Policie je nespokojená s dodaným oblečením a vrací ho

Praha – Policie začala dodavatelům vracet součásti oblečení kvůli údajně nevyhovující kvalitě. Neodpovídají zadaným požadavkům. Patnáct tisíc košil putuje zpět k firmě Xena, nyní ministerstvo vnitra usiluje o ukončení smlouvy na obuv od Blažka. Napsaly o tom Hospodářské noviny. 

Košile, které policii dodala firma Xena, byly podle testů vyrobeny s menším podílem bavlny, než jaký policie požadovala. „Nejsou tak kvalitní, jak jsme potřebovali. Není možné, aby policisté nosili šmejd a někdo na tom vydělával,“ řekl Hospodářským novinám ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Společnost Xena se počítá mezi nejúspěšnější dodavatele uniforem a jejich součástí. Tuto konkrétní zakázku na košile vyhrála před třemi lety a její jednatel Vlastislav Římský uvedl, že policie dostala košile z takové látky, jakou si v roce 2012 objednala.

Není to jediný případ, kdy zakázka pro ministerstvo vnitra nedopadla podle předpokladů. Nyní se ministerstvo snaží ukončit smlouvy i na dodávku více než šedesáti tisíc párů obuvi od oděvní značky Blažek. Policejní odboráři si na boty nechali vypracovat posudek a vyplývá z něj, že boty jsou křivě ušité a málo izolované. „Zkoumáme možnosti, jak tuto smlouvu ukončit,“ řekl Chovanec. Kvůli sporům o ochranný vzor podrážky už menší část obuvi dříve zabavili celníci. Firma Blažek namítá, že její boty jsou vyrobené přesně podle požadavků policie, kterou stály 72,5 milionu korun. Firma Blažek přitom koncem minulého roku přišla i o zakázky na vojenské uniformy a čepice pro armádu. Zboží mělo být ušito v Jižní Koreji, ale pomalé jihokorejské úřady způsobily tříměsíční skluz.

Mezi problémové smlouvy patří kalhoty typu kapsáče od firmy Ragotex, jejíž dodávky loni na podzim zastavil policejní prezident Tomáš Tuhý. Policie měla původně obdržet kalhoty za třináct milionů korun. Látka na oblečení podle testů nesplňovala požadavky policistů. Pro firmu Ragotex to byla první podobně velká zakázka.

Letos čeká policisty největší výměna oblečení od začátku devadesátých let. Uniformy dostanou nový střih a budou lehčí. Nové série půjdou mezi policisty do konce dubna.