Trump posílá ke korejským břehům letadlovou loď. Vyhrožuje KLDR, která testuje rakety

K břehům Korejského poloostrova zamíří skupina útočných lodí amerického námořnictva. Jádrem uskupení je letadlová loď Carl Vinson, která aktuálně kotví v Singapuru. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Podle něj je přesun amerického loďstva v západním Pacifiku reakcí na nové raketové testy v KLDR, které americký prezident Donald Trump nehodlá nechat bez odezvy.

„Lodě nyní míří směrem do západního Pacifiku s cílem udržet připravenost v regionu,“ popsal americký činitel. Stejně jako masivní obranné systémy je i skupina lodí schopná zachytit jakékoliv balistické střely v okolí. Z obav před hrozbou z KLDR proto nyní zamíří od břehů Singapuru, kde v současnosti kotví, do blízkosti Korejského poloostrova. 

V čele útočné skupiny Carl Vinson vedené admirálem Norou Tysonovou je stejnojmenná letadlová loď třídy Nimitz. Jedná se o vysoce výkonnou třídu letadlových lodí s jaderným pohonem. Nezbytnou součástí skupiny jsou i dva torpédoborce a několik menších bojových plavidel.

Severní Korea v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které znepokojily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Trump před pátečním setkáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem uvedl, že jej hodlá přesvědčit, aby Peking přispěl k řešení hrotící se situace.

Pokud však Čína, která má na KLDR patrně největší vliv, nebude spolupracovat, USA si podle Trumpa poradí samy. Jako důkaz pro toto tvrzení analytici vidí načasování amerického útoku na syrskou vojenskou základnu, které Trump nařídil v době Siovy návštěvy v USA.

Ministr obrany Rex Tillerson prohlásil, že americký útok v Sýrii byl varováním pro další země, které porušují mezinárodní normy. „Pokud porušujete mezinárodní dohody, nedodržujete závazky a stáváte se pro ostatní hrozbou, je pravděpodobné, že v určité chvíli přijde odpověď,“ řekl ministr v nedělním pořadu televize ABC.

Tillerson rovněž řekl, že USA jsou vysoce znepokojeny pokroky KLDR ve vývoji balistických raket a že toto znepokojení sdílí i Peking. „Myslím, že se shodujeme na tom, jak je situace nebezpečná,“ řekl ministr v televizi CBS. „A myslím, že i Čína začíná chápat, jakou hrozbu to představuje i pro její zájmy,“ uvedl.

Severní Korea v sobotu označila páteční americký zásah v Sýrii za „nepřípustný akt agrese“, který „více než tisíckrát“ ospravedlňuje severokorejský jaderný program.

Americký prezident Donald Trump nařídil bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún.