Lesní požár u Splitu je pod kontrolou

Nahrávám video

Lesní požár, který vypukl před pár dny u chorvatského Splitu, se daří dostat pod kontrolu. Plameny se předtím dostaly mezi domy v městečku Žrnovnica. Do oblasti dorazily posily z jiných částí země, zasahují i letouny Canadair. Několik místních i turistů se evakuovalo.

„Situace během dnešního dne je podstatně lepší, než byla v noci. Nejhorší část hašení požáru připadala na noční hodiny, kdy nemohou pomáhat hasicí letouny. Podle aktuálních informací nejsou na místě otevřené plameny, nicméně bude hrát velkou roli vítr,“ sdělil vedoucí konzulárního oddělení při velvyslanectví ČR v Záhřebu Tomáš Stolina.

Podle něj nebyla úředně nařízena evakuace, ale nelze vyloučit, že se evakuovaly některé osoby, které se cítily živlem ohroženy. „Nemáme informace, že by mezi evakuovanými byli čeští občané,“ prohlásil Stolina s tím, že v Chorvatsku je podle systému Drozd asi 1100 Čechů. Nikdo zatím o pomoc nežádal.

Nahrávám video

Posily z regionů

Požár vznikl v pondělí večer po úderu blesku a později nabral na intenzitě, píše server Croatia Week. Chorvatský svaz hasičů uvedl, že povolal posily z různých regionů, včetně Zadaru, Splitu, Šibeniku a Záhřebu.

„Byl to nekontrolovatelný požár. Všechny cesty byly uzavřené, i silnice z pobřeží. Oheň byl i na protějším kopci, bylo to strašné. Všechno hezké je teď spálené,“ popsala obyvatelka Žrnovnice Ena. „Strašně foukalo, rozhořelo se to během vteřiny,“ doplnil další z obyvatel. Zvládnout plameny pomohlo skoro tři sta hasičů z celé Dalmácie a některé jednotky přijely až z hlavního chorvatského města. Průjezdná byla třeba Jadranská magistrála.

Nahrávám video

Navzdory přetrvávající hrozbě hasiči úspěšně ubránili desítky nemovitostí a zabránili větším škodám na domech. „Hasiči mají situaci pod kontrolou. Možná to vypadá chaoticky, myslím si ale, že požár zvládnou a dostanou ho pod kontrolu,“ konstatoval úředník pro civilní ochranu města Split Srdjan Kusević.

„Všichni pracujeme, situace je mnohem lepší než v noci, ale i tak se potýkáme s požárem,“ uvedl hasič Josko Susič. Oblast navštívil i starosta Splitu Ivica Puljak a jeho zástupce Bojan Ivošević, kteří hasičům vyjádřili podporu.

Náčelník hasičského sboru Mario Mikas v úterý v rozhovoru pro chorvatskou veřejnoprávní HRT popsal situaci jako „rozsáhlou a složitou“. Na místě bojovalo s živlem na 140 hasičů. „Podařilo se nám uhasit některé části požáru a přesunout jej pryč od domů v Žrnovnici, ale stále čelíme problémům poblíž Donje Sitna. Naším cílem je udržet tuto frontu do rána,“ citoval Mikase web Croatia Week.

Podmínky jsou podle hasičů ideální pro šíření požárů. V oblasti dlouhé týdny nepršelo, teploty zůstávají vysoké a vegetace je vysušená na troud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony, dovoz z EU zatíží 15procentní sazba

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos, který zavádí až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů a jejich součástí. Na drony dovážené z Evropské unie a některých dalších zemí se bude vztahovat 15procentní clo. Bílý dům krok zdůvodňuje národní bezpečností a snahou snížit závislost Spojených států na zahraničních dodavatelích.
před 1 hhodinou

V Clactonu skončily doplňovací volby. Rozhodnou o Farageově návratu do britského parlamentu

V britském obvodu Clacton skončily doplňovací parlamentní volby, které rozhodnou o návratu šéfa Reform UK Nigela Farage do Dolní sněmovny. Předběžná volební účast dosáhla přibližně 43 procent, tedy výrazně méně než při parlamentních volbách v roce 2024, píše web BBC. První částečné výsledky voleb, jejichž jasným favoritem je Farage, se očekávají v brzkých ranních hodinách.
před 1 hhodinou

Rusko zaútočilo na železnici nebo přístav Izmajil. Úřady hlásí mrtvé

Rusko zaútočilo dronem na osobní vlak v Oděské oblasti, dva lidé zemřeli. Ve stejné oblasti v noci na čtvrtek zaútočily ruské síly na říční přístav Izmajil. Ukrajinská obrana zneškodnila 111 ze 133 ruských dronů, uvádí letectvo napadené země. Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské drony napadly Baškirsko, Orenburskou oblast a Sevastopol.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Na jihovýchodě Anglie vykolejil vlak, tři vagony se převrátily

Při vykolejení osobního vlaku na jihovýchodě Anglie byli ve čtvrtek odpoledne zraněni dva lidé těžce a devět lehce, píše web stanice Sky News s odvoláním na zdravotníky. Ve vlaku bylo v době nehody přibližně 150 lidí, všichni již byli evakuováni. Podle dřívějších informací byly tři vagony mimo koleje a převrácené. Na místě zasahovaly i tři helikoptéry.
před 5 hhodinami

Muniční továrnou v Itálii otřásl mohutný výbuch. Prokuratura má podezření na žhářství

Silná exploze ve čtvrtek otřásla muniční továrnou u italského města Colleferro pár desítek kilometrů od Říma, napsala s odvoláním na místní média agentura Reuters. Úřady zjišťují, zda jsou nějaké oběti, zatím žádné neoznámily. Exploze podle agentury ANSA nastala v oddělení lisování střelného prachu. Prokuratura incident vyšetřuje pro podezření ze žhářství.
před 6 hhodinami

V Číně zemřelo další dítě po genové terapii. Lékaři to rok tajili

Druhý případ úmrtí po experimentální léčbě zaměřené na úpravu genů v krátké době hlásí Čína. Na oba upozornila západní média, čínští experti smrti dětí přiznali až posléze.
před 6 hhodinami

VideoNěmecko si připomnělo rozdělení Berlína zdí

Byla jedna hodina ráno v neděli 13. srpna 1961 a Braniborskou bránu zahalila tma. Pod historickými sloupy projely tanky a vojáci natáhli ostnatý drát. Za několik hodin byl celý Západní Berlín obklíčen ozbrojenými strážemi Německé demokratické republiky. Rozdělení Berlína zdí si přesně 65 let poté Němci připomněli. Zeď měla bránit lidem v útěku za svobodou z komunistické diktatury. Mnoho z nich se o to přesto pokusilo a nejmíň 140 z nich při tom zemřelo.
před 7 hhodinami

Zemětřesení v Kolumbii má 273 obětí, další stovky lidí se pohřešují

Pondělní zemětřesení v Kolumbii si dosud vyžádalo nejméně 273 obětí na životech. Dalších 377 lidí se pohřešuje, píše agentura Reuters s odvoláním na kolumbijské úřady. Latinskoamerická země druhým dnem drží státní smutek, zatímco pokračují záchranné a vyhledávací práce. Kolumbijský prezident Abelardo de la Espriella v zemi vyhlásil stav hospodářské nouze.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.