Trump v Bílém domě přijal Merkelovou. Svět sleduje, na čem se dohodnou

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve Washingtonu setkala s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednat spolu chtějí o řadě témat, od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemné hospodářské vztahy. Původně se měla Merkelová s Trumpem poprvé tváří v tvář setkat už v úterý, cestu ale odložila kvůli sněhové bouři na východě USA.

Trump přivítal Merkelovou u vstupu do prezidentské rezidence. Poté, co vystoupila z vozu, se oba společně vyfotografovali. Německá zpravodajská televize n-tv, která příjezd Merkelové živě přenášela, poznamenala, že prezident i kancléřka mají očividně dobrou náladu.   

V Německu i dalších evropských zemích panují obavy o osud vzájemného spojenectví USA a Evropy po nástupu nového šéfa Bílého domu, a to především kvůli jeho výrokům na adresu NATO i Evropské unie. Rozvoj vzájemných vztahů tak bude určitě jedním z témat schůzky Trump – Merkelová a její výsledek je zajisté ovlivní.

K setkání s kancléřkou se Trump v minulých dnech vyjadřoval nezvykle zdrženlivě. Podle listu Die Welt chce Trump Merkelové spíš naslouchat. „Prezident se bude velmi zajímat o kancléřčin pohled na vzájemné vztahy s ruským prezidentem Putinem,“ naznačil listu americký úředník, který ale chtěl zůstat v anonymitě.

„Bude mít velký zájem o její pohled na to, jak se vypořádat s Rusy,“ dodal. Podle něj bude chtít Trump poradit hlavně v otázce řešení ukrajinského konfliktu.

Dotknout by se jistě měli i německých výdajů na obranu. Trump dlouhodobě kritizuje členské státy NATO, že neodvádějí ze svých rozpočtů potřebnou částku. 

Merkelová kvůli Trumpovi pročetla i Playboy

Důležitým bodem jednání německé kancléřky s americkým prezidentem bude také budoucnost vzájemných obchodních vztahů. Merkelová dobře ví, že cesta k byznysmenovi Trumpovi vede právě přes obchod. A přiznala, že jeho postoje studovala dokonce i v rozhovoru, který poskytl časopisu Playboy.

Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu. Jakoukoli obchodní dohodu s Washingtonem přitom chce Berlín uzavřít jen spolu se zbylými členskými státy EU. Trump by ovšem dal přednost dvoustranným dohodám.

Kancléřku při návštěvě USA doprovází početná podnikatelská delegace, v níž jsou vysoce postavení manažeři firem jako BMW či Siemens.

Kromě hospodářství a vztahů s Německem a EU chce Merkelová s Trumpem hovořit také o možnostech řešení konfliktů v Sýrii, Libyi či Afghánistánu. Věnovat by se oba státníci měli také boji proti terorismu a otázkám migrace. Trump v minulosti kancléřku ostře kritizoval kvůli její vstřícné migrační politice, Merkelová zase odmítá Trumpovy protiimigrační dekrety.

Impulzivní Američan a chladná Němka

Vedle témat společného rozhovoru světová média s napětím očekávají, jak si oba politici sednou po lidské stránce. Podle Die Welt by mohly být jejich osobnosti sotva odlišnější.

Na jedné straně impulzivní, horlivě tweetující americký prezident, který občas nedokáže zvládat návaly hněvu a detaily vládnutí se příliš nezaobírá. Naproti němu usedne chladná kancléřka, která dokáže za každé situace udržet své emoce pod kontrolou a je hrdá na to, že se orientuje i v těch nejdrobnějších detailech podstatných témat.

Trump je po Georgi W. Bushovi a Baracku Obamovi třetím americkým prezidentem, se kterým bude Merkelová spolupracovat. K oběma jeho předchůdcům si našla cestu, i když minimálně z počátku se vůči Obamovi kvůli jeho příliš ambiciózním slibům stavěla skepticky.  

