Téma Pád režimu Bašára Asada

Pád režimu Bašára Asada

Štáb ČT pozoroval ruskou techniku v syrském Kámišlí. Po hodině zmizela

Na letišti u Kámišlí v syrském Kurdistánu na severovýchodě země se pohybovali ruští vojáci a technika, včetně vrtulníků či systému protivzdušné obrany. Informovala o tom po osmé hodině ráno zpravodajka ČT Darja Stomatová. O hodinu později sdělila, že ruská technika už z ranveje zmizela. Syrští Kurdové podle novinářky slaví pád režimu Bašára Asada, boje s rebely však místy pokračují.

Tisíce syrských uprchlíků se vracejí domů, čeká na ně ale nejistá budoucnost

Syrská občanská válka vyvolala jednu z největších migračních krizí na světě, kdy více než šest milionů lidí uteklo před boji do zahraničí. Pět milionů z nich zůstalo nedaleko za hranicemi vlasti: v Iráku, Libanonu, Jordánsku, Turecku a Egyptě. Po pádu režimu Bašára Asada se tisíce uprchlíků vracejí zpět v naději na lepší budoucnost. Zlepšit situaci v zemi však nebude snadné a lidé se vracejí do nejistoty. Podle údajů OSN nemá třináct milionů obyvatel, tedy polovina tamní populace, dostatek potravin, stejnému počtu lidí chybí pitná voda. Šestadevadesát procent civilistů pak musí vyžít s méně než sedmi dolary na den.

Syrským premiérem byl jmenován Mohamed Bašír

Novým syrským premiérem byl jmenován Mohamed Bašír, podle agentury Reuters to v úterý oznámil v televizním projevu. Vedením přechodné vlády byl pověřen až do 1. března 2025. Bašír od ledna zastával pozici premiéra takzvané Syrské vlády spásy (SSG) v Idlibu, tedy na území kontrolovaném islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které na konci listopadu zahájilo úspěšnou ofenzivu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Lídr hnutí Abú Muhammad al-Džulání večer deklaroval, že se Západ nemá čeho obávat a Sýrii čeká obnova.

Syrští Kurdové čelí několika hrozbám i po Asadově pádu

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada neulehčil pozici syrským Kurdům. Menšina, která ovládá území převážně na severu země, se obává aktivit jak povstalců ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám, tak i Syrské národní armády podporované Tureckem. Konflikt se komplikuje i kvůli nejasným vztahům s Irákem. Na severovýchodě Sýrie natáčela reportérka ČT Darja Stomatová.

Na informace o trýznitelích z Asadova režimu byla vypsána odměna

Noví vládci Sýrie slibují stíhat bývalé vysoké státní úředníky odpovědné za mučení a zločiny na obyvatelstvu. Na informace o nich dokonce vypsali odměnu, přičemž jednoho z tamních dozorců již údajně zadrželi. V centru systematického útlaku byl komplex věznic a detenčních center určených k potlačení sebemenších náznaků odporu.
před 15 hhodinami|

Proturečtí povstalci v Sýrii dobyli Kurdy držený Manbidž

Syrští povstalci ze skupiny Syrská národní armáda (SNA), kterou podporuje Turecko, v pondělí dobyli město Manbidž na severu země ovládané od roku 2016 jednotkami kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF). Serveru Rudaw, který má sídlo v iráckém Kurdistánu, to potvrdil vysoký představitel SDF. Agentura Reuters zároveň napsala, že Turecko a Spojené státy americké se dohodly, že jednotky SDF se budou moci z Manbidže bezpečně stáhnout.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami|

Íránci Asada varovali týden předem, říká Filipi

Vůdce syrských rebelů učinil během tažení mnohá prohlášení, důležité ale budou činy, shodli se v Událostech, komentářích bývalá velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky z ministerstva zahraničí Petr Hladík. Podle Filipi má zájem na dalším směřování Sýrie mimo jiné Turecko.
včera v 09:02|

Rusové budou škemrat, aby si základny v Sýrii mohli ponechat, míní analytik

Kreml řeší budoucnost dvou svých vojenských základen v Sýrii poté, co v zemi padl režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Vojenská zařízení pro ruskou armádu představovala klíčovou strategickou bránu k ovlivňování dění na Blízkém východě i ve Středomoří a Africe. Podle dostupných informací Rusko vyklidilo značnou část vojenské techniky, tisíce vojáků však v Sýrii zůstávají. Podle řady analytiků je však nastalá situace pro Rusko strategickou porážkou a jeho působení v zemi je neudržitelné. Rusko Asadovi dlouhodobě pomáhalo udržet se u moci pomocí vojenských zásahů.
9. 12. 2024|
On-line přenos

Konec režimu Bašára Asada v Sýrii

  • Pondělí 9. prosince 2024
  • 22:26

    On-line přenos k dění v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada nyní končí. Krátké zprávy můžete nadále sledovat na webu ČT24 v rámci sekce Právě se děje.

