Ukrajina opravila starou ponorku, veterán je znovu ve vodě

Kyjev - Ukrajinské námořnictvo v Černém moři úspěšně vyzkoušelo svou jedinou ponorku. Po náročné rekonstrukci ji spustilo na vodu na konci dubna. Na 70 metrů dlouhém plavidle slouží 78 členů posádky. Ukrajina ponorku zdědila po rozpadu Sovětského svazu.

Bývala považovaná za symbol úpadku ukrajinského námořnictva, celých 19 let stála diesel-elektrická ponorka třídy Foxtrot v sevastopolském doku. Dlouhé čekání na chybějící peníze a konec oprav se ale podle admirality vyplatilo. 

„Dostali jsme záruku, že bude v provozuschopná nejméně 8 až 10 let. To nám, doufejme, umožní vybudovat ponorkovou jednotku. Za opravy jsme utratili hodně. Za posledních 10 let to bylo přes 60 milionů hřiven. Ale testy prokázaly, že to nebyly vyhozené peníze,“ říká náčelník generálního štábu ukrajinského námořnictva Jurij Iljin. 

Ukrajina opravila ponorku (zdroj: ČT24)

Modernizace ponorky Záporoží postavené v roce 1970 v tehdejším Leningradu spolkla v přepočtu víc než 145 milionů korun. Testy v Černém moři prověřily nejen plavební schopnosti, ale i útočné kapacity. Roman Gladkij z ukrajinského námořnictva uvedl: „Přezkoušeli jsme navigační systém bojových hlavic, odpalovače min a torpéd. Zkontrolovali jsme také elektronické propojení hlavic a ovládací systémy.“ 

S moderními ruskými ponorkami se Záporoží nemůže srovnávat. Pro nasazení v Černém moři je prý ale tento vylepšený veterán ideální. Vyniká tichou plavbou a není jednoduché ho zachytit. Pro ukrajinské námořníky je návrat jediné akceschopné ponorky především znamením lepších časů.  

Vydáno pod