V novojičínské nemocnici operuje robot Da Vinci

Nový Jičín – Novojičínská nemocnice zprovoznila operačního robota nazvaného Da Vinci. Přístroj za 30 milionů korun je první svého druhu v Moravskoslezském kraji. Má podle lékařů zpřesnit jejich práci, důsledkem čeho má být rychlejší zotavení pacientů a menší pooperační bolesti.

Robota řídí chirurg dálkově, pohyby jeho rukou přebírají umělé paže nesoucí nástroje pořebné pro operaci. Přímo v Da Vincim je zabudována kamera, kterou si může lékař zvětšit operované místo až na dvacetinásobek a zobrazit si je také trojrozměrně.

„Je eliminován třes ruky operatéra a je eliminována únava asistenta s kamerou, protože kameru ovládám přes robota,“ přiblížil výhody Da Vinciho primář gynekologicko-porodnického oddělení novojičínské nemocnice Pavel Bartoš.

Podle ředitele zdravotnického zařízení Radana Gocala budou místní lékaři používat robota především pro časově náročné operace. Zejména na ně se jim prý vyplatí stroj sestavovat.

Peníze na nákup robota Da Vinci dal nemocnici Moravskoslezský kraj. Novojičínští lékaři tak mají k dispozici šestý stroj tohoto typu v Česku. Nejbližší podobný je v Brně. Během následujícího roku má novojičínský Da Vinci asistovat zhruba u 300 operací.

  • Záběry z operace robotem Da Vinci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/452/45184.jpg
  • Lékař operuje robotem Da Vinci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/452/45183.jpg
  • Robot Da Vinci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/452/45182.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Musíte odejít! A odejdete,“ vzkázal Magyar prezidentovi, jenž odejít odmítá

Maďarský prezident Tamás Sulyok nevidí ústavní nebo právní důvody pro to, aby rezignoval. Řekl to v rozhovoru pro server index.hu. Agentura MTI připomíná, že nový maďarský premiér Péter Magyar vyzval Sulyoka a další veřejné činitele, aby odešli do konce května, jinak je odvolá. Označuje je za loutky bývalého dlouholetého předsedy vlády Viktora Orbána.
před 9 mminutami

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé. Rusové zasáhli i loď s čínskou posádkou

Jednoho mrtvého a kolem čtyřiceti zraněných si vyžádaly další útoky, které ruská armáda podnikla na různých místech na Ukrajině, informují ukrajinské úřady. Jen v Dnipru utrpělo zranění osmnáct lidí, mezi nimi dvouletá dívka a desetiletý chlapec. Další zraněné hlásí Oděsa, Záporožská oblast či Chersonská oblast, kde mělo dojít i ke zmíněnému úmrtí. Ruský dron zasáhl rovněž obchodní loď s čínskou posádkou v Černém moři. Ruské úřady informovaly o dvou mrtvých, které podle nich zabil ukrajinský dron.
08:41Aktualizovánopřed 32 mminutami

Jermak byl propuštěn. Prý netuší, kdo za něj zaplatil kauci

Bývalému šéfovi ukrajinské prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, který je obviněn z praní špinavých peněz, se podařilo shromáždit 140 milionů hřiven (asi 66 milionů korun) na kauci a byl propuštěn z vazební věznice. Bude ale muset odevzdat cestovní doklady a nosit elektronický náramek monitorující jeho pohyb. S odvoláním na vyjádření nejvyššího protikorupčního soudu to oznámila ukrajinská média. Soud vzal minulý týden Jermaka do vyšetřovací vazby.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při letecké show v Idahu se srazily dvě stíhačky

Při letecké show na vojenské základně v americkém státě Idaho se ve vzduchu srazily dvě stíhačky. Posádky se bezpečně katapultovaly, píše s odvoláním na organizátory agentura AP. Na místě jsou záchranáři, úřady budou věc vyšetřovat.
před 4 hhodinami

Amnesty International: Počet poprav ve světě byl loni nejvyšší za 44 let

Počet poprav loni vzrostl na nejvyšší úroveň za 44 let. V 17 zemích bylo popraveno nejméně 2707 lidí, přičemž toto číslo nezahrnuje tisíce poprav, které jsou prováděny v Číně, jež zůstává největším vykonavatelem trestu smrti na světě. Oproti roku 2024, kdy bylo popraveno nejméně 1518 lidí, jde o nárůst o 78 procent. V pondělí zveřejněné zprávě to uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International (AmI).
02:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Přibývá ruských turistů v Evropě

Ruských turistů v zemích Evropské unie znovu přibývá, navzdory tomu, že Moskva pokračuje v agresi proti Ukrajině a sankce stále platí. Vydávání schengenských víz ale Brusel zcela nezakázal, pouze pravidla zpřísnil. Loni doklad dostalo 620 tisíc Rusů, to je o desetinu víc než v roce 2024. Mezi jejich nejčastější destinace patří například Pyrenejský poloostrov.
před 6 hhodinami

Kvůli bombě z druhé světové války se evakuovalo ve Pforzheimu třicet tisíc lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa muselo v neděli ráno opustit své byty a domy 27 tisíc až třicet tisíc lidí. Odpoledne byla bomba zneškodněna, obyvatelé se pak mohli vrátit do svých domovů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Moskvu a přilehlý region zasáhl velký ukrajinský dronový útok

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se země stala terčem jednoho z nejmasivnějších ukrajinských útoků od začátku své války proti sousednímu státu. Velký nálet zasáhl Moskvu a Moskevskou oblast, potvrdil ho i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady tvrdí, že několik lidí zemřelo. Ruské telegramové kanály a ukrajinská SBU uvádějí, že zasaženy byly průmyslové podniky s vazbami na armádu. Ukrajinské úřady také informují o ruských úderech a uvádějí zraněné.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...