Zemřel zakladatel časopisu Hustler Larry Flynt. Film o něm natočil Miloš Forman

Ve věku 78 let zemřel zakladatel pornografického časopisu Hustler Larry Flynt mladší, který sám sebe označoval za „podomního obchodníka s obscénností“. Flyntův synovec Jimmy Flynt mladší řekl, že jeho strýc trpěl v posledních 30 letech četnými zdravotními problémy a že jeho středeční úmrtí nesouvisí s covidem-19. Agentura Reuters podotkla, že Flynt své pornografické impérium i své charisma rozvinul do krajnosti a posunul hranice principu svobody slova a dobrého vkusu.

„Byl to rebel a velmi složitá osobnost. Proto o něm natočili film,“ řekl Flyntův synovec. Mluvčí Flyntova vydavatelského domu Minda Gowenová k úmrtí řekla, že Flynt zemřel následkem náhlého onemocnění. Magnát podle ní skonal na klinice Cedars-Sinai v Los Angeles a po jeho boku byla manželka Liz a dcera Theresa.

Režisér Miloš Forman životní peripetie kontroverzního podnikatele zfilmoval v roce 1996 ve snímku Lid versus Larry Flynt. Točí se hlavně kolem slavného soudního sporu vydavatele pornografického magazínu s televizním kazatelem Jerrym Falwellem, o němž se ve smyšlené reklamě Hustleru psalo, že souložil s vlastní matkou.

Falwell se soudil o padesátimilionové odškodnění, které mu soud nižší instance přiznal, ale nejvyšší soud to v roce 1988 viděl jinak. Reklamu označil za parodii, na niž se vztahuje první dodatek ústavy o svobodě slova.

V říjnu 1996 dokonce Flynt přijel do Prahy, aby se zúčastnil zvláštní projekce filmu. Promítalo se ale nakonec bez něj, protože též pozvaný prezident Václav Havel s ním odmítl sedět v jedné místnosti.

Postřelili ho kvůli fotografii rasově smíšeného páru

Proslulý časopis Hustler vznikl z jednoduchých reklamních věstníků, kterými Flynt propagoval své striptýzové kluby. První číslo vyšlo v roce 1974. Flynt v něm jako první v amerických dějinách otiskl fotografie ženských genitálií, stejně tak i snímky souložících žen a mužů. Později založil vydavatelství specializované na pornografické magazíny nebo kasino v Los Angeles. V určitou dobu měl majetek v hodnotě 150 milionů dolarů (3,2 miliardy korun).

Roku 1978 ho postřelil Joseph Paul Franklin a Flynt pak zůstal ochrnutý od pasu dolů. Franklin v jednom rozhovoru v roce 2013 řekl, že ho k činu přivedla fotografie z Hustleru, na níž byl rasově odlišný pár. „Udělalo se mi z toho špatně. Bílí si berou bílé, černí černé, indiáni indiány, orientálci orientálce. Zahodil jsem ten časopis a řekl si, že toho chlapa zabiju,“ citovala z rozhovoru stanice CNN.

Franklin byl pak odsouzen k trestu smrti, ale Flynt požádal o zastavení výkonu trestu s tím, že „posláním vlády není vraždit lidi“. Franklin, který se přiznal k vraždám několika lidí, ale popraven byl.

Vyznával „právo nechat lidi na pokoji“

Názory, které Flynt hájil, vyjádřil v jednom svém článku z roku 2012. „Nejlepší, co mohou zastánci slušnosti a dobrého vkusu udělat, je neplést se do života ostatních. Nechat lidi na pokoji je nejdůležitější právo, jaké může země svému národu dopřát,“ uvedl.

Agentura Reuters o Flyntovi napsala, že za doby své slávy vedl život, za který by se červenal i Caligula. Flynt se za svého života pětkrát oženil a měl pět dětí, z nichž jedno už zemřelo.

Jimmy Flynt junior, který je synem Flyntova bratra Jimmyho, řekl, že jeho strýc měl po zranění těžký život, ale dokázal se dobrat úžasného úspěchu. „Chtěl, aby se na něj vzpomínalo jako na někoho, kdo posunul hranice svobody slova, a aby se první dodatek stal základním kamenem demokracie,“ prohlásil.

Chtěl usvědčit Trumpa a dostat ho z politiky

Flynt se snažil dostat i do politiky a v roce 1984 vedl krátce prezidentskou kampaň proti Ronaldu Reaganovi. V roce 2002 byl dokonce kandidátem na kalifornského guvernéra, křeslo ale nakonec získal hollywoodský herec Arnold Schwarzenegger.

