V západoruském Brjansku vzplály ropné sklady

Mohutný požár vypukl v noci na pondělí v ropném skladu v ruském městě Brjansk. Informovaly o tom ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace. Podle tamních médií hoří dva objekty –⁠ sklad paliv společnosti Transněfť Brjansk-Družba a nádrž s naftou místní vojenské jednotky. Příčiny nejsou jasné.

Na sociálních sítích se objevily informace, že požárům v Brjansku podle místních obyvatel předcházely výbuchy, poničena podle oficiálně nepotvrzených informací byla také železnice i s vlakem, údajně přepravujícím vojenskou techniku a munici ruským vojskům na Ukrajině. 

Nahrávám video

Brjansk se nachází asi 380 kilometrů jihozápadně od ruské metropole Moskvy. Je administrativním centrem Brjanské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. Samo město leží asi 155 kilometrů od hranic. Zatím ale není jasné, jestli požár, který stále nebyl uhašen, přímo souvisí s válkou na Ukrajině. Tu Rusko zahájilo v únoru vpádem na ukrajinské území.

Z Brjanské oblasti podle ruských agentur evakuují pracovníky několika státních institucí poté, co obdrželi podezřelá oznámení a výhrůžky. U brjanské radnice hlídkují policisté a psovodi, je tam i hasičský vůz a sanitka.

Úřady ujistily, že kvůli požáru nehrozí nedostatek pohonných hmot u benzinových stanic. „Zásoby nafty v regionu stačí na 15 dní, benzinu na více než 20 dní,“ citovala agentura Interfax z komuniké.

Dřívější požáry

Požárů vojenských zařízení v Rusku poslední dobou přibylo. Nejméně 17 mrtvých si 21. dubna vyžádal požár ve výzkumném ústavu ministerstva obrany v ruském městě Tver. Tato bilance – dříve ruská média informovala o sedmi mrtvých – nemusí být konečná. Osm lidí se stále pohřešuje, uvedla agentura Interfax s odvoláním na místní úřady. Podle nich se zatím podařilo identifikovat pět obětí. Ústav podle médií pracoval také na vývoji raket Iskander nasazených proti Ukrajině.

Plameny tehdy zachvátily celou několikapodlažní budovu ústavu, střecha se zhroutila. Požár zuřil na ploše až 2500 metrů čtverečních, než se jej podařilo zvládnout, uvedla agentura Interfax.

Lékařské ošetření potřebovaly podle různých zdrojů dvě až tři desítky raněných. Někteří se zranili, když vyskakovali z oken, napsal server Meduza. V místních nemocnicích bylo hospitalizováno třináct lidí, napsal TASS.

Počátkem tohoto měsíce Rusko obvinilo Ukrajinu, že způsobila požár v ropném skladu ve městě Belgorod. Podle ruské verze událostí zaútočily na místo dva ukrajinské vrtulníky. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov obvinění později popřel. Ukrajinská ministerstva zahraničí a obrany ruské tvrzení předtím nepotvrdila ani nevyvrátila.

Ruské ministerstvo obrany později uvedlo, že za útok na sklad jsou zodpovědné dvě ukrajinské helikoptéry Mi-24. Podle mluvčího resortu Igora Konašenkova stroje v extrémně malé výšce vstoupily do ruského vzdušného prostoru a skladu zasadily raketový úder. Konašenkov dále prohlásil, že zasažený objekt nezásoboval ruské ozbrojené síly, ale civilní vozidla.

Obyvatelé Belgorodu z okolí požáru byli podle starosty Antona Ivanova evakuováni na stadion. Tam podle BBC přijel autobus s 19 lidmi. Společnost Rosněfť, které sklad patří, oznámila, že požár se obešel bez obětí a bez zraněných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šéf Hizballáhu odmítl dohodu o příměří mezi Izraelem a Libanonem

Šéf Hizballáhu Naím Kásim odmítl středeční dohodu o prodloužení příměří mezi Izraelem a Libanonem, označil ji za kapitulaci, uvedly ve čtvrtek odpoledne tiskové agentury. Útoky Hizballáhu na sever Izraele budou podle něj pokračovat, pokud izraelští vojáci neodejdou z jihu Libanonu a nepřestanou útočit. Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ještě předtím řekl, že Jeruzalém bude pokračovat v pozemních operacích v jižním Libanonu a obyvatelé, které přiměl opustit své domovy, se nebudou moci vrátit. Íránské revoluční gardy poté vyzvaly izraelské síly, aby se z Libanonu stáhly.
02:31Aktualizovánopřed 16 mminutami

