V Nigérii potvrdili již 12 případů eboly, WHO vyzvala ke kontrolám

Abuja - Nigerijské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 12 případů nákazy smrtícím virem ebola. Na nemoc, která až do 20. července nebyla v Nigérii vůbec zaznamenána, zde dosud zemřeli čtyři lidé. Pět z nakažených se prý již z onemocnění téměř zotavilo, dalších více než 190 je pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Epidemie, která sužuje nejvíce západoafrické státy Libérii, Guineu a Sierru Leone, si od března vyžádala přes 1 100 životů. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala země zasažené virem, aby na hranicích důsledně kontrolovaly všechny cestující.

Boj s ebolou v Nigérii je mnohem těžší vzhledem k celonárodní stávce lékařů. Ministerstvo minulý týden ve čtvrtek dokonce 16 000 doktorů propustilo poté, co odmítli stávku ukončit, i když se země obává nárůstu nakažených ebolou.

Smrtící onemocnění se do nejlidnatější africké země dostalo na konci července, když na konferenci do Lagosu přicestoval z Libérie jeden z nakažených Patrick Sawyer. Zemřel o několik dní později v nemocnici v Lagosu. Od Sawyera se nakazila zdravotní sestra, která ho ošetřovala, a muž, který mu byl na blízku kvůli konferenci Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS).

Na vysoce nakažlivou ebolu, která se projevuje symptomy krvácivé horečky, zemřelo za pět měsíců podle statistik WHO 1 145 lidí. Z toho více než 400 případů připadá na Libérii a skoro 350 na Sierru Leone. Nakazilo se 2 127 lidí.

Ve Spojených arabských emirátech dnes zemřela v tranzitu na cestě do Indie pětatřicetiletá žena z Nigérie. Úřady prověřují podezření, že byla nakažená ebolou. V Indii chtěla podstoupit léčbu rakoviny, v tranzitním prostoru letiště v Abú Zabí se ale její stav prudce zhoršil, a i když se jí dostalo rychlé lékařské pomoci, nepodařilo se ji zachránit. V Abú Zabí byl okamžitě do karantény umístěn manžel zesnulé, které seděl v letadle vedle ní, a také pět zdravotníků, kteří se o ni starali na letišti. Úřady Spojených arabských emirátů vydaly prohlášení, podle něhož nehrozí nikomu z lidí, kteří cestovali s nemocnou ženou v letadle, ani posádce letadla žádné nebezpečí.

WHO dnes vyzvala všechny země zasažené ebolou, aby na mezinárodních letištích, v přístavech a na hlavních hraničních přechodech důsledně kontrolovaly cestující, a zabránily tak šíření viru do dalších míst. Agentura OSN nicméně zopakovala, že možnost nákazy v letadle je velmi malá a že není potřeba přijímat další omezení týkající se cestování. „Žádné osobě vykazující symptomy eboly by nemělo být dovoleno cestovat, ledaže by šlo o evakuaci z lékařských důvodů,“ uvedla WHO ve svém prohlášení. 

Proti ebole není žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. K léčbě byl nicméně uvolněn experimentální, tedy oficiálně dosud neschválený lék ZMapp. Mimo jiné ho dostali dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují. Zda je to díky léku, není prozatím možné říci. Léčbu prostředkem ZMapp údajně podstoupil i španělský duchovní Miguel Pajares, který ale minulý týden v Madridu zemřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si prý rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu teokratický režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 2 mminutami

Syrské síly ovládly Dajr Háfir, Kurdové chtějí změnu ústavy

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městem Dajr Háfir na severu země, z něhož se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrské demokratické síly (SDF). Píše to agentura AFP. Syrští Kurdové mezitím oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
před 2 hhodinami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 4 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 4 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA a Slovensko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

Spojené státy a Slovensko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky, píše Reuters. Slavnostní podpis v budově ministerstva energetiky ve Washingtonu následoval po pracovní schůzce slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) s americkým ministrem energetiky Chrisem Wrightem. Součástí dohody je výstavba jaderného bloku o výkonu 1200 megawattů podle amerického návrhu v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice.
před 12 hhodinami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
před 13 hhodinami

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Už v polovině týdne prezident vyhlásil v energetickém sektoru stav nouze.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...