Ukrajinci mohou do Unie bez víz, shodli se diplomaté

Nahrávám video
Unijní diplomaté schválili bezvízový styk s Ukrajinou
Zdroj: ČT24

Občané Ukrajiny si nebudou muset do budoucna při krátkodobé cestě do Unie vyřizovat víza, na jejich zrušení se podmínečně shodli unijní diplomaté. Informovalo o tom slovenské předsednictví.

Bezvízový styk má začít platit ve stejnou chvíli, kdy vejdou v platnost nová pravidla umožňující bezvízové cestování v případě prudkého nárůstu migrace z Ukrajiny opět omezit. Ukrajinci jsou už nyní největší skupinou cizinců žijících v Česku.

Evropská unie navíc plánuje zároveň spuštění informačního systému ETIOS, který má zlepšit přehled o lidech přicházejících ze zemí s bezvízovým stykem. Poskytnout budou muset osobní údaje jako je jméno, adresa, národnost, trestní minulost, zdravotní stav nebo informace o případném pobytu ve válečných zónách.

Stejně jde ale o přelom - bezvízové cestování by pro Ukrajince mělo platit pro pobyt do 90 dní v období dlouhém 180 dní. Také občané EU budou na Ukrajinu moci jezdit bez víz.

„Dnešní zelenou Rada prokázala svůj závazek bezvízového styku pro občany Ukrajiny, přičemž zohlednila splnění všech požadavků. Kredibilní reformy jsou tou správnou cestou, kterou je potřeba podporovat. Zároveň mě těší, že naše rozhodnutí vyšle pozitivní signál v čase přípravy na summit EU a Ukrajiny 24. listopadu,“ uvedl slovenský velvyslanec při EU Peter Javorčík.

O vízové liberalizaci jedná EU s Ukrajinou od roku 2008. Evropská komise navrhla členským státům a Evropskému parlamentu zrušit ukrajinským občanům víza při vstupu do schengenského prostoru 20. dubna. Návrh musí schválit kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament. 

Sbližování EU s Ukrajinou přitom odmítli Nizozemci v referendu, v němž zavrhli asociační dohodu. Komise ale v dubnu připomněla, že zrušení víz ještě nedává právo v EU pracovat. O zrušení víz usilují také Gruzie či Turecko, které v opačném případě hrozí vypovězením dohody o migrantech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Represe jsou všudypřítomné. Mezi Íránci vládne beznaděj

Každodenní bombardování a všudypřítomné represe. Tak popisují běžní Íránci svůj život v zemi, která je už třetí týden ve válce s Izraelem a Spojenými státy. Miliony lidí opustily své domovy, další se bojí dlouhodobých ekonomických následků války. Naději postupně ztrácejí i podporovatelé změny režimu. Nepřejí si, aby z jejich země zbyly jen trosky.
před 1 hhodinou

Izraelská armáda oznámila novou vlnu úderů na Teherán

Izraelská armáda zahájila v pátek ráno nové údery na „infrastrukturu“ íránských úřadů v hlavním městě Teheránu. Agentura AFP píše, že nad Jeruzalémem byly v noci slyšet exploze poté, co izraelská armáda potvrdila útok balistickými raketami z Íránu.
před 5 hhodinami

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i povolenky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že Evropská komise do června předloží návrh revize systému emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

EU poskytne Ukrajině půjčku 90 miliard eur tak či onak, potvrdila šéfka Komise

Předsedkyně Evropské komise po skončení čtvrtečního summitu Evropské unie (EU) zopakovala, že sedmadvacítka poskytne Ukrajině půjčku v hodnotě 90 miliard eur (asi 2,2 bilionu korun) tak či onak. Předseda Evropské rady António Costa v návaznosti na to vzkázal maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že nikdo nemůže Radu vydírat.
01:05Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Kosťantynivka je klíčová pro vývoj v rusko-ukrajinské válce, míní projekt DeepState

Ukrajinské ozbrojené síly se připravují na očekávanou jarní ofenzivu ruské armády. Podél 1300 kilometrů dlouhé fronty je zatím stále těžší odhadnout detailní pozice obránců i agresorů. Od samého začátku otevřené invaze Moskvy se o to snaží neoficiální projekt DeepState. Za tu dobu se skupina nadšenců proměnila v klíčový zdroj informací pro běžné lidi i mezinárodní média.
před 10 hhodinami

Íránské vedení bylo zničeno, tamní vojáci dezertují, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně uvedl, že íránské vedení bylo zničeno a tamní vojáci dezertují. Před novináři také řekl, že neplánuje vyslat americké jednotky do země, na kterou americké a izraelské síly ze vzduchu útočí od 28. února.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Téměř polovina elektřiny v EU pocházela loni z obnovitelných zdrojů

I v minulém roce překonal objem vyrobené elektřiny v Evropské unii hranici čtyřiceti sedmi procent. Oproti roku 2024 se zvýšil o jednu desetinu procenta na celkových 47,3 procenta. Z tohoto podílu byla hlavním zdrojem elektřiny větrná energie, která představovala více než třetinu získané energie z obnovitelných zdrojů. Na druhém místě skončila energie vyrobená ze slunce. Vyplývá to z dat Eurostatu.
před 13 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...