Počítačový systém z řeči a písma pozná Parkinsona

Z řeči a písma pacientů umí nový počítačový systém diagnostikovat Parkinsonovu chorobu. A to až s devadesátiprocentní úspěšností. Stanovit umí i stadium nemoci od úplného počátku až do těžké formy. Systém vyvinuli vědci z Laboratoře analýzy onemocnění mozku Vysokého učení technického v Brně. Nyní bude k dispozici všem lékařům, kteří o něj projeví zájem.

Šest let testování a více než stovka pacientů s Parkinsonovou chorobou. Nyní se mohli vědci z brněnského VUT pochlubit diagnostickým systémem. Nemocné, na kterých byl systém testován, jim poskytla Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

„Tyto pacienty vyšetřili lékaři, ale zároveň nahráli jejich řeč a snímali je kamerou při různých cvičeních, kterých bylo přes 90. Záznamy nám potom poslali a my jsme je vložili do systému, který pacienta vyhodnotil,“ řekl vedoucí laboratoře Jiří Mekyska.

Systém sleduje, zda pacient mluví monotónně, jestli se zasekává, jak artikuluje a podobně. Stejné je to u kreslení a psaní, počítač sleduje rychlost, sílu, ale také třes píšícího.

Vyléčit nemoc nelze, zpomalit ano

Systém poskytuje výsledky v číslech, na jejichž základě je možné stanovit, zda je pacient zdravý, nemocný, případně v jakém stadiu se Parkinsonova choroba nachází.

„To neurologům šetří čas i peníze. Především možnost odhadu stadia onemocnění je v dnešní době velmi důležitá, protože i když nemoc není vyléčitelná, mají lékaři různé možnosti, jak utlumit příznaky a zpomalit její průběh,“ vysvětlil Mekyska.

Nahrávám video
Počítačový systém pozná Parkinsonovu chorobu
Zdroj: ČT24

Kromě toho šestiletý výzkum odhalil, jak řeč pacientů zlepšit. Pomáhá k tomu takzvaná repetitivní transkraniální magnetické stimulace. „Speciální cívka se přikládá nad určitou část mozku a silným magnetickým polem vyvolává elektrický potenciál. Výhodou je, že je to neinvazivní léčba, která by mohla sloužit jako doplněk dnes už užívaných léků jako dopamin, který po čase přestává mít vliv právě na řeč,“ uvedl Mekyska.

Výzkum VUT ukázal, na kterou část mozku může metoda působit, aby byly problémy s řečí co nejmenší.

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost kontrolovat svůj pohyb. Často se projevuje také třesem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna má jednat o pravomocích NKÚ, Babiš mluvil o letech z Blízkého východu

Vládní tábor chce na úterním sněmovním jednání řešit senátní ústavní novelu o pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Na programu jsou i další předlohy v prvním čtení. Patří k nim návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na uzákonění významného Dne české vlajky. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel. Babiš pak seznámil poslance s průběhem repatriace Čechů z Blízkého východu. Jednání o programu schůze nakonec zabralo několik hodin.
14:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Česka se vracejí z Blízkého východu další turisté

Do Česka zatím během úterý přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla, celkem se čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. Na cestě do Prahy je nyní armádní airbus, který vyzvedl české turisty v jordánském Ammánu. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Slovensko v úterý vpodvečer dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimiž jsou i tři Češi.
02:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 3 hhodinami

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 4 hhodinami

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 4 hhodinami

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
14:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Seznam.cz podal žalobu na Babiše. Dlouhodobě lžou, říká premiér

Největší internetová firma v Česku Seznam.cz podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem jsou sílící útoky na společnost a ochrana dobré pověsti právnické osoby, sdělila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Babiš řekl, že za výroky si stojí, média vlastněná Ivo Lukačovičem podle něj dlouhodobě lžou a manipulují, což prý může kdykoliv dokázat a také to udělá.
11:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...