Úterní střelba ve švédské škole má deset obětí. Útočník je po smrti

Nahrávám video

Úterní střelba ve vzdělávacím centru ve švédském městě Örebro si podle nové bilance vyžádala šest zraněných a nejméně jedenáct mrtvých včetně útočníka. Ve středu o tom s odvoláním na policii informovala agentura AP. Policie už dříve varovala, že počet obětí se může zvýšit. Motiv střelce není znám.

„Aktuálně máme jedenáct mrtvých,“ uvedla policie. Už v úterý uvedla, že bilance obětí se může zvýšit. Nemocnice ve středu sdělila, že mezi zraněnými jsou čtyři ženy a dva muži. Pět z nich muselo kvůli střelným poraněním podstoupit operaci, jejich stav zůstává vážný. Švédská policie nemá žádné podezření na teroristický motiv střelby. Útočníka, který zřejmě jednal sám, ve svých záznamech neměla.

Policie sdělila, že pětatřicetiletého muže – považovaného za střelce – našla ve škole zraněného. Po převozu do nemocnice zemřel. Ještě v úterý u něj provedla domovní prohlídku.

„Nemám informace o tom, jak dlouho nám trvalo proniknout do budovy, součástí taktického postupu je přerušit probíhající smrtící násilí. To znamená, že ve školách operujeme velmi rychle,“ prohlásil policejní velitel Roberto Eid Forest.

Policejní šéf řekl, že pod palbu se dostaly i zasahující jednotky, které na místo přijely. Policie zůstává ve škole, zajišťuje stopy a důkazy, provádí výslechy a kontroluje záznamy z bezpečnostních kamer. Podle zdrojů deníku Aftonbladet střelec přinesl zbraň do školy v něčem, co vypadalo jako obal na kytaru, a před střelbou se převlékl na toaletách.

Švédský premiér Ulf Kristersson střelbu ve vzdělávacím středisku pro dospělé označil za nejhorší čin tohoto druhu v dějinách země. Švédsko se sice po desetiletí potýká s násilím gangů, které si mezi sebou vyřizují účty střelbou a bombovými útoky, ale střelba ve školách je v této skandinávské zemi výjimečná.

List Aftonbladet hovořil s mužovou příbuznou, která ho označila za samotáře, který neměl rád lidi. Uvedla také, že nepracoval, měl sociální problémy a držel se stranou i od své rodiny. „V posledních letech jsme se moc neviděli. Jako dítě byl jiný, byl živý. Dobře se učil. Poslední roky ale prožíval těžké období,“ řekla příbuzná s tím, že měl i psychické problémy. Muž přesto disponoval zbrojním průkazem.

Svědectví přeživších

Švédská média ve středu přinesla svědectví přeživších. Čtyřiatřicetiletá Hellen, která studuje na zdravotní sestru, deníku Aftonbladet řekla, že stále neví o osudu pěti svých spolužáků. O rok mladší Marwa, která zdravotní obor právě dokončila, zase prohlásila, že se nemůže zbavit pachu krve.

Marwa na místě poskytla první pomoc jistému muži, který byl postřelen, když pomáhal ostatním dostat se z budovy. „Byl stále bledší a bledší a nakonec už téměř nereagoval,“ popsala Marwa. Uvedla, že slyšela výstřely a viděla, jak lidé padali na zem. Dodala, že netušila, kde přesně střelec je, i tak se ale postřelenému rozhodla pomoci.

