V Itálii demonstrovaly tisíce lidí, čekalo se jich ale víc

Řím - Tisíce lidí dnes na římském náměstí Piazza del Popolo demonstrovaly proti vládě, vysokým daním i proti nezaměstnanosti v zemi. Organizátoři předpokládali, že na akci přijde až 40 tisíc lidí, a později své očekávání zmírnili na 15 tisíc; agentury nakonec hovořily jen o několika tisících demonstrantů.

Vlna protestů v uplynulých dnech ochromila celou Itálii. Jejich inspirátorem se stalo Hnutí vidlí založené skupinou sicilských sedláků, kteří žádali větší pomoc od kabinetu. Jejich akce ale postupně přerostla v širší hnutí vyjadřující nespokojenost s nejrůznějšími institucemi. Stoupenci Hnutí vidlí byli i dnes v italské metropoli. Prohlásili, že jejich protest bude pokojný. „Jsme sice naštvaní, ale nejsme násilníci,“ řekl jeden z vůdců hnutí Danilo Calvani.

Demonstranti se bouřili zejména proti klesajícím platům a nezaměstnanosti, která se v Itálii pohybuje okolo 12 procent, u mladých přesahuje dokonce 40 procent. Demonstranti vykřikovali hesla požadující rezignaci vlády premiéra Enrika Letty. „Vládnoucí třída z nás udělala zloděje a mafiány. Ničí naši zemi! Ať odstoupí,“ hřímal Calvani před davy lidí na náměstí. „Nechceme, aby nám vládl tento kabinet. Nezastupují nás, neposlouchají nás, jen kradou a nic jiného. Chceme nové volby,“ citovala agentura Reuters jihoitalského zemědělce Valeria Lorussa.

Italský prezident Giorgio Napolitano v souvislosti s protesty v zemi varoval před nebezpečím sociálních nepokojů. Široké vrstvy obyvatelstva se podle něj ocitly v tíživé situaci, a proto je potřeba podniknout taková opatření, která by jim pomohla. Prezident vyzval vládu Enrika Letty k rychlému přijetí potřebných reforem.

Někteří demonstranti i policie se obávali, že krajně pravicoví radikálové se dnes vmísí mezi protestující a pokusí se vyprovokovat incidenty. Svou účast například oznámilo italské neofašistické hnutí CasaPound. Jeho viceprezident Simone Di Stefano byl o víkendu zadržen kvůli tomu, že vtrhl do kanceláří Evropské komise v Římě a strhl tam vlajku EU. I kvůli těmto obavám z násilí některá protestní hnutí odřekla svou účast na demonstraci, takže počet protestujících byl nižší, než se čekalo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
13:39Aktualizovánopřed 56 mminutami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
03:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na základních věcech se stále neshodneme, uvedly Dánsko a Grónsko po jednání s USA

Dánsko, Grónsko a USA se stále v základních věcech neshodnou, uvedl po středečním jednání s Američany dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dánsko a Grónsko požádaly o schůzku poté, co americká administrativa otevřeně mluvila o ambicích získat Grónsko, které je dánským autonomním územím. Rasmussen také oznámil vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni, v rámci níž budou země otázky Grónska řešit. Zasednout by měla v řádu týdnů.
19:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Witkoff: Druhá fáze Trumpova plánu pro Gazu začala

Druhá fáze dvacetibodového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy začala, napsal na síti X zvláštní zmocněnec Bílého domu Steve Witkoff. Jeho prohlášení přišlo krátce poté, co Egypt oznámil, že většina palestinských frakcí, včetně teroristických hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád, podpořila úsilí o vznik palestinského výboru, který by oblast spravoval.
18:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny.
před 4 hhodinami

FBI prohledala dům novinářky Washington Post, prý kvůli citlivým informacím

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu prohledal domov reportérky deníku Washington Post ve Virginii v rámci vyšetřování dodavatele Pentagonu obviněného z nelegálního držení a sdílení tajných vládních dokumentů, informovaly list a také ministryně spravedlnosti Pam Bondiová. Podle ní reportérka zveřejňovala utajované informace, které jí nelegálně sdělil dodavatel. Dotyčného zadrželi.
před 6 hhodinami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřelo přes třicet lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s ním informoval o plánech na změnu systému mobilizace a další změny v armádě. Na druhý pokus poslanci schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...