Rusové budou škemrat, aby si základny v Sýrii mohli ponechat, míní analytik

10 minut
Horizont ČT24: Spojenectví syrského a ruského režimu
Zdroj: ČT24

Kreml řeší budoucnost dvou svých vojenských základen v Sýrii poté, co v zemi padl režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Vojenská zařízení pro ruskou armádu představovala klíčovou strategickou bránu k ovlivňování dění na Blízkém východě i ve Středomoří a Africe. Podle dostupných informací Rusko vyklidilo značnou část vojenské techniky, tisíce vojáků však v Sýrii zůstávají. Podle řady analytiků je však nastalá situace pro Rusko strategickou porážkou a jeho působení v zemi je neudržitelné. Rusko Asadovi dlouhodobě pomáhalo udržet se u moci pomocí vojenských zásahů.

Jak se k přítomnosti ruských vojáků a budoucnosti základen postaví syrští povstalci v čele se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterým se v posledních dnech podařilo ovládnout velkou část země a svrhnout Asadův režim, zatím není jasné.

„Základny jsou podle ruských zdrojů zabezpečené, nikdo je neohrožuje. Ruská armáda však přesto zvýšila bojovou pohotovost u těchto vojáků, kterých je zhruba sedm tisíc. Podle agentury TASS už jsou v okolí Tartúsu rebelové, zatím ale k atakům vůči ruským vojákům nedošlo,“ uvedl v pondělí odpoledne zpravodaj ČT v Moskvě Karel Rožánek.

V přístavním Tartúsu na severozápadě země má Rusko námořní základnu, která byla vybudována už za doby Sovětského svazu, po jeho rozpadu byla dlouho opuštěná. Strategický přístav na břehu Středozemního moře znovu zprovoznilo až v roce 2012.

Leteckou základnu Hmímím u města Latákie na západě země pak ruské letectvo využívalo k bombardování nepřátel Asadova režimu od jejího dokončení v roce 2015. Smlouvu na pronájem obou základen mělo Rusko s Asadovým režimem uzavřenou až do roku 2066.

7 minut
Zpravodaj ČT Rožánek k ruským základnám v Sýrii
Zdroj: ČT24

„Problém spočívá v tom, že i když tam mají poměrně dost vojáků, soustředěný útok z několika směrů by nebyli schopni odrazit. To, že tam mají letadla, je možná významný prvek, ale pro provoz letiště je nezbytně nutné, aby nebylo ostřelováno z bližšího okolí, a to Rusové v současné době určitě nejsou schopni zabezpečit,“ komentoval dění kolem ruských základen v Sýrii bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Tomu, že by ruské síly na případný útok mohly odpovědět, velké šance nedává ani bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. „(V Tartúsu) nemají ani jednu funkční letadlovou loď,“ podotýká s tím, že Rusové již obě základny z velké části vyklidili.

I redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup míní, že základny jsou v tuto chvíli z vojenského hlediska de facto neubránitelné. Pokud by se povstalecké skupiny rozhodly na ně zaútočit, škody budou obrovské. „Proto se nyní Rusové snaží domluvit na prodloužení své přítomnosti, nebo na nějakém spořádaném odchodu,“ poznamenal Soukup.

Snaha o zachování strategických základen

Moskva se nyní snaží zajistit především bezpečnost základen. Už teď vede rozhovory se všemi zainteresovanými stranami v Sýrii. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je však ještě předčasné mluvit o tom, co se základnami bude. „V každém případě je to předmětem diskuse s těmi, kteří budou v Sýrii u moci,“ dodal.

„Spíš než hrozit se Rusové v tuhle chvíli snaží vyjednávat. U Džuláního (lídr HTS Abú Muhammad al-Džúlání, pozn. redakce) budou škemrat, aby si základny mohli nechat, protože jsou jediné, které mají ve Středozemním moři,“ poznamenal Mikulecký.

„Tyto základny jsou pro Rusy velmi významné vzhledem k tomu, že z nich měli možnost ovlivňovat například úžiny Bospor a Dardanely ze severu i z jihu (...) a také plánovat a provádět operace zejména v oblasti severní Afriky,“ vysvětlil Šedivý. „Kdyby přístav a leteckou základnu ztratili, tak by to bylo poměrně citelné.“

Soukup dodává, že základna Hmímím u Latákie sloužila také jako „logistický hub pro další africká dobrodružství ruských žoldáků“. Dříve se jednalo hlavně o příslušníky takzvané Wagnerovy skupiny, jejichž aktivity převzal takzvaný africký korpus. Tato žoldnéřská skupina kontrolovaná ruskou vládou právě z Latákie míří dále do Afriky, kde se snaží prosazovat ruský vliv i ekonomické zájmy. „Pokud by tato základna přestala fungovat, museli by najít nějakou jinou logistickou základnu v regionu a to vůbec není jednoduchý úkol.“

Šedivý: Evakuovaná technika by Rusku na Ukrajině výrazně nepomohla

Ruská armáda nyní ze Sýrie přesouvá zejména drahé protiletecké a protiraketové systémy, které měla v zemi rozmístěné. Případný kompletní přesun ruských sil by se však určitým ztrátám techniky nevyhnul, míní Šedivý. „To, že by nebyli schopni přesunout podzemí, logistickou podporu, kterou tam na základnách mají, je samozřejmé,“ upozornil ve vysílání ČT24.