Místní mezitím nabízeli lidem postiženým útokem pomoc. Tamní duchovní poskytla příbuzným, kteří čekali na zprávy o svých blízkých, zázemí v jednom z kostelů. „Mluvíme s nimi a dáváme jim kávu. Snažíme se v nich povzbudit naději, zatímco čekají na zprávy o příbuzných,“ přiblížila farářka Anna Lena Evehall.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

OBRAZEM: Češi i Evropa sledovali zatmění Slunce. Někde bylo i úplné

Lidé v Česku ve středu večer sledovali velmi výrazné částečné zatmění Slunce, které vyvrcholilo krátce po 20. hodině. Ojedinělý vesmírný jev byl vidět i v dalších částech Evropy – v pásu od severozápadního pobřeží po jihovýchod Španělska a Baleárské ostrovy Měsíc zakryl Slunce úplně. Podívejte se na záběry nebeského úkazu.
před 44 mminutami

Ve Španělsku vyvrcholilo zatmění Slunce, vidělo ho i Česko

Na severní polokouli nastalo zatmění Slunce. Úplně viditelné bylo na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska a vyvrcholilo večer na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat částečné zatmění. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování skvělé podmínky. To platí i pro roje Perseid.
11:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina podnikla masivní útok na ruský Krasnodarský kraj, tvrdí tamní úřady

Podle ruských úřadů noční ukrajinské útoky na ruský Krasnodarský kraj zabily dva lidi – včetně dítěte – a několik dalších zranily. Trosky dronů v kraji zasáhly čtyři průmyslové podniky. Ruská armáda sdělila, že v noci na středu zničila 502 ukrajinských bezpilotních letounů. List Financial Times napsal, že Ukrajina přerušila útoky na ropné tankery. Ukrajinské zdroje informují o zasažení čtyř ruských válečných lodí.
08:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Agenti ICE dostanou rukavice vysílající bolestivé elektrické šoky

Agenti amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE) budou vybaveni rukavicemi, které vysílají bolestivé elektrické šoky, napsala agentura AP s odvoláním na oznámení ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. ICE na novou výbavu plánuje vynaložit až 20 milionů dolarů (asi 420 milionů korun). Obhájci občanských práv ohledně plánu vyjadřují znepokojení. Imigrační agenti podle nich už teď čelí kritice za používání nepřiměřené síly téměř bez dohledu a vyvozování odpovědnosti, zatímco plní protiimigrační kampaň prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Generátory, fronty a opuštěné pláže. Jaký je teď život na okupovaném Krymu

Prázdné regály v obchodech, hučení generátorů, pláže bez turistů, fronty a potyčky u čerpacích stanic, sirény a výbuchy – tak vypadá život na okupovaném Krymu od konce června, kdy ukrajinské obranné síly zahájily operaci s cílem donutit Rusko k uzavření míru. Zároveň se okupační úřady snaží ruskému publiku vykreslit zcela odlišný obraz – obraz hladce fungujících podniků, podpory podnikání a ochoty pomáhat obyvatelstvu.
před 3 hhodinami

Trump se chystá utratit téměř miliardu dolarů za výstavbu v Bílém domě, píše WP

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá utratit nejméně 927 milionů dolarů (asi 19,5 miliardy korun) za stavební projekty v Bílém domě. Jedná se o mnohem vyšší částku, než původně uváděla. Většinu peněz přitom získá od daňových poplatníků, píše deník The Washington Post (WP) s odvoláním na dokumenty o projektech.
před 4 hhodinami

Bulharský premiér v reakci na útok nezletilců odsoudil „fašistická zvěrstva“

Bulharský premiér Rumen Radev ve středu podle médií označil útoky ve městě Plovdiv, kterých se podle policie dopustili mladiství, za „fašistická zvěrstva“. Reagoval tak na útok na migranty z Nepálu a zabití jednoho muže, kterého agresoři označovali za pedofila. Radev zdůraznil, že jeho vláda nezůstane nečinná. Opozice mezitím mluví o „neonacistické síti“.
před 4 hhodinami

Americké primárky přinesly další souboj progresivních kandidátek

O republikánskou nominaci na senátorské křeslo po zesnulém americkém senátorovi Lindsey Grahamovi se utká jeho sestra Darline Grahamová s kongresmanem Ralphem Normanem. Oba postoupili z desetičlenného pole uchazečů do druhého kola republikánských primárek v Jižní Karolíně, píše agentura AP. Primárky se konaly i v dalších státech. Ve Wisconsinu a v Minnesotě o hlasy demokratů usilovaly progresivní političky.
15:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.