Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, píší ruské agentury

Bývalý syrský autoritářský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl, tvrdí ruské tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu. Tento zdroj rovněž sdělil, že syrští povstalci, kteří Asadův režim svrhli, se zaručili za bezpečnost ruských základen a diplomatických úřadů v zemi.

„Asad a členové jeho rodiny přicestovali do Moskvy. Rusko jim z humanitárních důvodů poskytlo azyl,“ citovala zdroj agentura TASS. Stejné sdělení přinesly agentury Interfax a RIA Novosti.

Asadův režim se v noci na neděli po 24 letech zhroutil. Diktátora smetla blesková povstalecká ofenziva za jedenáct dnů, poté, co se to během občanské války nepodařilo téměř čtrnáct let.

Události: Pád Asadova režimu (zdroj: ČT24)

Dva syrské zdroje podle agentury Reuters dříve v neděli uváděly, že Asad mohl zahynout při pádu letadla, kterým prchal z Damašku. Jeho smrt ale nikdo nepotvrdil. Ruské ministerstvo zahraničí naopak uvedlo, že Asad opustil Sýrii. Kde se nachází, ovšem nesdělilo.

Americký prezident Joe Biden ve svém nedělním vyjádření k situaci v Sýrii uvedl, že o místě pobytu svrženého syrského prezidenta nemá přesné informace. „Nevím, kde Asad je. Proslýchá se, že je v Moskvě,“ citovala Bidena agentura Reuters. O Asadovi rovněž řekl, že by měl být dohnán k zodpovědnosti za své činy.

Bezpečnost ruských základen v Sýrii

Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.

Zdroj z Kremlu podle TASS také uvedl, že Rusko je v kontaktu s představiteli syrské ozbrojené opozice, jejíž vůdci se podle něj zaručili za bezpečnost ruských vojenských základen a diplomatického zastoupení v zemi. Dodal, že Moskva si přeje, aby „pokračoval politický dialog v zájmu syrského lidu a rozvoje dvoustranných vztahů mezi Ruskem a Sýrií“.

On-line přenos

Konec režimu Bašára Asada v Sýrii

  • Pondělí 9. prosince 2024
  • 22:26

    On-line přenos k dění v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada nyní končí. Krátké zprávy můžete nadále sledovat na webu ČT24 v rámci sekce Právě se děje.

  • 22:13

    Šéf syrských islamistických milic Muhammad al-Džulání se podle zpravodaje ČT Václava Černohorského snaží působit umírněně už dlouhodobě. „V roce 2021 na rozhovor s PBS nepřišel v maskáčích a vojenské uniformě, přišel v košili, khaki bundě, s autorem rozhovoru se nechal fotografovat v civilu a už tehdy vlastně říkal to, co z jeho úst slyšíme nyní, že jeho organizace nepředstavuje žádné nebezpečí pro Západ, že mu jde jen o to, co je v Sýrii. Teď jsou to stejná inkluzivní prohlášení tom, že se nemá mluvit ženám do toho, jak se oblékají, nebo o ochraně menšin,“ uvedl zpravodaj.

  • 21:40

    Rusové mají v Sýrii okolo sedmi až sedmi a půl tisíce lidí, většina je personál letecké základny, která je větší než námořní. Některé stroje odletěly, ale podle satelitních snímků na místě stále zůstávají stíhačky, které by se Rusům určitě hodily na Ukrajině, ale zatím to vypadá, že se snaží o budoucnosti základen spíše domluvit,“ řekl v pořadu 90' ČT24 redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup.

Načítání...