„Vítejte v brexitu.“ Celníci zabavili britskému řidiči svačinu s uzeninou

Nizozemská televizní stanice NPO 1 zachytila v reportáži problém, s nímž se mohou po brexitu potýkat Britové při příjezdu do států Evropské unie. Nizozemští celníci totiž kvůli zákazu dovozu některých potravin zabavili jednomu z řidičů chléb s uzeninou, který si vezl jako svačinu. „Vítejte v brexitu, pane,“ říká v reportáži překvapenému Britovi jeden z celníků.

V reportáži nizozemské televize NPO 1 je zachycen zásah celníků, kteří kontrolují cestující z trajektu, jenž připlul do přístavu Hoek van Holland. „Už nesmíte do Evropy dovážet určité druhy potravin, jako je maso, ovoce, zelenina, ryby a takové věci,“ říká jeden z celníků udivenému Britovi, kterému zabavuje svačinu zabalenou v alobalu.

Na mužův dotaz, zda si může nechat aspoň chléb, když z něj vybere maso, celník odpovídá: „Ne, všechno bude zabaveno. Vítejte v brexitu, pane, omlouvám se.“

Podle Evropské komise je zákaz dovozu masa a mléčných výrobků z Velké Británie nutný, aby se zabránilo přenosu choroboplodných zárodků, které by mohly mimo jiné způsobit u zvířat nemoci, jako je slintavka a kulhavka či klasický mor prasat.

Británie opustila Evropskou unii loni na konci ledna. Na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu pravidel EU. Od počátku roku platí provizorně dohoda o nových vztazích, na které se Británie a EU dohodly na Štědrý den. Na jejím základě mimo jiné nemohou Britové při individuálních cestách do EU dovážet určité druhy potravin, například maso, ryby či mléčné produkty.

Dopad brexitu pociťují i čeští spotřebitelé

Britská firma Marks and Spencer od pátku v Česku dočasně zavírá obchody. Kvůli vládním opatřením smí aktuálně prodávat pouze potraviny – jenže regály s nimi jsou teď kvůli dopadům brexitu prázdné,  a provoz kamenných poboček se tak už nevyplatí.

Řetězec totiž prodává kromě oblečení převážně britské potraviny, jenže kvůli brexitu začal mít s jejich dodávkami problém. Třeba chlazené zboží s krátkou spotřební lhůtou nestačilo kvůli zdlouhavým celním procesům dorazit do českých regálů před uplynutím exspirace. Prodejny se tak uzavřou minimálně do doby, než bude možné prodávat zase alespoň oblečení.

Události: Dopad brexitu pociťují i čeští spotřebitelé (zdroj: ČT24)