Venuše mohla být obyvatelná planeta, ukázala simulace NASA

Kdyby měla Venuše trošku víc štěstí, mohla mít Sluneční soustava v současnosti možná dvě obyvatelné planety, a ne jen jednu. Ukázala to simulace, kterou provedli vědci z NASA.

Venuše je dlouhodobě vnímána jako typická mrtvá planeta: panují tam nesnesitelně vysoké teploty, je tam nedýchatelná atmosféra tvořená oxidem uhličitým a drtivý tlak, téměř stonásobný oproti Zemi.

Vědci sice již dříve spekulovali, že v dávné minulosti mohly být na Venuši lepší podmínky, ale až doposud pro to nebyly žádné důkazy. Na konci září ale představili experti z NASA na konferenci ve Švýcarsku simulaci, která ukazuje, že Venuše mohla být první obyvatelnou planetou – do doby, než ji neznámá katastrofa zaplnila oxidem uhličitým.

„Pokud byl na Venuši život, tak měl jen jeden domov,“ uvedl Colin Goldblatt, planetolog z kanadské University of Victoria. „A ten domov už není moc dobrý.“

Vědci popisují, že na změnách, které na Venuši v minulosti mohly nastat, se dá dobře ukázat složitost a citlivost klimatu na Zemi. Z biologického i geologického hlediska udržuje naši planetu stabilní takzvaný uhlíkový cyklus. Tento prvek se navazuje do hornin a na biomasu, což ho udržuje mimo atmosféru.

U Venuše se tento cyklus zřejmě zhroutil, v současné době je její atmosféra přeplněná oxidem uhličitým. Podle tradiční teorie více tepla ze Slunce rychle odpařilo tamní oceány, které vytvořily hustou atmosféru. A ta zase zadržela teplo natolik, že skleníkový efekt spojený s únikem oxidu uhličitého ze sopečné činnosti vedl k dnešním teplotám mezi 400 a 500 stupni Celsia.

Nová simulace ale naznačuje, že všechno mohlo vypadat úplně jinak. Vědcům totiž vyšlo, že mladá Venuše, když ještě měla oceány, mohla vytvářet oblaka. Je to poprvé, co nějaký model jejich existenci ukázal – a má to nesmírný dopad na různé scénáře vývoje planety.

Oblaka totiž mají schopnost odrážet sluneční světlo zpět do vesmíru, což by oteplování planety zpomalilo. „I když bylo Slunce silnější, měla by Venuše dost vody na to, aby z ní vznikl dostatek oblak, aby to udrželo planetu chladnou,“ uvedli vědci.

Teorie chladné Venuše

Takto chladná Venuše si mohla udržet tekuté oceány po celé miliardy let, ukázala simulace. A to by zase udrželo chladnější i povrch planety, což by znamenalo méně sopečných erupcí – sopky by tedy do atmosféry chrlily méně oxidu uhličitého a to by představovalo další zpomalení oteplování.

Planetologové zatím nemají žádné další důkazy, že by se proces mohl odehrát tak, jak popsala simulace. Doufají ale, že se objeví s dalším detailnějším průzkumem této planety. Vědci se budou také snažit pochopit, co mohlo tento stabilní systém narušit.

Zatím mohou jen spekulovat – uvažují buď o nějakém tělese, které mohlo Venuši zasáhnout, nebo o nějaké nečekané nepravidelnosti v planetárním cyklu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
před 9 hhodinami

Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně

Politika, společnost a klima jsou tři navzájem provázané fenomény, které v minulosti přispívaly k pozitivním změnám, ale také se stávaly příčinou rozsáhlých krizí. Současná změna klimatu způsobená lidskou aktivitou přináší spoustu problémů i výzev. S podobnými změnami se museli lidé na území dnešního Česka potýkat i v dávné minulosti, byť tehdy se podnebí měnilo z přirozených důvodů. Vědci teď popsali, jak zvládaly ochlazování a oteplování germánské kmeny na konci třetího století našeho letopočtu.
včera v 17:03

Astronomové poprvé pozorovali vznik nové sluneční soustavy

Vědci poprvé přesně určili okamžik, kdy se kolem hvězdy začaly formovat planety. Sledovali totiž vznik první hmoty, z níž se tato tělesa utvářejí – horké minerály, které v době pozorování právě začínaly tuhnout. Tento objev nejenže představuje první případ, kdy astronomové viděli planetární systém v tak raném stádiu vzniku, ale současně otevírá pomyslné okno do minulosti naší Sluneční soustavy.
včera v 12:44

Archeologové objevili v Albánii jezerní město staré osm tisíc let

Už v pravěku budovali lidé v Evropě rozsáhlá sídliště. Jedno z nejstarších teď zkoumají archeologové v Albánii. Vzniklo asi před osmi tisíci lety na jednom z tamních jezer.
včera v 11:30

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
včera v 09:24

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
17. 7. 2025

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
17. 7. 2025
Načítání...