Ve škole v americkém státě Wisconsin v pondělí střílela patnáctiletá studentka, oznámila v noci na úterý tamní policie. Dívka podle policistů pálila ve třídě, přičemž zabila učitele a dalšího studujícího. Jejich identitu úřady neupřesnily. Podle šerifa Shona Barnese zemřela i samotná útočnice, která si vzala život sama. Dalších šest lidí je zraněných. Motiv činu zatím není znám, informovaly v noci na úterý světové agentury.
Na škole ve Wisconsinu střílela patnáctiletá dívka, oznámila policie
„Byla studentkou školy a důkazy naznačují, že zemřela na střelná zranění, která si sama způsobila,“ řekl podle AFP Barnes. Zdravotníci dívku prohlásili za mrtvou cestou do nemocnice, další dvě oběti střelby zemřely na místě, napsal list The New York Times (NYT). Ze šesti zraněných jsou dva studenti v kritickém stavu. Zranění dalších tří žáků a učitele jsou méně závažná.
Střelba se odehrála ve škole Abundant Life Christian School v hlavním městě Wisconsinu Madison. Do tohoto vzdělávacího ústavu chodí podle údajů z jeho webových stránek 390 dětí rozdělených od mateřské po střední školu.
Šerif Barnes už dříve sdělil, že policisté byli do školy přivoláni v pondělí okolo 11:00 tamního času (18:00 středoevropského času). Své zbraně však nepoužili, neboť našli pravděpodobného střelce mrtvého, když dorazili na místo. Šerif původně identitu a pohlaví útočnice neupřesnil, agentura AP a televize CNN s odvoláním na policejní zdroje v jednu chvíli uvedly, že střílela sedmnáctiletá dívka. Podle dřívějších informací poskytnutých Barnesem použila pistoli ráže devět milimetrů.
Rodiče útočnice podle médií na vyšetřování tragédie spolupracují. Střelba na škole, kterou spáchala dívka, je podle agentury Reuters vzácná. Podle ní mají ženy na svědomí ve Spojených státech asi jen tři procenta hromadných střeleb.
Střelby na amerických školách
Na amerických školách letos podle databáze K-12 evidují druhý nejvyšší počet střeleb od roku 1966, upozornil Reuters. Projekt na svém webu letos eviduje 323 školních incidentů, horší byl podle něj jen loňský rok s 349 případy střelby.
Prezident USA Joe Biden už dříve prohlásil, že američtí zákonodárci nemohou nečinně přihlížet podobným tragédiím, kterých se v zemi odehrála celá řada. „Od Newtownu po Uvalde, od Parklandu po Madison, po tolik případů střelby, které neupoutaly pozornost – je nepřijatelné, abychom nedokázali ochránit naše děti před tímto zničujícím násilím páchaným střelnými zbraněmi,“ prohlásil šéf Bílého domu s odkazem na dřívější tragédie.
Bidenovi demokraté se v minulosti několikrát pokoušeli výrazně zpřísnit pravidla pro držení útočných zbraní, která jsou v USA v porovnání s dalšími západními zeměmi mimořádně benevolentní. Vlivná zbraňová lobby, která má zastánce zvláště mezi republikány, však většinu pokusů zablokovala. Nastupující prezident Donald Trump se netají tím, že má s organizací majitelů zbraní velmi dobré vztahy.