Tillerson: Spojeným státům došla s KLDR trpělivost. Do úvahy připadá i vojenská akce

Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson prohlásil, že americká politika „strategické trpělivosti“ vůči Severní Koreji skončila. Pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, dodal Tillerson na začátku své návštěvy Jižní Koreje, kam se přesunul z Japonska. Diplomatické turné po východní Asii zakončí o víkendu v Číně.

Šéf americké diplomacie při návštěvě jednotek v Panmundžomu na hranici mezi Severní a Jižní Koreou
Zdroj: Reuters Autor: Lee Jin-man

„Politika strategické trpělivosti je minulostí. Připravujeme sérii nových diplomatických, bezpečnostních a hospodářských opatření, která bychom vůči KLDR mohli přijmout,“ řekl Tillerson na tiskové konferenci po setkání s šéfem jihokorejské diplomacie Jon Pjong-sem.

Na dotaz novinářů ohledně možnosti vojenského zásahu proti KLDR Tillerson uvedl: „Jestliže se zvýší hrozba ze strany severokorejského zbrojního programu do té míry, že to bude vyžadovat akci, pak je i tato možnost na stole.“

Cílem je mít Korejský poloostrov bez přítomnosti jaderných zbraní

Jižní Korea a Spojené státy mají společný cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, prohlásil jihokorejský ministr zahraničí Jon Pjong-se. Severní Korea loni provedla dva jaderné testy a množství raketových zkoušek.

Spojené státy začaly počátkem tohoto měsíce na jihokorejském území rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD, který je zamýšlen jako obrana proti severokorejským raketám. Štít kritizují Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.

Šéf jihokorejské diplomacie zopakoval, že protiraketový štít THAAD je určen k obraně proti KLDR a není namířen proti žádné jiné zemi. Tillerson řekl, že není důvod, aby Čína trestala Jižní Koreu za rozmisťování štítu, a vyzval Peking k důslednému uplatňování sankcí OSN vůči Severní Koreji. 

Soul a Pchjongjang zůstávají de iure ve válečném stavu 

Tillerson přicestoval do Jižní Koreje z návštěvy Japonska, během níž apeloval na KLDR, aby se vzdala svého raketového programu. Tillerson v Japonsku rovněž konstatoval, že dvacetiletá snaha o demilitarizaci Severní Koreje nic nepřinesla a že je třeba najít nový přístup.

Po příletu do Jižní Koreje Tillerson nejprve navštívil demilitarizované pásmo, které tvoří hranici mezi oběma korejskými státy. Severní a Jižní Korea zůstávají od korejské války z let 1950–53 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

Tillerson se také setkal s některými z 28 500 amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Jižní Koreji. Poté jednal s prozatímním jihokorejským prezidentem Hwang Kjo-anem. V sobotu Tillerson zamíří na návštěvu Číny.

Video Studio ČT24
video

Koreanista Bláha porovnal současnou politiku Bílého domu vůči KLDR s přístupem předchozích administrativ