Dosavadní syrský premiér Mohamed Ghazí Džalálí řekl stanici al-Arabíja, že souhlasil s předáním moci povstalcům ze Syrské vlády spásy, jež sídlila v syrském Idlibu a za kterou stojí islamisté z Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Podle arabských médií se má předsedou přechodné vlády stát dosavadní šéf HTS v provincii Idlib Mohamed Bašír. Vítězní povstalci, v jejichž čele stojí právě teroristé z HTS, slibují amnestii pro všechny vojenské brance a tvrdí, že nebudou ženám nařizovat zahalování.
Syrskou vládu zřejmě povede šéf islamistů z Idlibu
Bašír se podle zpravodajského webu televize al-Džazíra narodil v roce 1983 v Idlíbu. V lednu letošního roku byl jmenován šéfem takzvané Syrské vlády spásy, kterou v Idlíbu zformovali povstalci pod vedením HTS. Před tím byl v letech 2022 až 2023 „ministrem“ pro rozvoj a humanitární záležitosti tamní správy. V minulosti pracoval pro syrskou plynárenskou společnost, je držitelem inženýrského titulu a také titulu v oboru islámského práva.
Oznámení o předání moci přichází poté, co rebelové zveřejnili video pondělního setkání Džalálího s lídrem HTS Abú Muhammadem al-Džuláním a právě s Bašírem, uvedla stanice al-Džazíra. Šéf HTS dosavadnímu premiérovi podle televize řekl, že správa HTS a dalších opozičních skupin v Idlibu získala zkušenosti a dosáhla úspěchů v uplynulých čtyřech letech, přestože „začala bez ničeho“.
Právě do provincie Idlib se teroristická skupina uchýlila se svými spojenci a před zhruba dvěma týdny z ní zahájila ofenzivu, jež o víkendu vedla ke svržení režimu Bašára Asada. Režim svrhly různé skupiny povstalců v čele právě s HTS pod vedením al-Džuláního, který je mezinárodně hledaným teroristou.
Uskupení HTS vzešlo původně ze syrské odnože teroristické sítě al-Káida. Al-Džulání se zřekl svých někdejších vazeb na tuto skupinu a v posledních dnech se snaží ujišťovat náboženské menšiny v Sýrii, že chce mírumilovné soužití všech.
„Byl bych hodně skeptický, ta vláda samozřejmě byla umírněnější, než byla například vláda Islámského státu, nicméně některé náznaky už teď ukazují, že to s tou náboženskou otevřeností a otevřeností vůči menšinám nebude tak žhavé. Milice Haját Tahrír aš-Šám dosáhla největších úspěchů, ale zdaleka nekontroluje celou Sýrii, jsou tam další síly, které se nebudou chtít dělit o své dosavadní zisky,“ komentoval bezpečnostní expert Milan Mikulecký dosavadní působení budoucího šéfa vlády Bašíra v Idlibu.
Povstalci slibují amnestii a tvrdí, že nebudou ženám nařizovat zahalování
Povstalci oznámili, že udělí amnestii všem vojenským brancům. Měla by se týkat všech vojáků odvedených do armády Asadova režimu. „Jejich životy jsou chráněny a nikdo jim nesmí ublížit,“ uvedli podle stanice al-Džazíra islamističtí povstalci na síti Telegram. Zda se oznámení vztahuje i na dezertéry, není z prohlášení jasné.
Tvrdí také, že nebudou ženám nařizovat, aby se oblékaly podle náboženských pravidel. „Je přísně zakázáno zasahovat do oblékání žen a nařizovat jakékoliv požadavky týkající se jejich oděvu nebo vzhledu, včetně žádostí o cudnost,“ uvedlo na sociálních sítích ústřední velitelství povstalců, patrně s odkazem na zahalování žen.
V oblastech, které od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 kontrolovala opozice, se drtivá většina muslimek zahaluje a na veřejnosti ukazuje pouze svou tvář a ruce.
Povstalci zároveň tvrdí, že všem budou zaručeny osobní svobody a že budou respektována práva jednotlivce jakožto základu k budování civilizovaného národa.