Padl režim Bašára Asada. Vítězství pro všechny Syřany, říkají povstalci

Události: Pád Asadova režimu (zdroj: ČT24)

Syrský režim autoritáře Bašára Asada padl, moc v zemi po vstupu do Damašku převzali vzbouřenci. Premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci. Rebelové pracují na ustavení přechodného vládního orgánu. Asad podle tvrzení ruských médií dorazil do Moskvy, předtím se spekulovalo, že je po smrti.

On-line přenos

Konec režimu Bašára Asada v Sýrii

  • Pondělí 9. prosince 2024
  • 22:26

    On-line přenos k dění v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada nyní končí. Krátké zprávy můžete nadále sledovat na webu ČT24 v rámci sekce Právě se děje.

  • 22:13

    Šéf syrských islamistických milic Muhammad al-Džulání se podle zpravodaje ČT Václava Černohorského snaží působit umírněně už dlouhodobě. „V roce 2021 na rozhovor s PBS nepřišel v maskáčích a vojenské uniformě, přišel v košili, khaki bundě, s autorem rozhovoru se nechal fotografovat v civilu a už tehdy vlastně říkal to, co z jeho úst slyšíme nyní, že jeho organizace nepředstavuje žádné nebezpečí pro Západ, že mu jde jen o to, co je v Sýrii. Teď jsou to stejná inkluzivní prohlášení tom, že se nemá mluvit ženám do toho, jak se oblékají, nebo o ochraně menšin,“ uvedl zpravodaj.

  • 21:40

    Rusové mají v Sýrii okolo sedmi až sedmi a půl tisíce lidí, většina je personál letecké základny, která je větší než námořní. Některé stroje odletěly, ale podle satelitních snímků na místě stále zůstávají stíhačky, které by se Rusům určitě hodily na Ukrajině, ale zatím to vypadá, že se snaží o budoucnosti základen spíše domluvit,“ řekl v pořadu 90' ČT24 redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup.

„Tyran Bašár Asad uprchl,“ oznámili povstalci v neděli nad ránem na síti Telegram. „Prohlašujeme město Damašek za svobodné,“ dodali. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé krajany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem.

„Boje mezi rebely a syrskou armádou nebo tím, co z ní zbylo, skončily,“ řekl televizi al-Džazíra jeden z obyvatel Damašku, podle něhož jsou lidé šťastní, ale zároveň opatrní, protože nevědí, co přesně s vítězstvím povstalců přijde.

Na záběrech na sociálních sítích byly vidět skupiny Syřanů slavících pád režimu a strhávajících sochy jeho představitelů a provládní plakáty. Někteří i pálili vlajky. V Damašku ale začal ve 14:00 SEČ platit zákaz vycházení a ulice se postupně vylidnily.

Povstalci avizovali, že se nechystají mstít. Dodali, že temná kapitola historie země skončila. Premiér Džalálí podle zpravodajské televize al-Džazíra ocenil právě slib se nemstít. „Podávám ruku opozici, která podává svou a která ujistila, že neublíží nikomu, kdo patří do této země,“ řekl Džalálí. Uvedl také, že nemá v plánu opustit domov a že chce zajistit funkčnost institucí. Dodal, že je připraven k jakékoli proceduře poklidného předání moci. Na záběrech na sociálních sítích byl premiér následně už viděn v doprovodu vzbouřenců.

Vůdce povstaleckého islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad al-Džulání prohlásil, že žádné opoziční uskupení v Damašku nesmí převzít kontrolu nad veřejnými institucemi, které až do oficiálního předání zůstávají pod kontrolou Džalálího. Toho označil za bývalého premiéra. Podle agentury AFP al-Džulání dorazil před 15:00 SEČ do Damašku. Následně promluvil v Umajjovské mešitě, kde mimo jiné prohlásil, že vítězství povstalců je vítězstvím „pro všechny Syřany“.

Agentuře Reuters před nedělním polednem dva syrské zdroje sdělily, že je pravděpodobné, že Bašár Asad mohl zahynout při pádu letadla. Naopak ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na zdroj z Kremlu tvrdí, že diktátor dorazil do Moskvy. „Asad a členové jeho rodiny přijeli do Moskvy. Rusko jim na základě humanitárních důvodů poskytlo azyl,“ píše TASS.

Podle nevládní Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo během povstalecké ofenzivy zabito 910 lidí, z toho 138 civilistů.

Česko posuzuje situaci, řekl Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) po zasedání krizového štábu uvedl, že všichni čeští diplomatičtí pracovníci byli z ambasády v Sýrii dočasně staženi do Libanonu. Ministr také řekl, že Asadovo spoléhání se na podporu Ruska a Íránu se ukázalo jako špatná strategie, ale dodal, že povstalce posuzuje české ministerstvo zahraničí vzhledem k jejich minulosti „velmi opatrně“. HTS je klasifikována jako teroristická organizace a česká vláda s ní nemá a nechystá žádné kontakty, doplnil.

