Diplomaty jsme prozatím stáhli, do Sýrie teď nejezděte, řekl Lipavský

Krizový štáb ministerstva zahraničí k situaci v Sýrii (zdroj: ČT24)

Všichni diplomatičtí pracovníci z české ambasády v Damašku byli dočasně staženi. Vzali s sebou i tři další české občany a nachází se v Libanonu. Po jednání krizového štábu resortu zahraničí to oznámil ministr Jan Lipavský (nestraník). Vyzval české občany, aby se do Sýrie momentálně nevydávali a případně ji opustili hned, jak to bude bezpečné.

„V tuto chvíli evidujeme tři (české) cestovatele v systému Drozd. Jejich evakuaci ze země budeme koordinovat v rámci Evropské unie,“ prohlásil ministr.

Dále informoval, že stupeň varování pro cesty do Sýrie zůstává nejvyšší. „Důrazně tedy varujeme před cestami do Sýrie. Ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzýváme k jejímu opuštění, jakmile to bude bezpečné,“ řekl.

Lipavský dodal, že spoléhání se na podporu Ruska a Íránu se pro diktátora Bašára Asada ukázalo jako špatná strategie, ale doplnil, že povstalce posuzuje české ministerstvo zahraničí vzhledem k jejich minulosti „velmi opatrně“. Islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) je klasifikováno jako teroristická organizace a česká vláda s ní nemá a nechystá žádné kontakty, dodal.

On-line přenos

Konec režimu Bašára Asada v Sýrii

  • Pondělí 9. prosince 2024
  • 22:26

    On-line přenos k dění v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada nyní končí. Krátké zprávy můžete nadále sledovat na webu ČT24 v rámci sekce Právě se děje.

  • 22:13

    Šéf syrských islamistických milic Muhammad al-Džulání se podle zpravodaje ČT Václava Černohorského snaží působit umírněně už dlouhodobě. „V roce 2021 na rozhovor s PBS nepřišel v maskáčích a vojenské uniformě, přišel v košili, khaki bundě, s autorem rozhovoru se nechal fotografovat v civilu a už tehdy vlastně říkal to, co z jeho úst slyšíme nyní, že jeho organizace nepředstavuje žádné nebezpečí pro Západ, že mu jde jen o to, co je v Sýrii. Teď jsou to stejná inkluzivní prohlášení tom, že se nemá mluvit ženám do toho, jak se oblékají, nebo o ochraně menšin,“ uvedl zpravodaj.

  • 21:40

    Rusové mají v Sýrii okolo sedmi až sedmi a půl tisíce lidí, většina je personál letecké základny, která je větší než námořní. Některé stroje odletěly, ale podle satelitních snímků na místě stále zůstávají stíhačky, které by se Rusům určitě hodily na Ukrajině, ale zatím to vypadá, že se snaží o budoucnosti základen spíše domluvit,“ řekl v pořadu 90' ČT24 redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup.

Jedinou cestou k udržitelnému míru pro Sýrii je v tuto chvíli podle ministra politické řešení v souladu s rezolucí OSN 2254 z roku 2015. „Obecnou prioritou české diplomacie je v tuto chvíli stabilizace situace tak, aby nedošlo k dalšímu masivnímu migračnímu toku do Evropy,“ řekl. Další politické kroky nechtěl předjímat a dodal, že klíčová bude koordinace s partnery z EU.

Situace je podle ministra velmi nepřehledná. Je potřeba vyčkat, jak se po Asadově pádu rozloží síly a jaká bude přechodná vláda a jestli nevypuknou další násilnosti nebo boje, které by mohly vyvolat migrační vlnu. „Právě proto voláme po politickém a smírném řešení,“ podotkl.

Načítání...