Leteckou základnu Hmímím Rusko výrazně budovalo během posledních deseti let a vynaložilo na ni stovky, ne-li miliardy dolarů. Jen na dovezení veškerého vybavení bylo potřeba asi tři sta letů, znovu ho evakuovat by nebylo nic jednoduchého, podotýká Soukup. Spekulovalo se i o tom, že Rusko vyjednává s Ankarou, aby část svých jednotek mohlo přesunout na sever Sýrie, který je pod kontrolou Turecka.

„Některé stroje odletěly, ale podle satelitních snímků na místě stále zůstávají stíhačky, které by se Rusům určitě hodily na Ukrajině, ale zatím to vypadá, že se snaží o budoucnosti základen spíše domluvit,“ řekl v pořadu 90' ČT24 Soukup.

Právě v souvislosti s evakuací základen vystává otázka, zda Rusko nyní neplánuje vojáky a techniku ze Sýrie využít ve válce, kterou vede proti Ukrajině. Podle Šedivého by však ruské armádě na bojišti významně nepomohly. „Z námořní základny nejsou plavidla schopna vstoupit do bojových aktivit na Ukrajině a letecká flotila také není moc velká,“ podotýká a dodává, že syrský kontingent byl již v minulosti oslaben tím, že řada vojáků již byla na Ukrajinu přesunuta a zbylí se zabývali logistikou a ochranou a nejsou tak na boj dobře připraveni.

Strategická porážka pro Rusko

Postavení Ruska bude v této chvíli v Sýrii neudržitelné, míní bývalý diplomat a zahraničněpolitický poradce prezidenta Petra Pavla Michael Žantovský. „Bude pravděpodobně muset stahovat své síly, a protože do konfliktu a režimu Bašára Asada investovalo hodně energie a prostředků, je to bezesporu strategická porážka,“ shrnul.

Podobně situaci okomentoval i politický geograf Michael Romancov. Pád syrského režimu je pro Rusko nepochybně porážkou, otázkou je, jak zásadní bude,“ míní odborník. „Je evidentní, že se snaží zachránit všechno, co se zachránit dá, a samozřejmě by velmi chtěli, aby si v Sýrii nějaký vliv udrželi i s novou vládou, o jejímž půdorysu v tento okamžik není vůbec nic známo, teď to pro ně každopádně vypadá velmi špatně,“ uvedl.

Oba režimy pojilo silné spojenectví, které bylo výhodné pro oba vládce. Moskva vstoupila do syrské občanské války po Asadově boku v roce 2015. Leteckými údery bombardovala pozice teroristické organizace Islámský stát, ale cílila i na povstalce z řad Svobodné syrské armády nebo na civilní cíle včetně nemocnic nebo tržišť. Ruská intervence tehdy režim uchránila před hrozící porážkou a ještě ho posílila.

Ruský vůdce Vladimir Putin se s Asadem také často scházel a podpora byla vždy vzájemná. Syrský diktátor schvaloval ruskou agresi vůči Ukrajině a převzal i jeho rétoriku o údajných nacistech v Kyjevě.

Ještě loni si oba diktátoři pochvalovali výsledky spolupráce v boji proti syrským povstalcům. Letos v červnu se pak Bašár Asad naposledy vydal na oficiální návštěvu Moskvy jakožto prezident země. Tehdy ještě nikdo nečekal, že o čtyři měsíce později dorazí do metropole znovu, tentokrát i spolu s rodinou a jako svržený diktátor tam bude žádat o azyl, jak tvrdí ruské tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu.

Kde přesně sesazený vládce nyní je, Kreml neuvedl. Na syrské ambasádě v Moskvě přitom zavlála nová vlajka, pod kterou bojovali proti Asadovi povstalci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 5 mminutami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 43 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
před 1 hhodinou

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Mluvčí tribunálu podle AFP v reakci uvedl, že Budapešť je nadále povinna s institucí spolupracovat.
10:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lipavský: Česká muniční iniciativa získala financování do září

Pro českou muniční iniciativu se podařilo získat další finanční zdroje od Kanady, Norska, Dánska a Nizozemska. Dodávky dělostřelecké munice pro Ukrajinu tak mohou běžet až do září, oznámil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v bruselské centrále NATO, kde začíná dvoudenní jednání šéfů diplomacií zemí Aliance.
09:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 3 hhodinami

Putinův zmocněnec jedná ve Washingtonu

Vysoce postavený ruský vyjednavač a zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina Kirill Dmitrijev se ve čtvrtek ve Washingtonu opět setká s vysokými americkými představiteli. Dmitrijev také uvedl, že dialog mezi Ruskem a Spojenými státy je zásadní pro celý svět. Putinův zmocněnec už ve středu jednal se zmocněncem prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem.
06:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...