Umělá inteligence ohrožuje přírodní zdroje pro mnoho lidí, varují experti OSN

Rostoucí emise, ubývající zásoby vody a mizející půda. To jsou tři hlavní problémy, které způsobuje dynamicky rostoucí sektor umělých inteligencí (AI). Nová studie Univerzity OSN varuje, že v roce 2030 budou datacentra spotřebovávat tolik vody jako 1,3 miliardy lidí. Spotřeba elektřiny pak má vzrůst na více než dvojnásobek oproti loňsku.
před 45 mminutami

Část ropy uvázlé v Perském zálivu odvážejí neznámé tankery, píše Reuters

Přes Hormuzský průliv se v posledních týdnech dostává stále více tankerů s ropou. Přesný počet je však složité určit, protože záměrně vypínají sledovací systémy a plují mimo dosah satelitních sledovacích systémů. Ve své analýze to uvedla agentura Reuters, podle které jde ale i tak jen o zlomek předválečných objemů a trh se do původního stavu možná už nevrátí.
před 50 mminutami

Albánci zuří kvůli stavbě luxusního resortu Trumpových. Ostrov jsme objevili, tvrdí Ivanka

Tisíce Albánců v úterý večer protestovaly v ulicích Tirany proti plánu zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera na vybudování luxusního resortu na neobydleném ostrově Sazan a na úseku pobřeží v chráněné krajinné oblasti kolem laguny Narta, kde žijí plameňáci, tuleni a hnízdí tam želvy. Další rozhořčení dle médií v posledních dnech vyvolala Trumpova dcera Ivanka, když Sazan nazvala soukromým ostrovem, který s manželem Kushnerem objevili.
před 2 hhodinami

Maďarští prokurátoři stáhli obvinění proti starostovi Budapešti za pochod LGBT+

Maďarští prokurátoři stáhli obvinění proti starostovi Budapešti Gergelymu Karácsonymu za jeho roli při uspořádání loňského pochodu hrdosti komunity LGBT+, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení prokuratury. Desítky tisíc lidí prošly v červnu 2025 maďarským hlavním městem, přestože policie akci zakázala. Pochod se přeměnil v masovou protivládní demonstraci a v jednu z největších akcí odporu proti tehdejšímu premiérovi Viktoru Orbánovi.
před 3 hhodinami

Po ruských útocích ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných

Dva lidé přišli o život při ruském ostřelování Chersonské oblasti, informoval náčelník regionální správy Oleksandr Prokudin. Za předchozí den kvůli ruské agresi zahynulo šest lidí a dalších 26 utrpělo zranění, dodal. Jednu oběť a čtyři zraněné si vyžádaly ruské útoky na Záporoží a okolí, oznámil náčelník správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Oba regiony se nacházejí na jihovýchodě Ukrajiny.
před 5 hhodinami

AFP píše, že Izraelci zabili v Gaze nejméně osm lidí a 15 zranili

Agentura AFP napsala s odvoláním na úřady, že při izraelských náletech na město Gaza ve čtvrtek nad ránem zemřelo nejméně osm lidí a dalších nejméně 15 utrpělo zranění. Izrael v Pásmu Gazy provádí útoky téměř denně navzdory příměří uzavřenému na podzim.
před 6 hhodinami

Mexičtí učitelé stávkují za lepší podmínky. Střetli se s policií

Mexiko se blíží fotbalovému mistrovství světa v atmosféře sociálního napětí. Už v pondělí se tisíce učitelů střetly s policií v centru hlavního města. Bezpečnostní složky použily slzný plyn a gumové projektily, aby demonstranty odrazily od hlavního náměstí Zócalo, kde má během šampionátu stát fanzóna. Odborářský svaz CNTE (Národní koordinační výbor pracovníků ve školství) vyhlásil časově neomezenou stávku, která ochromila výuku v deseti státech, a hrozí protesty i po zahájení turnaje 11. června. Vedle učitelů se chystají přijet do hlavního města také farmáři s traktory a řidiči kamionů – pokud vláda do startu MS nevyřeší jejich požadavky.
před 6 hhodinami
Načítání...