petrolejem, upustila od dalšího potrestání, Vaškůjovi přidala rok a půl navíc.

Vaškůj byl stíhaný i za ovlivňování svědkyně v Čunkově kauze

Po rozsudku za podvody s naftou Vaškůj v roce 2009 uprchl. Roku 2010 ho na základě evropského zatykače zadržela ve Vídni rakouská policie. Následujícího roku byl vrácen do Česka. Část trestu si odpykal. V roce 2012 byl podmínečně propuštěn.

Zlínský podnikatel figuroval také v případu někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka, který byl podezřelý z přijetí úplatku. Vaškůje vyšetřovali kvůli podezření, že se pokusil ovlivňovat korunní svědkyni Marcelu Urbanovou. Stíhání Čunka i Vaškůje bylo nakonec zastaveno.