  • 22:13

    Šéf syrských islamistických milic Muhammad al-Džulání se podle zpravodaje ČT Václava Černohorského snaží působit umírněně už dlouhodobě. „V roce 2021 na rozhovor s PBS nepřišel v maskáčích a vojenské uniformě, přišel v košili, khaki bundě, s autorem rozhovoru se nechal fotografovat v civilu a už tehdy vlastně říkal to, co z jeho úst slyšíme nyní, že jeho organizace nepředstavuje žádné nebezpečí pro Západ, že mu jde jen o to, co je v Sýrii. Teď jsou to stejná inkluzivní prohlášení tom, že se nemá mluvit ženám do toho, jak se oblékají, nebo o ochraně menšin,“ uvedl zpravodaj.

  • 21:40

    Rusové mají v Sýrii okolo sedmi až sedmi a půl tisíce lidí, většina je personál letecké základny, která je větší než námořní. Některé stroje odletěly, ale podle satelitních snímků na místě stále zůstávají stíhačky, které by se Rusům určitě hodily na Ukrajině, ale zatím to vypadá, že se snaží o budoucnosti základen spíše domluvit,“ řekl v pořadu 90' ČT24 redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup.

  • 21:36

    V Rusku ztráta Sýrie všechny překvapila. Je to ztráta klíčového spojence, klíčového partnera na Blízkém východě,“ uvedl zpravodaj v Moskvě ČT Karel Rožánek.

  • 21:18

    Posíleno z konfliktu vychází především Turecko jako podporovatel těch severních sil a dejme tomu sponzor umírněnějších islámských sil v zemi. Dočasně z té situace těží také Izrael, kterému odpadl dávný protivník. Izrael je technicky se Sýrií ve válečném stavu. Nyní obsadil nárazníkové pásmo a posiluje svou hranici na Golanských výšinách,“ poznamenal diplomat Michael Žantovský.

    90′ ČT24: Asadův režim se zhroutil (zdroj: ČT24)
  • 21:15

    „Nejistot je teď více než jistot, ale pravda je, že vláda Bašára Asada a jeho otce Háfize bylo období krutovlády, diktatury v Sýrii, během něhož zahynuly desetitisíce lidí rukou režimu, dokonce i kvůli používání chemických zbraní, takže nelze příliš litovat, že režim padl. Situace v Sýrii ale byla komplikovaná už před pádem režimu, nemůžeme o ní smýšlet jako o unitárním státu,“ řekl diplomat Michael Žantovský.

  • 21:07

    Al-Džulánímu záleží na tom co nejrychleji začít veřejně pracovat na obnovení vládní struktury a uvést v činnost novou vládu, jejíž složení už Haját Tahrír aš-Šám představil,“ uvedl zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Západ zvažuje zbavit syrské islamisty teroristické nálepky

Svět řeší, jak se po triumfu syrských rebelů postavit k současné listině teroristických skupin. Na té unijní i americké je i Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a s ním i vůdce vítězných islamistů známý jako Abú Muhammad al-Džulání. Ten se teď vrátil ke svému rodnému jménu Ahmed Husejn al-Šará. V minulosti dokázal projevit značnou flexibilitu a profiloval se i v roli správce vzbouřenecké provincie Idlib, experti přesto varují před přílišným optimismem, pokud jde o umírněnost vznikajícího syrského režimu.
9. 12. 2024|

PŘEHLEDNĚ: Kdo usiluje o moc v Sýrii

Nová šance pro Syřany po autokracii, která trvala více než padesát let, nebo nástup jiné autoritářské vlády? Sýrie se po pádu režimu Bašára Asada zmítá v nejistotě, jaká bude její dlouhodobá politická budoucnost. O rozšíření vlivu v zemi usilují opoziční frakce, teroristické skupiny či světové mocnosti. V přední linii jsou zatím povstalci ze Syrské vlády spásy z provincie Idlib, předsedou přechodné vlády se má totiž stát jejich šéf Mohamed Bašír.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

