Trumpův ministr poodhalil roušku: Nový imigrační dekret bude cílit na užší skupinu lidí

Detaily plánovaného Trumpova dekretu (zdroj: ČT24)

Nový Trumpův imigrační dekret, který by měl americký prezident vydat příští týden, umožní vstup do USA držitelům zelených karet i lidem s platným vízem, kteří už jsou na cestě. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově to řekl americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly.

Původní exekutivní výnos pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků a do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Příkaz dále na 90 dnů zakázal vstup do USA lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí, kde drtivou většinu obyvatelstva tvoří muslimové.

Platnost migračního dekretu pozastavily americké soudy, Trump se proto rozhodl vydat nový dekret. Kelly nyní připustil, že rozhodnutí justice americkou vládu překvapilo, kritizovat ho ale nebude. Šéf Bílého domu přitom kritikou na adresu soudců nešetřil.

Nový exekutivní příkaz by měl být podle Kellyho zaměřen na užší skupinu lidí. Měl by vyjmout držitele zelených karet, tedy lidí, kteří v USA často dlouhé roky žijí.

„Chceme také zajistit, aby nikdo nebyl takříkajíc chycen v systému v momentě, kdy je už na cestě přes oceán k našim hranicím,“ podotkl Kelly, který bude mít na rozdíl od prvního dekretu možnost se na tom druhém podílet.

„Potřebujeme jen krátký čas, abychom zajistili, že se lidé, kterých se dekret bude týkat, nedostanou do letadel. Ale pokud už budou na palubě, mohou být do země vpuštěni,“ dodal ministr.

Po přijetí prvního příkazu zůstalo na amerických letištích mnoho lidí, kteří sice měli platná víza, ale úřady je už do země nechtěly vpustit.

Podle prezidenta je hlavním cílem výnosu ochránit zemi před terorismem. „Potřebujeme informace, kdo cestuje, kam a proč. Právě z tohoto důvodu prezident Trump vydal svůj exekutivní výnos, má nám dát - v mnoha ohledech dát mě - pauzu, abychom zjistili, kde má imigrační a uprchlický systém mezery,“ podotkl Kelly.

Zástupci muslimských zemí dekret kritizují. „Je to islamofobie, takové jsou dopady, když terorismus dostane nálepku islámský terorismus. Se vší slušností je třeba říct, že zablokování sedmi zemí žádný přínos v boji proti terorismu nepřineslo,“ konstatoval ale pákistánský ministr obrany.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v sobotu zapochyboval, zda byl původní dekret přínosný. Zakázat vstup občanům celých zemí podle něj nemusí přinést více bezpečnosti. Už dříve nařízení kritizovala i německá kancléřka Angela Merkelová.