Turecký prezident: Putin odmítá komunikovat o narušení našeho vzdušného prostoru

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se marně snaží telefonicky kontaktovat šéfa Kremlu Vladimira Putina, na žádosti Ankary Moskva nereaguje. Napsala to turecká agentura AA s odvoláním na slova Erdoganova mluvčího. Turecký prezident chce prý s Putinem projednat situaci po incidentu z minulého týdne, kdy ruský letoun údajně znovu narušil turecký vzdušný prostor.

„Znovu to ukazuje, jak neupřímná jsou tvrzení Moskvy, že Turecko jedná jen s partnery NATO, a nikoli s Ruskem. Putin se vyhýbá kontaktu s Erdoganem a zároveň tvrdí, že s Moskvou nikdo nejedná,“ poznamenal mluvčí tureckého prezidenta.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se citelně zhoršily, když na konci loňského listopadu turecká armáda sestřelila nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Ankara Moskvu obvinila z narušení tureckého vzdušného prostoru, což Moskva popřela.

Minulý týden Ankara znovu obvinila Rusko, že jeho letadlo narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva reagovala prohlášením, že jde o tureckou propagandu. Ve středu navíc Turecko odmítlo povolit přelet svého území ruskému průzkumnému letadlu, což je podle ruského prohlášení „nebezpečný precedens“.