První syrští uprchlíci se vracejí domů, opouštějí Libanon či Turecko

S pádem režimu syrského diktátora Bašára Asada se pozornost obrací nejen na další vývoj v zemi, ale i na více než šest milionů běženců, kteří ze země uprchli do zahraničí. Z okolních zemí už se někteří vracejí, další dávají najevo, že se na návrat domů chystají. Mnohé země včetně Česka přestaly rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

Po pádu Asada soupeří v Sýrii o vliv řada aktérů

Na severu Sýrie udeřil turecký dron, část území obsadil Izrael, Spojené státy ostřelovaly pozice teroristů z Islámského státu. Sýrie po pádu režimu Bašára Asada zůstává rozdělena, zatímco svržený vůdce uprchl do Moskvy, která mu poskytla azyl. Bílé přilby pátrají po vězněných v nechvalně proslulém komplexu Sajdnájá.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

Syrskou vládu zřejmě povede šéf islamistů z Idlibu

Dosavadní syrský premiér Mohamed Ghazí Džalálí řekl stanici al-Arabíja, že souhlasil s předáním moci povstalcům ze Syrské vlády spásy, jež sídlila v syrském Idlibu a za kterou stojí islamisté z Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Podle arabských médií se má předsedou přechodné vlády stát dosavadní šéf HTS v provincii Idlib Mohamed Bašír. Vítězní povstalci, v jejichž čele stojí právě teroristé z HTS, slibují amnestii pro všechny vojenské brance a tvrdí, že nebudou ženám nařizovat zahalování.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

Rebelové odkrývají „syrská jatka“, kde mizely a umíraly tisíce lidí

Syrští povstalci o víkendu osvobodili věznici Sajdnájá. V komplexu zhruba třicet kilometrů od Damašku držel režim svrženého vůdce Bašára Asada mimo jiné hlavně politické vězně a povstalce. Mezinárodní lidskoprávní organizace uvádějí, že tam v důsledku mučení, špatného zacházení a hromadných poprav zahynuly tisíce lidí. Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby nyní vyšetřuje informace, že v podzemích celách nechvalně proslulé věznice Sajdnájá jsou stále drženi lidé.
9. 12. 2024|

Historická příležitost pro Syřany, míní Biden. Sázka na Rusko dle Fialy nevyšla

Americký prezident Joe Biden mluví v souvislosti s pádem režimu syrského vládce Bašára Asada o historické příležitosti pro obyvatele Sýrie vybudovat si lepší budoucnost. Příští prezident USA Donald Trump míní, že Asad utekl, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit. Před cestami do Sýrie už varovala česká diplomacie a situaci komentují i tuzemští politici.
8. 12. 2024Aktualizováno8. 12. 2024|

Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, píší ruské agentury

Bývalý syrský autoritářský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl, tvrdí ruské tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu. Tento zdroj rovněž sdělil, že syrští povstalci, kteří Asadův režim svrhli, se zaručili za bezpečnost ruských základen a diplomatických úřadů v zemi.
8. 12. 2024Aktualizováno8. 12. 2024|

Experti: Syrské armádě chyběla morálka, hlavními poraženými jsou Rusko a Írán

Rychlost, jakou syrští rebelové obsadili velkou část země a svrhli režim Bašára Asada, nečekal nikdo, shodují se experti. „Všechny mocnosti – Rusko, USA, EU – teď jenom říkají, že to sledují. Ale nikdo to dopředu nepredikoval,“ řekl orientalista Petr Pelikán. „Asi neznám nikoho, kdo nebyl překvapen, že ten postup byl tak rychlý,“ doplnil expert Vlastislav Bříza. Podle odborníků syrské armádě chyběla morálka a hlavními poraženými jsou Rusko a Írán.
8. 12. 2024Aktualizováno8. 12. 2024|

Padl režim Bašára Asada. Vítězství pro všechny Syřany, říkají povstalci

Syrský režim autoritáře Bašára Asada padl, moc v zemi po vstupu do Damašku převzali vzbouřenci. Premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci. Rebelové pracují na ustavení přechodného vládního orgánu. Asad podle tvrzení ruských médií dorazil do Moskvy, předtím se spekulovalo, že je po smrti.
8. 12. 2024Aktualizováno8. 12. 2024|