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přebírání propagandy mainstreamovými médii je pro Rusko úspěchem, uvedla estonská tajná služba

Estonská vnitřní bezpečnostní služba (KAPO) uvedla, že zpravodajství mainstreamových médií o ruských „levných kampaních na sociálních sítích“, jejichž cílem je rozdělovat společnost, je v Moskvě vnímáno jako „úspěch“.
Právě teď

Končí Orbánova éra. Tisza se těší z „bezprecedentního mandátu“

Maďarské parlamentní volby s velkým náskokem vyhrála opoziční Tisza. Její předseda Péter Magyar řekl, že strana získala bezprecedentní mandát. Podle nynějších propočtů má velkou šanci na dosažení ústavní většiny v parlamentu, díky níž bude moci v Maďarsku provádět dalekosáhlé změny. Premiér Viktor Orbán, který v zemi vládl posledních šestnáct let, prohru své strany Fidesz uznal.
včeraAktualizovánopřed 16 mminutami

Babiš poblahopřál Magyarovi, podle Macinky Česko přišlo v Orbánovi o spojence

Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Péteru Magyarovi k vítězství v maďarských parlamentních volbách. Babiš uvedl, že si předseda strany Tisza získal důvěru většiny Maďarů a jsou s ním spojená velká očekávání. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) řekl pro CNN Prima News, že Česko ztratilo ve Viktoru Orbánovi spojence v EU, s budoucí vládou bude chtít mít nadstandardní vztahy. Podle něj výsledek není pro konzervativce špatná zpráva. Podle prezidenta Petra Pavla zvítězila demokracie.
včeraAktualizovánopřed 24 mminutami

Lidé umírali i během příměří, tvrdí ukrajinský představitel

Ruské síly v neděli zabily dva obyvatele ukrajinské Doněcké oblasti, dalšího člověka zranily, oznámil v pondělí ráno na platformě Telegram šéf správy tohoto regionu Vadym Filaškin. Do nedělní půlnoci přitom platilo příměří vyhlášené na pravoslavné Velikonoce. Kyjev i Moskva se už o víkendu navzájem vinily z jeho porušování. Se začátkem nového týdne ukrajinská armáda uvedla, že eviduje přes deset tisíc porušení klidu zbraní z ruské strany. Od půlnoci pak obě strany obnovily vzdušné útoky, vyplývá z hlášení obou stran.
před 25 mminutami

Thajský festival přilákal davy lidí na vodní bitvy

Tisíce lidí v barevných kostýmech v neděli zaplnily ulice Bangkoku během festivalu Songkran, při kterém Thajsko slaví nový rok. Místní obyvatelé i zahraniční turisté se navzájem ostřikovali vodními pistolemi. Polévání vodou je tradiční rituál, který symbolizuje očištění a má smýt vše špatné z předchozího roku. Podle agentury Reuters někteří účastníci festivalu uvedli, že zde našli dočasný únik před globální palivovou krizí spojenou s napětím na Blízkém východě.
před 34 mminutami

Evropa vítá vítězství Tiszy

Evropské srdce bije silněji, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová k výsledku maďarských voleb. Vítězství opoziční Tiszy uvítal i francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Britský premiér Keir Starmer vítězství Tiszy označil za historický moment nejen pro Maďarsko, ale i pro evropskou demokracii.
včeraAktualizovánopřed 38 mminutami

Porážkou Orbána ztratili spojence Putin, Trump i Fico, píše slovenský tisk

Maďaři porazili režim dlouholetého premiéra Viktora Orbána, v jeho pádu je také odkaz pro slovenského premiéra a Orbánova spojence Roberta Fica (Smer), jakož i ruského vůdce Vladimira Putina, napsal slovenský list Sme k výsledkům parlamentních voleb v Maďarsku. Podle Denníku N je Orbánova porážka ránou pro Fica. Činitelé EU jsou mírně optimističtí, že by Magyar mohl odblokovat půjčku Kyjevu, ale zároveň opatrní, protože Magyar není tak proukrajinský, jak možná někteří doufali, píší Politico a Euronews.
před 41 mminutami

Příznivci maďarské opozice slavili vítězství ve volbách

V ulicích maďarského hlavního města Budapešti v noci na pondělí oslavovali příznivci opoziční strany Tisza vítězství v tamních parlamentních volbách. Uvádí to agentura Reuters a stanice BBC. Maďarská opozice čekala na vítězství v parlamentních volbách šestnáct let. Někteří příznivci opozice se obávali, že se změny vlády v zemi, kde měl mnoho let jasnou převahu premiér Viktor Orbán, nedočkají.
04:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...