Trump už prý s Tillersonem nepočítá, diplomacii má vést šéf CIA Pompeo

2 minuty
Trump už prý nechce Tillersona ministrem zahraničí
Zdroj: ČT24

Bílý dům údajně zvažuje výměnu na postu ministra zahraničí. Podle listu New York Times by Rexe Tillersona mohl zřejmě nahradit úřadující ředitel zpravodajské služby CIA Mike Pompeo. Dosavadního šéfa diplomacie by měl vystřídat během několika týdnů. Zda prezident Donald Trump tento plán skutečně schválil, zatím není jisté. Bílý dům popřel, že by ministr měl nyní odejít.

Pompea by měl v čele největší americké rozvědky nahradit senátor Tom Cotton, republikán ze státu Arkansas, který je klíčovým Trumpovým spojencem a odborníkem v otázkách národní bezpečnosti. S novým postem by prý souhlasil, sdělili newyorskému deníku vysoce postavení vládní úředníci.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová vzápětí připustila, že mezi Trumpem a Tillersonem dochází někdy k „politickým neshodám“.  Popřela ale, že by šéf diplomacie měl v současné době svůj post opustit. Podle Sandersové spolu prezident a ministr během dne dvakrát hovořili v Bílém domě.

Trump dal v minulosti několikrát najevo, že není s Tillersonem spokojen. Podle amerického listu je prý ochoten změnu provést. Plán údajně vypracoval personální šéf Bílého domu John Kelly a realizace je naplánovaná na přelom roku.

Jablko sváru? Řešení korejské krize či přístup k Íránu

Tillerson má podle amerických médií údajně výhrady proti Trumpově nedostatečnému odstupu od americké krajní pravice. Zastává též jiný názor na politiku USA vůči Severní Koreji a Íránu. Trump třeba o šéfovi diplomacie prohlásil, že jeho pokusy o dialog s Pchjongjangem jsou ztrátou času.

Šéf Bílého domu se již začátkem září nechal slyšet, že „není šťasten“, protože někteří pracovníci ministerstva zahraničí nepodporují jeho politický program. Před listopadovou cestou do Asie pak zdůraznil, že o zahraniční politice státu rozhoduje výhradně on sám. „Jsem to já, na kom záleží,“ prohlásil.

Podle listu New York Times se Tillersonův odchod očekává řadu měsíců, sám ministr prý chce odejít až na konci roku a co nejdůstojněji. Přesto by se řadil k hrstce šéfů americké diplomacie, kteří svůj post ztratili velmi brzy.

Původně se podle amerického listu čekalo, že Tillersona nahradí stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová. V poslední době se ale stal favoritem Bílého domu Pompeo, kterého si Trump oblíbil během pravidelných zpravodajských brífinků.

  • Bývalý kongresman z Kansasu nemůže přijít na jméno íránské dohodě, naopak podpořil rozsáhlé monitorování dat ze strany NSA. Nejslavnějšího whistleblowera současnosti – Edwarda Snowdena – by rád viděl před soudem. Věznici na Guantánamu chce jednoznačně zachovat, odmítl také kritiku tamních výslechových praktik, které mnozí označovali za mučení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
17:23Aktualizovánopřed 8 mminutami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američtí představitelé pokutu odsuzují, mezi jiným viní Unii z toho, že se tak snaží „dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi“.
13:10Aktualizovánopřed 46 mminutami

Výbor v USA chce zrušit doporučení očkovat novorozence proti žloutence B

Americký poradní výbor pro očkování hlasoval pro ukončení dlouhodobého doporučení, aby byly všechny děti ve Spojených státech bezprostředně po narození očkovány proti hepatitidě B. Informovala o tom agentura AP. Činnost komise, jejíž všechny členy po svém nástupu do funkce vyměnil současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy, známý odpůrce očkování, je přitom ve Spojených státech terčem silné kritiky odborné veřejnosti.
před 56 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 3 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 4 hhodinami
Načítání...