Ústavní soud: Rathova vazba byla příliš dlouhá

Praha - Ústavní soud vyhověl stížnosti Davida Ratha na délku jeho pobytu ve vazbě. Justice loni při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva, rozhodl soud. Soud tak zrušil červnové usnesení vrchního soudu a otevřel Rathovi cestu k odškodnění. Rath ale údajně o odškodnění neuvažuje, je prý důležitější, zda soud měl zmanipulované důkazy. „Mně o žádnou satisfakci, myslím hmotnou, nejde, skutečně to nejvíc postihlo moje děti a tam nevím, jestli by jim něco takového pomohlo, nebo nepomohlo,“ řekl Rath, který nechce případnou žádostí o odškodnění zatěžovat daňové poplatníky.

„Vazba byla rozhodována na podkladě, řekněme, nepravdivých a zmanipulovaných důkazů, čili spíš mi půjde o to, zda toto bylo nějak řešeno,“ dodal. Rath tvrdí, že přepisy odposlechů, které jsou podle obžaloby hlavním důkazem v kauze, neodpovídají záznamu. Nepravdivý je podle něj také protokol o jeho zadržení v květnu 2012.

Exposlanec a bývalý středočeský hejtman se z vazby nakonec dostal 11. listopadu, ve vězení strávil 1,5 roku. Ústavní soudci po tu dobu všechny jeho stížnosti, kterých bylo nejméně 12, odmítali bez detailního projednání. Na samotný trestní proces nemá dnešní nález vliv.

Rath tak nyní může podat žalobu na stát a žádat odškodnění za nezákonný zásah. Přiměřené odškodnění za nezákonnou vazbu činí podle sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu 500 až 1 500 korun za den. Stanovené rozmezí je orientační a soudy musejí vždy zvážit konkrétní okolnosti případu.

Podle soudkyně Kateřiny Šimáčkové Ústavní soud pouze navázal na svou předchozí judikaturu. „S plynutím času se u útěkové vazby zpřísňují podmínky, které je třeba klást na odůvodnění, proč by měl člověk být dále držen ve vazbě,“ vysvětlila soudkyně, která rovněž poukázala na nevhodnou argumentaci soudů rozhodujících o propuštění Ratha z vazby, která podle ní nebrala v úvahu presumpci neviny. „Argumentovat tím, že je člověk podezřelý z nějakého trestného činu není možné,“ uvedla Šimáčková. Soud měl podle ní lépe odůvodnit to, proč další zajišťovací prostředky nejsou dostatečné.

Video Ústavní soud o stížnosti Davida Ratha
video

Ústavní soud o stížnosti Davida Ratha

Ústavní soud o stížnosti Davida Ratha

Ústavní soud o stížnosti Davida Ratha

„Mně nezbývá než z tohoto místa gratulovat Davidu Rathovi a jeho obhájcům,“ řekl advokát Jaroslav Ortman, který byl rozhodnutím soudu překvapen. Vzhledem k tomu, že byl Rath propuštěn ve chvíli, kdy se v případu nic nezměnilo, znamená rozhodnutí soudu to, že poslední rozhodnutí je správné a Rath měl být propuštěn už dříve, konkrétně v červenci.


Podle Ratha Vrchní soud v Praze loni při potvrzování vazby porušil jeho práva na osobní svobodu, soudní ochranu a spravedlivý proces. Nepřihlédl prý k argumentaci a návrhům vzneseným obhajobou a řádně nezvážil možnosti nahrazení vazby jiným opatřením. Podle Ratha nelze po více než roční době vazby její důvodnost opírat o skutečnosti známé už při zahájení trestního stíhání.

Státní zástupce v Rathově kauze viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Podmínky obchodních soutěží financovaných z části dotacemi Evropské unie byly údajně „ušité na míru“ předem domluvené firmě.

Žalobce označuje za organizátory Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.