Sýrie určitě jinou zemí bude, byl bych ale opatrný, že to bude významně lepší, bude to jiné, konstatoval bezpečnostní expert Vlastislav Bříza. Doplnil, že al-Džulání dříve koketoval s takzvaným Islámským státem, dokonce spolu s al-Káidou založil frakci, která následně byla proti němu.

Al-Džulání je mezinárodně hledaný terorista. „Na začátku, když dobyl Aleppo, tak nechal svoje bojovníky obcházet jednotlivé domy některých menšin typu křesťanů a sliboval jim, že se vůbec nic nezmění. Že bude tolerantní, že to nebude jako Islámský stát. Ale známe velmi dobře jeho minulost,“ zdůraznil Bříza. Podle něj se to může vyvinout jako s Talibanem v Afghánistánu, který na počátku, když se Američané a spojenci stáhli, také deklaroval, že bude úplně jiný, ale nenaplnil to.

Studio ČT24: Vlastislav Bříza k pádu režimu v Sýrii (zdroj: ČT24)

Noční střelba v Damašku

Zpravodajské agentury Reuters a AFP dříve v noci napsaly, že obyvatelé Damašku hlásí z centra města intenzivní střelbu, jejíž původ ale nebyl bezprostředně jasný. Mezitím Reuters napsala, že povstalci v Damašku hlásí, že armáda v ulicích není rozmístěna. Již v sobotu rebelové oznámili, že jsou na předměstích metropole. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) k tomu dodala, že povstalci začali hlavní město obkličovat.

Deník The Guardian na svém webu napsal, že na internetu kolují videa, na kterých se vojáci v ulicích Damašku zbavují uniforem. Ústřední náměstí v metropoli také zaplnily tisíce lidí, aby provolávali slávu svobodě. Reuters po čtvrté hodině ráno napsal, že armádní velení už informovalo důstojníky, že Asadův režim padl.

Vzbouřenci rovněž sdělili, že propouští trestance z věznice v Sidnáji na damašském předměstí. Toto zařízení se stalo symbolem režimních represí a hromadných poprav. „Slavíme se syrským lidem osvobození našich vězňů a jejich zbavení řetězů. Oznamujeme konec éry bezpráví ve věznici,“ sdělili povstalci.

Během dne se ozvaly výbuchy z damašské čtvrti Mazza. Dva bezpečnostní zdroje – jeden syrský a jeden libanonský – agentuře Reuters řekly, že exploze byly zřejmě důsledkem útoku Izraele. Ten to zatím nekomentoval. Reuters později informovala i o dalších zřejmě izraelských útocích na syrském území. Oba směřovaly proti leteckým základnám. Jedna z nich, ležící severně od města Suvajda na jihozápadě země, sloužila také jako velký sklad raket syrské armády. Cílem útoku tak nejspíš bylo předejít tomu, aby padly do rukou radikálních skupin.

Server BBC večer napsal, že se v syrském hlavním městě ozývaly další mohutné exploze i později. Cílem útoku podle serveru mohl být komplex ve čtvrti Kafr Sousa, ve kterém íránští vědci vyvíjeli rakety.

Spojené státy rovněž podnikly v centrální Sýrii desítky vzdušných úderů namířených proti základnám a bojovníkům teroristické organizace Islámský stát, uvedlo v neděli velitelství americké armády Centcom. USA podle něj chtějí zabránit tomu, aby Islámský stát po pádu syrského režimu znovu nabral na síle.

Kurdské síly podporované Spojenými státy v neděli také uvedly, že nadále bojují ve městě Manbidž na severu Sýrie s povstalci, které podporuje Turecko. Proturecké oddíly později prohlásily, že získaly kontrolu nad Manbidžem po zuřivých bojích. SDF naopak tvrdí, že protureckým silám způsobily vážné ztráty. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva zemřelo při bojích nejméně 26 lidí.

Hizballáh se stahuje

Agentura AFP už dříve napsala, že libanonské militantní hnutí Hizballáh, které Asada podporuje, stahuje své síly z předměstí metropole. Ozbrojenci hnutí už opustili také město Kusajr u hranic s Libanonem, které následně ovládli povstalci.

Asadův režim v posledních dnech ztratil řadu důležitých měst, mimo jiné druhé největší město Aleppo na severozápadě země a krátce nato i Hamá. Média uvádějí, že obranná postavení vládního vojska se prakticky zhroutila, řadu míst vojáci opouštějí bez boje.

Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) ze Sýrie už minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi.

Bašár Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Hafíze. Ten funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.

Načítání...