Později podporoval demokraty a postavil se za prezidentskou kampaň Hillary Clintonové, která v roce 2016 volby proti Donaldu Trumpovi prohrála. Flynt nabídl odměnu jednoho milionu dolarů tomu, kdo poskytne videoklip usvědčující Trumpa z neuctivého chování k ženám. Až deset milionů dolarů nabídl za informace, které by mohly vést k zahájení procesu impeachmentu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jermak byl propuštěn. Prý netuší, kdo za něj zaplatil kauci

Bývalému šéfovi ukrajinské prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, který je obviněn z praní špinavých peněz, se podařilo shromáždit 140 milionů hřiven (asi 66 milionů korun) na kauci a byl propuštěn z vazební věznice. Bude ale muset odevzdat cestovní doklady a nosit elektronický náramek monitorující jeho pohyb. S odvoláním na vyjádření nejvyššího protikorupčního soudu to oznámila ukrajinská média. Soud vzal minulý týden Jermaka do vyšetřovací vazby.
09:59Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ukrajina hlásí mrtvého a desítky zraněných. Rusové zasáhli i severokorejskou loď

Jednoho mrtvého a kolem čtyřiceti zraněných si vyžádaly další útoky, které ruská armáda podnikla na různých místech na Ukrajině, informují ukrajinské úřady. Jen v Dnipru utrpělo zranění osmnáct lidí, mezi nimi dvouletá dívka a desetiletý chlapec. Další zranění hlásí Oděsa, Záporožská oblast či Chersonská oblast, kde mělo dojít i ke zmíněnému úmrtí. Ruský dron zasáhl rovněž obchodní loď severokorejské firmy v Černém moři. Podle Moskvy útočily v noci také ukrajinské drony.
08:41Aktualizovánopřed 26 mminutami

Při letecké show v Idahu se srazily dvě stíhačky

Při letecké show na vojenské základně v americkém státě Idaho se ve vzduchu srazily dvě stíhačky. Posádky se bezpečně katapultovaly, píše s odvoláním na organizátory agentura AP. Na místě jsou záchranáři, úřady budou věc vyšetřovat.
před 3 hhodinami

Amnesty International: Počet poprav ve světě byl loni nejvyšší za 44 let

Počet poprav loni vzrostl na nejvyšší úroveň za 44 let. V 17 zemích bylo popraveno nejméně 2707 lidí, přičemž toto číslo nezahrnuje tisíce poprav, které jsou prováděny v Číně, jež zůstává největším vykonavatelem trestu smrti na světě. Oproti roku 2024, kdy bylo popraveno nejméně 1518 lidí, jde o nárůst o 78 procent. V pondělí zveřejněné zprávě to uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International (AmI).
02:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Přibývá ruských turistů v Evropě

Ruských turistů v zemích Evropské unie znovu přibývá, navzdory tomu, že Moskva pokračuje v agresi proti Ukrajině a sankce stále platí. Vydávání schengenských víz ale Brusel zcela nezakázal, pouze pravidla zpřísnil. Loni doklad dostalo 620 tisíc Rusů, to je o desetinu víc než v roce 2024. Mezi jejich nejčastější destinace patří například Pyrenejský poloostrov.
před 4 hhodinami

Kvůli bombě z druhé světové války se evakuovalo ve Pforzheimu třicet tisíc lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa muselo v neděli ráno opustit své byty a domy 27 tisíc až třicet tisíc lidí. Odpoledne byla bomba zneškodněna, obyvatelé se pak mohli vrátit do svých domovů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Moskvu a přilehlý region zasáhl velký ukrajinský dronový útok

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se země stala terčem jednoho z nejmasivnějších ukrajinských útoků od začátku své války proti sousednímu státu. Velký nálet zasáhl Moskvu a Moskevskou oblast, potvrdil ho i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady tvrdí, že několik lidí zemřelo. Ruské telegramové kanály a ukrajinská SBU uvádějí, že zasaženy byly průmyslové podniky s vazbami na armádu. Ukrajinské úřady také informují o ruských úderech a uvádějí zraněné.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Krátí se čas.“ Trump znovu pohrozil Íránu zničením

Americký prezident Donald Trump v neděli na sociální síti opět pohrozil Íránu zničením a vyzval Teherán k rychlému uzavření mírové dohody. Dosavadní vyjednávání o ukončení války, kterou zahájily na konci února USA a Izrael a v níž od 8. dubna platí křehké a časově neomezené příměří, byla neúspěšná a v uplynulém týdnu opět uvázla na mrtvém bodě.
před 14 hhodinami
Načítání...