Syrským povstalcům pomáhala Ukrajina, tvrdí blízkovýchodní expert

Syrští povstalci, kteří se dostali k moci v Damašku, obdrželi podle zdrojů obeznámených s ukrajinskými vojenskými aktivitami v zahraničí bezpilotní letouny a další podporu od ukrajinských zpravodajských agentů, kteří se tak snažili podkopat Rusko a jeho syrské spojence, reportoval list The Washington Post (WP).

Ukrajinská rozvědka vyslala před čtyřmi až pěti týdny do sídla povstalců v syrském Idlibu asi dvacet zkušených operátorů bezpilotních letounů a asi 150 těchto strojů, aby pomohli přední povstalecké skupině Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která v tomto místě sídlí, uvedli podle bývalého blízkovýchodního zpravodaje Davida Ignatiuse dobře informované zdroje. Novinář to napsal pro The Washington Post.

Zároveň ale upozorňuje, že podle západních zpravodajských zdrojů pomoc z Kyjeva sehrála při svržení režimu Bašára Asada jen malou roli. Dodává ale, že byla pozoruhodná jako součást širšího ukrajinského úsilí o skrytý úder na ruské operace na Blízkém východě, v Africe a uvnitř samotného Ruska.

Výzkumný pracovník z Pražského centra pro výzkum míru Michal Smetana však ve středu uvedl, že k tvrzení, že Ukrajina Sýrii pomáhala, je skeptický. „Jsem k tomu skeptický proto, že to je krok, který Ukrajině dává relativně málo za to, jaká jsou tam velká politická rizika,“ dodal.

11 minut
90' ČT24: Michal Smetana k aktuální situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Ukrajinská strategie

Program tajné pomoci Ukrajině v Sýrii byl veřejným tajemstvím, píše Ignatius, ačkoli vysocí představitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena v odpovědích na otázky údajně opakovaně tvrdili, že o něm nevědí. Domnívá se, že motivace ukrajinské rozvědky spočívá v hledání další fronty, kde by mohla Rusko poškodit a „podkopat jeho klienty“.

Článek v The Washington Post uvádí, že Ukrajinci své záměry avizovali. Deník The Kyiv Post ve svém článku z 3. června citoval zdroj z ukrajinské vojenské rozvědky (HUR), který listu sdělil, že „od začátku roku (syrští) povstalci podporovaní ukrajinskými agenty zasadili četné údery na ruská vojenská zařízení zastoupená v regionu“.

Tato zpráva obsahovala odkaz na videozáznam, který ukazoval útoky na bunkr obložený kameny, bílou dodávku a další cíle, které podle ní byly zasaženy povstalci podporovanými Ukrajinou uvnitř Sýrie. The Kyiv Post uvedl, že operaci v Sýrii provedla speciální jednotka známá jako „Chimik“ v rámci HUR „ve spolupráci se syrskou opozicí“.

Ruská tvrzení

Ruští představitelé si již několik měsíců stěžují na ukrajinské polovojenské úsilí v Sýrii. Alexandr Lavrenťjev, ruský zmocněnec pro Sýrii, v listopadovém rozhovoru pro agenturu TASS uvedl: „Skutečně máme informace, že ukrajinští specialisté z HUR jsou na území Idlibu.“

S podobným tvrzením o „tajných vyslancích ukrajinské rozvědky“ v Idlibu přišel v září ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten tvrdil, že provádějí „špinavé operace“, uvedl syrský list al-Watan, který zároveň tvrdil, že šéf HUR Kyrylo Budanov byl v osobním kontaktu s HTS.

Před ofenzivou HTS, která svrhla Asada, ruští představitelé tvrdili, že spojení Ukrajiny s touto povstaleckou skupinou je pokusem o nábor syrských bojovníků pro válku proti Kremlu. WP uvádí, že zářijová zpráva na internetových stránkách The Cradle tvrdila, že Ukrajina nabídla HTS 75 bezpilotních letounů v rámci dohody „drony za bojovníky“. Pro toto ruské tvrzení však neexistují žádné nezávislé důkazy.

Rusko bylo rychlým postupem HTS na Damašek zjevně překvapeno. Zajímavé však podle WP je, že ruské zdroje se snažily ukrajinskou roli bagatelizovat. Článek serveru Middle East Eye z 2. prosince citoval ruský účet na Telegramu, který údajně odráží názory ruské armády a který pomoc Kyjeva zlehčuje: „Zaprvé, příslušníci HUR sice navštívili Idlib, ale zůstali tam jen krátce“. Tedy ne dost na to, aby Syřany od základu vycvičili v ovládání bezpilotních letounů. „Za druhé,“ pokračovala zpráva, „HTS má již dlouho svůj vlastní program bezpilotních letounů.“

Ukrajinská operace v Mali

Operace v Sýrii není jediným případem, kdy ukrajinská vojenská rozvědka působí v zahraničí, aby škodila ruským agentům. BBC v srpnu informovala, že Ukrajina pomohla povstalcům v severním Mali přepadnout ruské žoldáky z Wagnerovy skupiny. Při útoku 27. července zahynulo 84 wagnerovců a 47 Malijců, uvedla BBC.

Mluvčí HUR Andrij Jusov se o několik dní později pochlubil operací v Mali a uvedl, že malijští povstalci „obdrželi potřebné informace, a nejen informace, které umožnily úspěšnou vojenskou operaci proti ruským válečným zločincům,“ uvádí BBC. Po útoku Mali přerušilo diplomatické vztahy s Ukrajinou.

Budanov se v dubnu 2023 zavázal, že Ukrajina bude stíhat Rusy vinné z válečných zločinů „v kterékoli části světa“, stojí v článku The Kyiv Independent. Budanovovy „agresivní zpravodajské operace“ však někdy znepokojovaly Bidenovu administrativu, sdělili listu WP američtí představitelé.

Ignatius dále uvádí, že v loňském roce se Budanova v rozhovoru v jeho sídle v Kyjevě zeptal na údajné operace HUR proti Wagnerově skupině v Africe. „Provádíme takové operace zaměřené na snížení ruského vojenského potenciálu, a to kdekoli, kde je to možné,“ odpověděl. „Proč by měla být Afrika výjimkou?“

Stejně jako ukrajinské výpady do Afriky a útok na ruskou Kurskou oblast odráží tajná operace v Sýrii snahu rozšířit bojiště – a poškodit Rusy v oblastech, kde na to nejsou připraveni, shrnuje novinář. Podle něj pomohla ukrajinská asistence zničit nejdůležitějšího ruského spojence na Blízkém východě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 2 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 8 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 10 hhodinami
Načítání...