Střelbu v areálu školy ve Švédsku nepřežilo asi deset lidí, uvedla policie

4 minuty
Horizont ČT24: Tragická střelba ve Švédsku
Zdroj: ČT24

Střelba v areálu vzdělávacího centra ve městě Örebro ve středním Švédsku si vyžádala asi deset mrtvých. Oznámila to policie, která se domnívá, že mezi mrtvými je i samotný útočník, jenž zřejmě jednal sám. Policie zatím nemá informace o tom, že by šlo o teroristický čin, ale jistě to zatím neví. O hrozícím útoku neměla žádné varovné signály a o údajném pachateli neměla informace.

Policejní šéf v Örebro Roberto Eid Forest sdělil, že podezřelý nemá vazby na žádný gang a policie věří, že „se další útoky nestanou“. Přesné počty mrtvých a zraněných nejsou ani hodiny po útoku známé. Šéf policie však upozornil, že počet obětí může narůst. Identifikace mrtvých pokračuje.

Forest také podle agentury AP informoval, že škody na místě střelby jsou tak rozsáhlé, že policie zatím nemůže podat podrobnější informace.

Vzdělávací centrum se nachází na kraji města, které leží asi dvě stě kilometrů západně od Stockholmu. Škola nazvaná Campus Risbergska nabízí služby lidem starším dvaceti let na úrovni odpovídající učivu na základních a středních školách. Poskytuje také výuku švédštiny pro migranty, odborné vzdělávání a programy pro lidi s mentálním postižením.

Útok se stal kolem 12:30 SEČ v době, kdy mnoho studentů ze školy už odešlo po celostátní zkoušce. Parkoviště u školy a ulice v okolí zaplnila policejní auta a sanitky, nad místem létal vrtulník, popsala agentura AP.

6 minut
Redaktorka ČT Dominika Vřešťálová o střelbě ve švédském městě Örebro
Zdroj: ČT24

„Podle listu Aftonbladet je podezřelým asi pětatřicetiletý muž. Různá švédská média uvádějí, že pocházel přímo z města Örebro,“ informovala redaktorka ČT Dominika Vřešťálová po sedmnácté hodině. Později dodala, že podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona byl údajný útočník držitelem platného zbrojního průkazu.

„Policie údajného útočníka nijak dlouhodobě nesledovala, podle všeho neměla žádné známky toho, že by byl podezřelý a chystal se k trestnému činu,“ doplnila redaktorka.

„V okolí školy, kde ke střelbě došlo, stále probíhá policejní operace, policisté zůstávají ve škole. Velká část studentů se sice z okolních školních budov mohla evakuovat do bezpečí, úřady ve městě ale zavádějí přísnější bezpečnostní opatření a předem upozornily, že by měla platit i po tom, co skončí současná operace,“ popsala redaktorka situaci po sedmnácté hodině. Později informovala, že podle švédského premiéra „škola není ve větším nebezpečí, než byla například včera“.

„Velmi bolestivý den pro Švédsko“

Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona je úterní střelba „nejhorším činem tohoto druhu v dějinách země“. Čin označil za „brutální a smrtící násilí proti naprosto nevinným lidem“.

Premiér už dříve během odpoledne úterý označil za „velmi bolestivý den pro Švédsko“. Vzkázal, že jeho myšlenky patří těm, kterým se den ve škole proměnil v teror. „Být uvězněný ve třídě a bát se o vlastní život je noční můra, kterou by neměl zažít nikdo,“ uvedl šéf švédské vlády.

Učitelka Lena Warenmarková veřejnoprávní stanici SVT News sdělila, že díky zkoušce bylo ve škole neobvykle málo studentů. Uvedla také, že uslyšela asi deset výstřelů.

Studenti se ukryli v okolních budovách, další části školy byly po střelbě evakuovány. Osmadvacetiletý Andreas Sundling se ve škole zabarikádoval. „Uslyšeli jsme tři rány a hlasité výkřiky,“ popsal listu Expressen ještě v době, kdy se ukrýval ve třídě. Ostatní školy ve městě vyhlásily poplach a uzamkly areály i budovy.

Čeští politici v souvislosti s útokem vyjadřují lidem ve Švédsku soustrast. „Jsem hluboce zarmoucen útokem ve škole v Örebro,“ napsal premiér Petr Fiala (ODS) na sociální síti X. „Moje myšlenky patří rodinám a blízkým obětem tohoto hrozného činu,“ vzkázal. Podobně se vyjádřila také česká diplomacie.

Švédsko se potýká s případy střelby a bombových útoků, za kterými často stojí gangy, píše agentura AP. Nicméně útoky na školách se smrtelnými následky jsou vzácné. Mezi lety 2010 a 2022 při sedmi násilných incidentech na školách přišlo o život deset lidí, vyplývá ze statistik Národní rady pro prevenci kriminality.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 31 mminutami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí. Ráno na vstup čekaly asi hodinu. Dosud se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř 130 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 2 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 5 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 5 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 6 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 6 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...