Turecko vrací úder a viní Francii z genocidy v Alžírsku

Istanbul/Paříž – Zatímco včera francouzští poslanci schválili zákon, který zakazuje popírání genocidy Arménů v Turecku v roce 1915, Turecko dnes obvinilo Francii, že se po druhé světové válce dopustila genocidy ve své bývalé kolonii Alžírsku. Turecko kvůli schválení zákona uťalo diplomatické i ekonomické vztahy s Francií.

„Odhadujeme, že Francouzi od roku 1945 zmasakrovali 15 procent alžírské populace. Jedná se o genocidu,“ prohlásil dnes turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Již včera nařídil zákaz bilaterálních návštěv a diplomatických jednání s francouzskými úřady, odvolal rovněž z Paříže tureckého velvyslance. Erdogan se navíc nebrání dalším sankcím. 

Erdogan zmínil v souvislosti s genocidou také otce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který podle něj ve 40. letech sloužil ve francouzské cizinecké legii v Alžírsku. „Jsem si jistý, že mu toho může hodně říci o francouzských masakrech v Alžírsku,“ řekl turecký premiér.

V letech 1954 a 1962 probíhala alžírská válka za nezávislost. Povstalci bojovali za odtržení kolonie od Francie, francouzské jednotky přitom jejich snahy brutálně potlačovaly. Samostatné Alžírsko pak vzniklo 5. července 1962 poté, co s alžírskými revolučními silami jednal Charles de Gaulle.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé dnes označil Erdoganovy výroky za přehnané a vyzval Ankaru k zachování klidu a umírněnosti. Připustil však, že francouzská iniciativa byla asi nevhodná. Potvrdil tedy, že mezi ním a prezidentem není v této otázce shoda.

Turecko uznává, že při vojenských operacích pod Kavkazem v letech 1915 až 1917 zahynulo mnoho Arménů, ale tvrdí, že šlo o půl milionu obětí a výsledek chaosu vyvolaného boji. Odmítá ale termín genocida. Už dobová svědectví ale hovořila o masakru na základě národnosti. Nejen Arménie označuje vraždění za genocidu, jíž padlo za oběť na 1,5 milionu lidí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, napsala agentury Reuters s odvoláním na prohlášení kambodžského ministerstva obrany. Dohodě předcházelo třídenní jednání zástupců obou zemí. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal přes 40 obětí.
před 11 mminutami

V Kyjevě se ozvala série výbuchů, píší agentury

Série silných výbuchů se v sobotu v brzkých ranních hodinách ozvala v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli.
01:54Aktualizovánopřed 36 mminutami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 11 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...