„Nešťastné,“ hodnotí Fiala rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu o zatykačích

V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Tímto způsobem reagoval mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake na fakt, že Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, exministra obrany židovského státu Jo'ava Galanta a jednoho z bývalých lídrů teroristického hnutí Hamás Muhammada Dajfa. Premiér Petr Fiala (ODS) považuje rozhodnutí soudu za nešťastné, podle něj oslabuje autoritu v jiných případech.

„Nešťastné rozhodnutí ICC oslabuje autoritu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace,“ komentoval Fiala na sociální síti X.

ICC vydal zatykače kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Soud o tom informoval v prohlášení, podle něhož zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače, a v oznámení zatykače na Dajfa. Ten je podle izraelské armády už mrtvý, soud nicméně uvedl, že „dál bude shromažďovat informace“ o jeho možné smrti.

„Náš postoj je stále stejný. Česko dodržuje a bude dodržovat naše mezinárodně-právní závazky. V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Žijeme v právním státě,“ uvedl mluvčí české diplomacie Drake.

Události: Mezinárodní zatykač na Netanjahua, Galanta a Dajfa (zdroj: ČT24)

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) považuje rozhodnutí ICC za nešťastné. „Zločiny, ze kterých ICC viní izraelského premiéra a bývalého ministra obrany, by měly být podloženy důkazy. A to zvláště s ohledem na to, že víme, jakým způsobem s vlastním obyvatelstvem zachází hnutí Hamás, které z něj dělá živé štíty a humanitární pomoc zneužívá pro své teroristické cíle,“ zdůraznila Černochová.

Lidovecký poslanec a předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Jan Bartošek na sociální síti X označil rozhodnutí ICC za neuvěřitelný právní akt, protože se týká demokraticky zvoleného premiéra suverénní země. „ICC tak přispěl k celkové atmosféře nejistoty současného světového uspořádání,“ hodnotil Bartošek.

Soud podle něj staví na stejnou úroveň teroristy s legálně zvolenými státními představiteli, což může v praktické rovině jen povzbudit teroristická hnutí na celém světě. Vyzval vládu a ministerstvo zahraničí, aby Česko zvážilo dočasně pozastavit svou účast ve Shromáždění smluvních stran, a doporučil pozastavit český finanční příspěvek na chod ICC.

Nejvýše postavená Češka v Evropském parlamentu Veronika Vrecionová (ODS), která předsedá výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), uvedla na síti X, že vydat zatykač na izraelského premiéra je naprosto nepřijatelné. „Izrael není ve válce s Hamásem agresor a stíháni mají být pouze a jedině ti, kteří válku rozpoutali – tedy příslušníci teroristického hnutí Hamás,“ uvedla. Dodala, že stojí pevně za Izraelem.

Česko je dlouhodobým spojencem Izraele, připomínají Kupka a Kolovratník

„Česká republika je dlouhodobým a přesvědčeným partnerem Izraele. A já to rozhodnutí považuji také za velmi nešťastné,“ řekl v pořadu Události, komentáře ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Zejména proto, že staví do jedné pozice Vladimira Putina s premiérem Netanjahuem a jejich pozice je naprosto odlišná.“ Toto „rozmlžení“ vnímá jako velmi negativní zprávu jak pro evropskou veřejnost, tak pro i pro další pozici soudního tribunálu.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) k tomu řekl, že v tomto je s Kupkou ve shodě. I on připomněl, že Česko je dlouhodobým spojencem Izraele. Rozhodnutí ICC bylo v rámci ANO intenzivně projednáno a „měli jsme téměř stoprocentní shodu, že jsme na straně Izraele a že to rozhodnutí je velmi špatné a je velmi nešťastně načasované.“ Zároveň zmínil, že v konfliktu umírají desítky tisíc civilistů.

Naopak podle bývalého pirátského europoslance Marcela Kolaji je postup ICC dobrou zprávou. „Používání vyhladovění civilistů jako válečného nástroje, úmyslné způsobení velkého utrpení a úmyslné zabití nebo vraždy jsou závažné zločiny, které je třeba důkladně prošetřit a vyvodit důsledky,“ napsal na síti X.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás už v květnu.

„Netanjahuovi a Galantovi by mělo hrozit zatčení, pokud navštíví některou z více než 120 zemí, které jsou signatáři Římského statutu ICC,“ upozornil server The Times of Israel. Mezi signatáři je i Česká republika. Pokud země neplní své závazky, může ICC věc postoupit shromáždění smluvních stran, které se schází jednou ročně. Možné sankce jsou ale v podstatě omezeny na slovní důtku.

Zpravodaj ČT Borek k zatykači na Netanjahua a Galanta (zdroj: ČT24)

Izrael vede už přes rok vojenskou operaci v Pásmu Gazy s cílem zničit teroristické hnutí Hamás. Operace je reakcí na útok Hamásu a dalších skupin z loňského 7. října, při kterém palestinští teroristé pozabíjeli na dvanáct set Izraelců a další stovky odvlekli do zajetí.

Načítání...