Vraždu Čečence v Berlíně si objednala Moskva, je přesvědčena německá prokuratura

Německé nejvyšší státní zastupitelství je podle zpravodajského magazínu Der Spiegel přesvědčeno o tom, že loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína si objednala Moskva. Stojí to v obžalobě, kterou podala německá prokuratura na podezřelého Rusa. Německý ministr zahraničí Heiko Maas v této souvislosti nevylučuje přijetí dalších opatření vůči Rusku.

Lidé v ruské ústřední vládě někdy před 18. červencem 2019 obžalovaného podle nejvyššího státního zastupitelství pověřili, aby Changošviliho, kterého nyní nejvyšší státní zastupitelství označuje jménem Tornike K., zlikvidoval. Důvodem bylo podle obžaloby jeho protiruské angažmá. Muž, jenž později získal gruzínské občanství, bojoval proti Rusům například během druhé čečenské války. 

Čtyřicetiletý Changošvili přišel o život loni 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně střelil do hlavy.

Podezřelým z činu je Rus Vadim Krasikov, který byl zadržen krátce po vraždě a od té doby je ve vazbě. Zakázku k vraždě Krasikov podle vyšetřovatelů přijal buď kvůli možné finanční odměně, nebo proto, že chtěl stejně jako Moskva zabít politického nepřítele. 

Obžalovaný, jenž se původně představil jako Vadim Sokolov, měl podle médií číslo pasu, které ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU.

Zvláštní jsou i další okolnosti. Po Rusovi kvůli podezření z vraždy z roku 2013, jejíž provedení bylo nápadně podobné zastřelení Changošviliho, od dubna 2014 až do července 2015 pátraly ruské úřady. Jen dva měsíce poté, co smazaly informaci o pátrání, byl poprvé vystaven osobní doklad na jméno Vadim Sokolov s fotografií velmi podobnou Krasikovovi. Podle německých médií je tak pravděpodobné, že Krasikova ruské úřady našly, naverbovaly a vystavily mu falešný pas. 

Německá diplomacie zvažuje další kroky vůči Rusku

Případ, který pozorovatelům připomíná pokus o zabití bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, výrazně zhoršil vztahy mezi Ruskem a Německem.

Berlín loni v prosinci kvůli vraždě Changošviliho a kvůli nedostatečné spolupráci Moskvy při vyšetřování vyhostil dva ruské diplomaty. Nyní šéf německé diplomacie Heiko Mass nevyloučil přijetí dalších opatření vůči Rusku. „Spolková vláda si důrazně vyhrazuje právo na další kroky v souvislosti s tímto případem,“ uvedl Maas během návštěvy Vídně. Ministerstvo zahraničí si také předvolalo ruského velvyslance.