Záplavy ve Španělsku mají šest obětí, dvě letiště jsou zavřená

Záplavy vyvolané přívalovými lijáky si na jihu Španělska vyžádaly už šest obětí. Dva lidé se utopili poté, co jejich auta zaplavila voda. Přes sedmdesát silnic, desítky úseků železnice a dvě letiště jsou kvůli nebývalým srážkám zavřené, informovaly místní úřady. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky potřebovalo 3500 lidí kvůli zaplaveným domům pomoc záchranářů.

Ve městě Almería přišel o život osmačtyřicetiletý muž, který se navzdory dopravnímu zákazu snažil autem projet zaplavený tunel. V autě se utopil i šestatřicetiletý muž v obci La Jámula, asi sto kilometrů od Almeríe. Ve čtvrtek zemřeli dva sourozenci v městečku Caudete, když jejich auto strhl rozvodněný proud.

V provinciích Valencie a Murcie voda odnášela auta a úřady musely evakuovat tisíce lidí, včetně motoristů ze zaplavených dálnic. Při záchranných akcích asistovaly i policejní vrtulníky, které pomáhaly lidem uvázlým na střechách domů. Armáda do postižených oblastí vyslala přes tisícovku vojáků.

Zůstaňte doma, nabádá vláda

Letiště v Almeríi a Murcii jsou zavřená, školy zrušily vyučování a úřady žádají lidi, aby zůstali doma. „Nikdo by neměl odcházet z domova, používejte rozum,“ vyzval šéf regionální samosprávy v Murcii Fernando López Miras. „Celý region Murcia je pod vodou. Něco takového jsme tu ještě nezažili,“ dodal v rozhovoru se stanicí TVE.

Zavřeno je celkem 74 úseků silnic, v regionu Murcia je kompletně mimo provoz regionální železniční síť, nefunguje ani vlakové spojení mezi přístavním městem Alicante, Madridem a Barcelonou, uvedl ministr vnitra. Evakuováno už bylo 1500 lidí a další dva tisíce obyvatel z města Santomera nyní opouští své domovy kvůli plánovanému odpouštění místní přehrady, kde hrozí přelití hráze.

Už druhý den zůstalo kvůli uzavřeným školám doma více než 300 tisíc školáků, uvedl list El País.

Na některých místech zaznamenali meteorologové největší množství srážek od začátku měření. Například ve městě Ontinyent v provincii Valencie za dvanáct hodin napršelo 250 milimetrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novými drony dokáže Ukrajina útočit hluboko za frontou

Ukrajině se podařilo v posledním půlroce nasadit na frontě nové drony, jejichž schopnosti překvapit ruskou obranu zásadně vzrostly. Létají tak daleko a přesně, jako to dříve uměly jen drahé řízené střely. Drony se staly klíčovou součástí konfliktu, který před více než čtyřmi roky vyvolalo svou plnohodnotnou invazí Rusko.
před 7 mminutami

Zemětřesení ve Venezuele si podle úřadů vyžádala 164 životů

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 164 mrtvých, dalších 971 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 26 mminutami

Krize na Krymu trvá, v ropném skladu na jihu Ruska hoří

V ropném skladu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska vypukl požár poté, co se na něj zřítily trosky ukrajinského dronu. Píše to ruská státní agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Okupovaný Krym má nadále problémy s dodávkami elektřiny. V noci pokračovaly také ruské útoky na Ukrajinu.
12:25Aktualizovánopřed 55 mminutami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tak intenzivní otřesy nezasáhly oblast Venezuely sto let

Otřesy, které postihly Venezuelu, jsou podle seismologů silnější, než je v této oblasti obvyklé. Doposud není zcela jasné, proč přesáhly magnitudo 7. Možná šlo o část nějakého doposud neznámého cyklu.
před 2 hhodinami

Ve Francii padl teplotní rekord, Španělsko hlásí dvě stě mrtvých kvůli vedrům

Nynější vlna veder ve Španělsku vedla mezi nedělí a středou k úmrtí 212 lidí. Podle agentury AFP to vyplývá z dat španělského systému MoMo. Ten monitoruje vývoj počtu mrtvých v jednotlivých dnech a údaje porovnává s očekáváním založeným na historických záznamech. S neobvyklým horkem se potýkají i Německo, Velká Británie či Francie. Ta opět hlásí nejteplejší den v historii měření a rekordně teplou noc.
10:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoZpravodajka Sedláčková o Starmerově pádu, přešlapu s Epsteinem a charismatu

Pád Keira Starmera, deset let od historického referenda o Brexitu a vzestup nového rozložení politických sil. Britská politika připomíná pouťový kolotoč, ze kterého vypadávají premiéři jeden za druhým. Proč skončil politik, který neudělal fatální chybu? Jakou roli v tom hraje charisma očekávaného nového premiéra Andyho Burnhama a jak se mění vliv Nigela Farage? S britskou zpravodajkou ČT Katarínou Sedláčkovou rozebírá Tomáš Šponar, proč je britská společnost v krizi, zda je návrat k EU stále tématem a co čeká Spojené království pod vedením nové politické generace.
před 5 hhodinami

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 9 hhodinami
Načítání...