Západ zvažuje zbavit syrské islamisty teroristické nálepky

9 minut
Horizont ČT24: Šéf syrských islamistů je hledaný terorista
Zdroj: ČT24

Svět řeší, jak se po triumfu syrských rebelů postavit k současné listině teroristických skupin. Na té unijní i americké je i Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a s ním i vůdce vítězných islamistů známý jako Abú Muhammad al-Džulání. Ten se teď vrátil ke svému rodnému jménu Ahmed Husejn al-Šará. V minulosti dokázal projevit značnou flexibilitu a profiloval se i v roli správce vzbouřenecké provincie Idlib, experti přesto varují před přílišným optimismem, pokud jde o umírněnost vznikajícího syrského režimu.

Velká Británie zvažuje, že syrské islamistické milice Haját Tahrír aš-Šám odstraní ze seznamu zakázaných organizací. Francie chce zase do Damašku poslat vyjednavače. Podle bezpečnostního experta Milana Mikuleckého by ale měla přijít na řadu spíše opatrnost.

„Myslím, že izraelský a americký přístup, kdy místo vyjednavačů poslali bombardéry a snaží se maximálně snížit vojenské kapacity, ať už Islámského státu nebo Syrské arabské armády, je v tuto chvíli pragmatičtější krok. Nicméně ten krok další, že bude nutné i s napravenými islamisty začít jednat, je na cestě, ale mělo by to být, jak se říká – mít v jedné ruce ratolest, ve druhé klacek,“ míní expert.

Pragmatismus Západu

HTS je na stejném seznamu teroristů Evropské unie jako třeba palestinský Hamás, upozornil expert na Blízký východ Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha. Západ je podle něj v tomto ohledu pragmatický, někdy až cynický.

„Řada skupin, které jsou na seznamech, prochází transformací, ale většinou se pak nálepkují – dávají se na seznam, nebo se z něj sundávají bez ohledu na realitu, ale spíše s ohledem na politické souvislosti. Máme třeba teroristické skupiny, které bojují proti íránskému režimu, někdy na západním seznamu jsou, někdy se z něj zase vyndají, záleží na tom, kdo je zrovna u moci v Teheránu, jestli je tam prezident, se kterým vycházíme, nebo nikoli,“ poznamenal Tureček.

Diskuse o vyřazení HTS ze seznamu, probíhá i ve Spojených státech, uvedl dále expert. „Ono to má i právní dopady. Na Západě máme země, které říkají, že s teroristy nemůžeme jednat. Pokud by se tato skupina stala součástí nové moci v Sýrii, tak bychom sami sobě svázali ruce, jak s novým režimem vycházet, když bychom na něj sami uvalili sankce tohoto typu,“ vysvětlil Tureček.

Slib nové syrské kapitoly

Sám al-Šará, který před lety přijal bojové jméno al-Džulání, jež odkazuje ke Golanským výšinám, je v zahraničí oficiálně stále považován za teroristu. Návrat k původnímu jménu lze považovat za pokus odstřihnout se od minulosti radikála a demonstrovat novou identitu možného sjednotitele a vůdce osvobozené země. „Toto vítězství je, bratři moji, novou kapitolou v historii celého islámského národa,“ tvrdí islamista.

Podobně se al-Šará už v minulosti pokusil uzavřít i jiné klíčové kapitoly svého působení: mimo jiné pod vlajkou teroristické organizace Islámský stát a později teroristů z al-Káidy. Jejich franšízu, kterou vede a která v syrské občanské válce dříve působila pod značkou Fronta an-Nusra, se pokusil převléknout a odstřihnout od mateřské organizace.

„Rozhodli jsme se zastavit práci pod jménem Džabhat an-Nusra a vytvořit znovu novou skupinu, která funguje pod názvem Hajat Tahrír aš-Šám. Dodáváme, že tato nová organizace nemá žádné spojení s žádným externím subjektem,“ oznámil v roce 2016.

Tato taktika ale vůdci islamistů příliš nevyšla a se svou tehdejší bojovou přezdívkou dál figuroval na seznamu teroristů hledaných americkou FBI. Na černou listinu se dostal už v roce 2013 a odměna za relevantní informace o jeho osobě – deset milionů dolarů – zůstala stejná.

A nezměnila se ani ve chvílích, kdy se al-Šará už dokázal dostat do pozice, z níž může promlouvat do budoucnosti celé Sýrie. „Říkám lidem: Nesuďte podle slov, ale podle činů. Věřím, že skutečnost mluví sama za sebe. Takové klasifikace jsou především politické a zároveň chybné,“ řekl CNN na začátku letošního prosince.

To, že al-Šará a jím vedená organizace alespoň ideologicky úplně nezapadají do škatulky největších islamistických fanatiků, potvrzují i někteří analytici. „Je více orientován na Sýrii, je méně nadnárodní, méně se zajímá o zřízení islámského chalífátu,“ míní blízkovýchodní analytik GIGA Institutu André Bank.

„Už v roce 2021 na rozhovor s PBS nepřišel v maskáčích a vojenské uniformě, přišel v košili, khaki bundě, s autorem rozhovoru se nechal fotografovat v civilu a už tehdy vlastně říkal to, co z jeho úst slyšíme nyní, že jeho organizace nepředstavuje žádné nebezpečí pro Západ, že mu jde jen o to, co je v Sýrii. Teď jsou to inkluzivní prohlášení tom, že se nemá mluvit ženám do toho, jak se oblékají, nebo o ochraně menšin,“ podotkl zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Načítání...

Autoritářská vláda nad Idlibem

Co by vliv Hajat Tahrír aš-Šám mohl přinést celé Sýrii, naznačuje její dosavadní správa části provincie Idlib na severozápadě, kterou skupina kontrolovala zhruba od roku 2017. „Vládla vesměs třem a půl až čtyřem milionům lidí. Snažila se zajistit menšinám, které tam žijí, křesťanům a dalším náboženským minoritám, aby si zachovaly svou roli a nebyly pronásledovány. Neznamená to, že se opozice nestala terčem násilí. Byla to autoritářská vláda,“ upozornil Bank.

Povstalci v oblasti, která byla mimo dosah Asadova režimu, mimo jiné věznili některé oponenty a vládli bez demokratických pravidel. Represe ale zdaleka neměly ani dimenze, ani míru krutosti jako ty ze strany vládního režimu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 7 mminutami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 23 mminutami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 34 mminutami

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 45 mminutami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 3 hhodinami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 5 hhodinami
Načítání...