Turci budou za týden volit prezidenta. Favority jsou Erdogan a Kilicdaroglu

Nahrávám video
Události: Turecké prezidentské volby
Zdroj: ČT24

Zbývá sedm dní do napjatě sledovaných prezidentských voleb v Turecku. Stávající hlava státu – Recep Tayyip Erdogan čelí dosud největší výzvě za dvě dekády u moci. Průzkumy naznačují velmi těsný souboj s kandidátem opozice – Kemalem Kilicdarogluem. Není vyloučeno, že se rozhodne až ve druhém kole.

Hlavní soupeři v boji o křeslo tureckého prezidenta se během víkendu na dálku střetli na mítincích v Istanbulu. „Jsme z toho už unavení. Za dvacet let života jsem v čele země neviděla nikoho jiného. Vláda je stále stejná,“ prohlásila příznivkyně turecké opozice Nida.

Kandidát opozice Kemal Kilicdaroglu slibuje konec vlády jednoho muže. V zádech má širokou koalici politických stran a podporu lidí, kteří si stěžují na propad životní úrovně a stav lidských práv v zemi.

„Když nejste svobodní, co je vám po ekonomice. Já mám peníze, ale ne svobodu,“ postěžovala si Zerrin podporující opozici.

Podporovatelé současného prezidenta

Bez ohledu na autoritářský styl vládnutí a navzdory ekonomické krizi, kterou pomáhal rozdmýchat, zůstává Tayyip Erdogan prezidentským kandidátem řady lidí, poznamenal zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Lidé z úst lídra Turecka slyší výčet obřích projektů, které má jeho vláda na kontě. Zároveň se objevuje osočování opozice z podpory terorismu. Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) je u moci jednadvacet let a publikum na jejích mítincích nevidí alternativu.

„Nevidím žádného jiného lídra. Turecko rovná se Tayyip,“ míní Kübra, příznivkyně současné hlavy státu. „Drží slovo. Ne jako ostatní. Čestný jako Tayyip Erdogan,“ doplnila Hanife.

Pod stejnou vlajkou s půlměsícem žijí dvě Turecka. Jedno chce současné směřování země upevnit, to druhé má ambici volby vyhrát, aby mohlo s prezidentským systémem skoncovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyvrácený strom na severu Německa zabil tři lidi

Tři lidi včetně kojence zabil ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko třicet metrů vysoký strom, jenž se v silném větru vyvrátil a spadl na skupinu lidí, kteří v lese hledali velikonoční vajíčka. Podle agentury DPA o tom informovala policie. Podle ní další osoby utrpěly zranění.
před 3 hhodinami

Trump vulgárně pohrozil Teheránu, pokud neuvolní Hormuzský průliv

Americký prezident Donald Trump vulgárně pohrozil Teheránu útoky na íránské elektrárny a mosty, pokud neuvolní Hormuzský průliv. Vyjádřil se tak na své síti Truth Social. V rozhovoru se stanicí Fox News dodal, že dohoda s Íránem v pondělí je možná a že Teherán vyjednává. V sobotu šéf Bílého domu prohlásil, že Írán má 48 hodin na uzavření dohody nebo uvolnění průlivu klíčového pro přepravu ropy a plynu z Perského zálivu, jinak se podle něj na tuto blízkovýchodní zemi snese peklo.
před 4 hhodinami

USA v Íránu zachránily letce ze sestřeleného letounu F-15

Americkým silám se podařilo vyzvednout z íránského území druhého člena posádky sestřeleného bojového letounu F-15E. Informaci potvrdil prezident USA Donald Trump, podle kterého byl letec vážně zraněn. Íránská armáda uvedla, že se jí podařilo záchrannou misi USA překazit a že zničila čtyři americké letouny. Americká média píší o ztrátě dvou dopravních letounů, které uvázly v Íránu. Podle jejich zdrojů nebyl žádný americký voják při záchraně letce zraněn.
06:41Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina zasáhla rafinerii Lukoilu v Nižněnovgorodské oblasti

Ukrajinci zasáhli ruský přístav Primorsk důležitý pro vývoz ropy a rafinerii v Kstově v Nižněnovgorodské oblasti, potvrdil velitel ukrajinských sil bezpilotních systémů Robert Brovdi. O ukrajinských útocích už dříve informovala ruská strana. Ukrajina zároveň hlásí sestřelení 76 ruských bezpilotních letounů z 93.
10:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Srbsko našlo podle Vučiče batohy s výbušninami u plynovodu vedoucího do Maďarska

Srbská armáda a policie našly dva batohy s výbušninami a rozbuškami poblíž plynovodu, který vede do Maďarska. Informoval o tom podle agentury AFP srbský prezident Aleksandar Vučić. Maďarský premiér Viktor Orbán podle agentury MTI na jednání obranné rady nařídil, aby potrubí začala střežit armáda. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó naznačil, že za incidentem stojí Kyjev, ten naopak viní Moskvu. Šéf maďarské opozice Péter Magyar vyjádřil přesvědčení, že jde o akci „pod falešnou vlajkou“, která má vyvolat paniku a zabránit volbám příští týden.
před 6 hhodinami

Kdo má moc vyvolat války, ať se rozhodne pro mír, apeloval papež

Kdo má v rukou zbraně, ať je složí, kdo má moc vyvolat války, ať se rozhodne pro mír, apeloval papež Lev XIV. při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Kritizoval lhostejnost vůči válkám a mrtvým, které konflikty způsobují. Vyzval k modlitbám za mír v sobotu 11. dubna.
před 7 hhodinami

Ruské ženy kritizují plány na „léčbu“, která by je přiměla chtít děti

Za nátlakovou, krutou a neproveditelnou označují ruské ženy myšlenku „léčit“ ty bezdětné, aby chtěly mít potomky. Míní, že to jen málo přispěje ke zvrácení klesající porodnosti, která je aktuálně na nejnižší úrovni za posledních dvě stě let, napsala agentura AFP. Ruské ženy od dětí mimo jiné odrazují nízké příjmy, nedostatek „otcovské kultury“ či nedostupnost bydlení. Kvůli ruské válce na Ukrajině vyletěly například úroky hypoték na závratných dvacet procent.
před 13 hhodinami

Trump žádá 152 milionů dolarů na znovuotevření věznice Alcatraz

Americký prezident Donald Trump žádá 152 milionů dolarů (3,24 miliardy korun) na znovuotevření nechvalně známé věznice Alcatraz. Částka je uvedena v návrhu rozpočtu na fiskální rok 2027. Informuje o tom zpravodajský web BBC.
před 18 hhodinami
Načítání...