Přelomová dohoda s Damaškem začlení Kurdy do syrského státu

Syrská vláda učinila další krok ke sjednocení země. Aliance Syrských demokratických sil (SDF) vedená Kurdy podepsala dohodu s Damaškem o začlenění všech vojenských a civilních institucí do syrského státu, oznámil prezidentský úřad. Dohoda znamená konec bojů a návrat severovýchodu země pod vládu Damašku. Kurdům by měla zajistit jejich práva.

Začlenění kurdských oblastí a jednotek SDF bylo dlouhodobou překážkou pro úsilí nového režimu o sjednocení země. Aliance disponuje desítkami tisíc bojovníků a během třináctileté občanské války se nepřiklonila na stranu bývalého režimu ani opozice.

V současné době ovládá více než 46 tisíc kilometrů čtverečních na severovýchodě země, kde v roce 2019 s pomocí koalice pod vedením USA porazila skupinu Islámský stát. Semiautonomní správa fungující v oblasti zvané Rojava od roku 2012 má nyní skončit.

Klíčová dohoda, kterou podepsal prozatímní prezident Ahmad Šará a velitel SDF Mazlúm Abdí, předpokládá okamžitý klid zbraní. Začlenění všech vojenských a civilních institucí má být dovršeno do konce roku.

Damašek bude nově kontrolovat také všechny hraniční přechody do Iráku a Turecka, letiště a ropná a plynová pole. Syrská vláda zároveň převezme vězení, v nichž je zadržováno až deset tisíc příslušníků Islámského státu.

Kurdská práva

Dohoda uznává kurdskou menšinu, která tvoří asi deset procent populace, jako „nedílnou součást syrského státu“ a zaručuje „práva všech Syřanů na zastoupení a účast v politickém procesu“, uvádí server BBC News. al-Džazíra zmiňuje právo na občanství a zaručení ústavních práv.

Abdí to označil za „skutečnou příležitost vybudovat novou Sýrii“. „Jsme odhodláni budovat lepší budoucnost, která zaručí práva všech Syřanů a naplní jejich touhy po míru a důstojnosti,“ napsal na síti X.

Klíčovým spojencem SDF byly v posledních letech Spojené státy. Jen loni utratily na podporu skupiny zhruba 186 milionů dolarů, uvedl list The New York Times (NYT). S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu ale Kurdové podle expertů usoudili, že je jejich vyjednávací pozice příliš křehká. Nový šéf Bílého domu se dosud nezavázal k další podpoře SDF.

Oslavy v ulicích

Lidé na severovýchodě Sýrie se po oznámení dohody shromáždili v ulicích a oslavně stříleli do vzduchu, píše NYT. Obyvatelé oblasti, hlavně Arabové, se podle listu obávali, že by se mohli stát terčem útoku nejen ze strany Turecka a jeho spřízněných skupin, ale právě i ze strany vlády v Damašku.

„Jsem velmi šťastný kvůli dohodě mezi Damaškem a SDF, ale chceme si být jisti, že Damašek zaručí naše práva,“ řekl NYT Faisal Ahmed z města Kámišlí. „Pokud to Damašek myslí vážně s tím, že se spřátelí, pak by měl zabránit tureckým skupinám, aby na nás útočily,“ poznamenal Arab.

Začátkem loňského prosince islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jeho spojenci svrhly režim diktátora Bašára Asada. Vůdce HTS Šará byl pak na konci ledna jmenován prozatímním prezidentem a ozbrojená uskupení bojující proti Asadovi byla rozpuštěna a začleněna do nově vznikajících bezpečnostních složek státu. SDF, které se ofenzivy proti Asadově armádě neúčastnily, se rozpuštění a začlenění dlouhodobě vyhýbaly.

Po útěku diktátora Asada ze země propukly na severu Sýrie boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a SDF, v jejichž čele stojí kurdské milice YPG. Turecko považuje YPG za teroristickou organizaci a pouhou odnož separatistické Kurdské strany pracujících (PKK).

Na začátku března ale PKK vyhlásila s okamžitou platností příměří, což vyvolalo otázky ohledně budoucnosti SDF. Ta dosud tvrdila, že se výzva syrských Kurdů netýká. Nejnovější dohoda s Damaškem by podle BBC mohla vést k deeskalaci konfliktu SDF s Ankarou. Turecko, které v minulosti několikrát podniklo přeshraniční invazi s cílem oslabit syrské Kurdy, zatím vývoj nekomentovalo.

Boje s alavity

Kromě komplikovaných vztahů s Kurdy ztěžuje nové syrské vládě její snahy o sjednocení země také napětí v oblastech obývaných alavitskou menšinou. Ve čtvrtek propukly v západní Sýrii boje mezi bezpečnostními silami syrské vlády a ozbrojenci věrnými svrženému vládci Asadovi. Tito ozbrojenci jsou převážně příslušníky alavitské menšiny, z níž pochází i Asad.

V bojích zahynulo více než 250 protivládních ozbrojenců a více než 230 příslušníků bezpečnostních složek. Jednotky spadající pod vládu ale také zabily nejméně 1068 civilistů, a to především příslušníků alavitské menšiny, včetně žen a dětí, píše agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR).

Šará už slíbil potrestat všechny, kdo jsou zodpovědní za hromadné zabíjení v posledních dnech, včetně těch, kdo jsou blízcí nové vládě.

Vývoj v zemi zneklidnil Rusko. „Tento region je explozivní a samozřejmě že... destabilizace a rozpad jedné ze zemí v oblasti může mít katastrofální důsledky pro celý region. Proto chceme vidět Sýrii sjednocenou, prosperující, rozvíjející se, předvídatelnou a přátelskou,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Do Ruska loni v prosinci uprchl Asad, jehož režim Moskva roky podporovala. Nyní se Kreml snaží posílit vztahy s novou syrskou vládou, zejména proto, aby zajistil budoucnost svých vojenských základen v zemi, píše agentura AFP. Šará v rozhovoru s Reuters řekl, že chce, aby si Damašek a Moskva uchovaly strategické vztahy. Ruská přítomnost v Sýrii ale podle něj nesmí představovat hrozbu pro jakoukoli jinou zemi na světě.

Izraelské zásahy

Na syrském území zasahuje k nevoli Damašku Jeruzalém. Po pádu Asadova režimu začala izraelská armáda cíleně útočit na vojenskou infrastrukturu na území Sýrie, přičemž útoky označuje za preventivní údery za účelem zabezpečení vlastní bezpečnosti.

V noci na pondělí izraelské letectvo zaútočilo na jihu Sýrie v provincii Dará. Podle syrských bezpečnostních zdrojů útoky cílily na dvě vojenské základny bývalého režimu, píše agentura Reuters.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 14 mminutami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 26 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo pět lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má pět obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně sedmi stech lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 31 mminutami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 34 mminutami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 54 mminutami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 1 hhodinou

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...