Trump ruší zdravotním pojišťovnám dotace, které zavedla Obamacare

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla zrušit dotační platby zdravotním pojišťovnám. Jde o příspěvky, které v rámci systému zdravotní reformy někdejší hlavy státu Baracka Obamy dostávají jako náhradu za levnější pojistné pro sociálně slabé klienty. Podle Bílého domu ale tyto platby nejsou v souladu se zákony. Opatření vyvolalo kritiku ze strany demokratů a obavy z chaosu na pojišťovacím trhu. Jednotlivé státy hrozí žalobami.

Republikán Trump reformu svého demokratického předchůdce zvanou Obamacare dlouhodobě kritizuje a během loňské předvolební kampaně slíbil, že ji zruší. Dosavadní pokusy o její odvolání a nahrazení jiným systémem ale skončily neúspěchem kvůli nejednotě republikánů v Senátu USA.

Bílý dům v prohlášení sdělil, že na základě posudků a doporučení ministerstev spravedlnosti a zdravotnictví není možné dotace v souladu se zákony vyplácet. Tyto dotace totiž oficiálně Kongres nikdy neschválil, zdůvodnil Bílý dům.

„Podpora pojišťoven těmito nezákonnými platbami je dalším příkladem toho, jak předchozí administrativa zneužívala dolary daňových poplatníků,“ citovala agentura Bloomberg z komuniké Bílého domu. Úřadující ministr zdravotnictví Eric Hargan uvedl, že platby budou pozastaveny okamžitě, bez přechodného období. 

Dotace, které jsou na tento rok odhadovány na výši sedmi miliard dolarů (153 miliard korun), jsou vypláceny měsíčně a příští platba se očekávala v nadcházejícím týdnu. V rámci programu má nárok na levnější pojistné zhruba šest milionů lidí, uvedla agentura AP.

Trh s pojištěním v rámci programu Affordable Care Act, lidově Obamacare, tento krok očekával už delší dobu. Portál Politico poznamenal, že mnoho pojišťoven již z obav o ztrátu dotací zdražilo pojistky na nadcházející rok.

Trump chce podle AP tímto krokem přimět demokraty k jednání o novém systému zdravotního pojištění. Vysocí demokratičtí představitelé rozhodnutí Trumpovy vlády hned kritizovali. „Je to zlomyslný čin, nesmyslná sabotáž zaměřená na dělnické rodiny a střední třídu po celé Americe,“ uvedla šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová ve společném prohlášení s lídrem senátních demokratů Chuckem Schumerem.

Pojistky zdražily, chystají se žaloby

Prezidentovo rozhodnutí pravděpodobně vyvolá žaloby ze strany generálních prokurátorů jednotlivých států, kteří se domnívají, že dotace zdravotním pojišťovnám jsou plně v souladu s federálními zákony.

„Jsme připraveni podat žalobu,“ řekl kalifornský generální prokurátor Xavier Becerra. „Již dříve jsme Trumpovu vládu žalovali a dokázali soud vyhrát,“ dodal. Ve stejném smyslu se vyjádřil i generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman. „Nedovolím prezidentu Trumpovi znovu zneužít newyorské rodiny v této nebezpečné, předpojaté kampani s cílem za každou cenu ochromit (Obamacare),“ prohlásil Schneiderman.

Experti varovali, že zastavení dotací bude znamenat těžký otřes pro trh se zdravotním pojištěním. K zachování dotačních poplatků vyzvaly Trumpovu vládu pojišťovny, nemocnice, organizace sdružující lékaře či americká obchodní komora, uvedla AP. Připojili se i někteří republikánští poslanci, kteří chtějí zachovat dotace alespoň dočasně, aby si dotyční udrželi přístup ke zdravotnímu pojištění.

Obamovu reformu její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že Obamacare vedl ke zdražení pojistek a že dotace určené k podpoře systému pokřivily pojistný trh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 4 mminutami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 10 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřeli čtyři lidé, přes pět set se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtyři oběti. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně 561 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil podle agentury AFP Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let, příčinou jeho smrti byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 7 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu Hannah Duganovou. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociální síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Duganová už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování řízení.
před 7 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...