Černá Hora po masové střelbě řeší otázku držení zbraní

Události: Masová střelba v Černé Hoře (zdroj: ČT24)

Muž, který ve středu ve městě Cetinje na jihu Černé Hory zavraždil dvanáct lidí, se střelil do hlavy a svým zraněním podlehl, oznámila černohorská policie po několikahodinovém pátrání. Motiv masové střelby, při níž pachatel usmrtil několik lidí v restauraci a poté zabíjel na třech dalších místech, zůstává nejasný.

Prokurátorka Andrijana Nastičová aktualizovala počet obětí ze středečních deseti na dvanáct. Další čtyři lidé podle ní utrpěli zranění a byli hospitalizováni v černohorské metropoli Podgorica. „Životy tří z nich jsou stále v ohrožení,“ upozornil černohorský ministr zdravotnictví Vojislav Šimun. Ředitel nemocnice Aleksandar Radović podle agentury AFP doplnil, že stav tří zraněných je kritický a stav čtvrtého, který byl zraněn na hlavě, je velmi kritický.

Policie útočníka identifikovala jako pětačtyřicetiletého muže z Cetinje. Střílet podle ní začal v místní restauraci poté, co zde podle černohorských médií vypukla rvačka. „Znal jsem všechny ty lidi, včetně útočníka. Podle mě se musel zbláznit,“ konstatoval obyvatel Cetinje Vesko Milosević.

Podle úřadů střelec zabil majitele restaurace a jeho dvě děti ve věku deset a třináct let a také jednoho svého příbuzného. „Muž se nejdříve pohádal s jedním z hostů restaurace, s nímž strávil velkou část dne a vypil velké množství alkoholu. Pak se vrátil domů, vzal zbraň a zabil čtyři lidi,“ řekl médiím policejní prezident Lazar Šćepanović.

„Poté se dal na útěk a policisté ho později obklíčili. Když ho vyzvali, aby složil zbraň, střelil si kulku do hlavy,“ popsal Šćepanović. Podle černohorského ministra vnitra Danila Šaranoviče se zásah odehrával nedaleko bydliště podezřelého, který pak zemřel během převozu do nemocnice.

„Každé místo bylo prohledáno a byly shromážděny důkazy. Prokuratura a policie pracují na zjištění okolností, za kterých se to odehrálo," doplnila prokurátorka Nastičová.

Případ podle policie nesouvisí s vyřizováním účtů mezi skupinami organizovaného zločinu. Martinović byl v minulosti nepravomocně odsouzen za neoprávněné držení zbraní a výbušnin a policejní velitel Šćepanović jej ve středu označil za „nebezpečnou, bezohlednou a brutální“ osobu.

Třídenní státní smutek a otázka držení zbraní

Černohorská vláda vyhlásila ode dneška třídenní státní smutek, v celé zemi byly zrušeny všechny slavnosti spojené s příchodem nového roku. Zármutek nad událostmi vyjádřil i český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Jsem hluboce zarmoucen tragédií, která se včera odehrála v Cetinje v Černé Hoře, kde došlo k masové střelbě. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí, vládě a občanům Černé Hory,“ napsal Lipavský na sociální síti X.

Černohorský premiér Milojko Spajić s poukazem na střelbu ve středu večer ohlásil nová omezení týkající se držení střelných zbraní. „Po této tragédii si musíme klást otázku, kdo může v Černé Hoře držet zbraně. Zvážíme všechny varianty – včetně úplného zákazu držení zbraní. I to je ve hře,“ naznačil premiér.

Malá západobalkánská země se zhruba 620 tisíci obyvateli je přitom známá „kulturou střelných zbraní“ a mnoho lidí zbraně vlastní, poznamenala agentura AP. Připomněla, že právě v Cetinje v srpnu 2022 útočník zastřelil deset lidí včetně dvou dětí, než ho zastřelil kolemjdoucí.

Agentura Reuters podotkla, že země západního Balkánu – tedy Srbsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Albánie, Kosovo a Severní Makedonie – jsou nadále „zaplaveny“ zbraněmi. Většina z nich pochází z krvavých válek z 90. let minulého století. Podle švýcarského výzkumného programu Small Arms Survey (SAS) je jen v Černé Hoře mezi lidmi zhruba 245 tisíc zbraní.

Načítání...